czwartek, 22 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Absurd w Stoczku Łukowskim: place zabaw zamknięte przez kolor

  Edytuj ten wpis
Autor: Paweł Puzio

Place zabaw są nowoczesne, bezpieczne i dzieciaki chodzące do szkół w Starych Kobiałkach, Starej Prawdzie, Kisielsku i Jedlance za nic nie mogą pojąć, dlaczego dorośli są tak niemądrzy, że wyłożyli na nie mnóstwo pieniędzy i teraz… nie pozwalają się im na nich bawić.

– Place powstały w ramach programu "Radosna szkoła”. Każdy z nich jest wykonywany według ściśle opisanego projektu. Są tu nowoczesne, bezpieczne, urządzenia, rozwijające u dzieci zdolności ruchowe – mówi Marek Czub, wójt gminy Stoczek Łukowski.

Każdy plac zabaw kosztuje 120 tysięcy złotych. – Połowę kosztów ponosi Ministerstwo Edukacji Narodowej, połowę nasza gmina. W sumie, wydatkowaliśmy na ten cel 240 tysięcy złotych – dodaje wójt Czub. – Niestety, dzieci muszą się obejść smakiem. Na razie zabawa jest zakazana.

Ministerstwo Edukacji Narodowej bardzo dokładnie opisało, jak te place mają wyglądać i z czego być zbudowane. Jednym z punktów jest podłoże wyłożone miękkimi, bezpiecznymi, matami poliuretowanymi.

– Takimi, jakimi są wykończone "Orliki”. Problem w tym, że ministerstwo określiło, że te płyty muszą być w kolorze pomarańczowym – dodaje wójt.

I tu jest pies pogrzebany. Cała Polska nagle zaczęła zamawiać pomarańczowe maty poliuretanowe, których siłą rzeczy musiało w końcu na rynku zabraknąć. Taka sytuacją, jak w Stoczku Łukowskim, jest w wielu miejscowościach w kraju.

– Te place zabaw nie mogą być wysypane piaskiem ze względów higienicznych. Inne twarde podłoże nie wchodzi w rachubę, bo niebezpieczne. Możemy zastosować tylko te maty. Dlatego cierpliwie czekamy na ich dostawę – dodaje wójt.

Tymczasem, dzieciaki ze szkół, przy których powstały place zabaw, już nie mogą doczekać się, aby pobawić się na nowych urządzeniach.

– Przed zimą chciałby jeszcze skorzystać z tego placu. Nie mogą, bo nie ma tych mat. Urządzenia stoją i czekają, ale czy w tym roku maty dojadą? Nie wiemy – usłyszeliśmy w Zespole Szkół w Starej Prawdzie.
– Myślę, że dopiero na wiosnę udostępnimy nowe place zabaw – mówi Krzysztof Czub, dyrektor szkoły w Starych Kobiałkach.

Tymczasem, MEN już rozpisało kolejną edycję tego programu. W 2011 roku ministerstwo zamierza wydać na ten cel 150 milionów złotych.

Wczoraj przed południem zwróciliśmy się do MEN o przedstawienie argumentów za kolorem pomarańczowym, jako powszechnie w Polsce obowiązującym. Do momentu oddania gazety do druku odpowiedzi nie uzyskaliśmy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!