piątek, 19 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Adrian Zandberg na Lubelszczyźnie: „Przełamać podział na Polskę A i B”

Dodano: 6 marca 2016, 11:56
Autor: Ewelina Burda

Lepszy transport publiczny, deglomeracja oraz publiczna polityka inwestycyjna. To pomysły Partii Razem na Polskę Wschodnią i przełamanie podziałów na Polskę „A” i „B”.

Obecnie ugrupowanie, które w ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskało ponad 3,62 proc. poparcia, buduje swoje lokalne struktury. Również na Lubelszczyźnie, gdzie na razie ma kilkudziesięciu członków.  – Jesteśmy przekonani, że w Polsce jest miejsce na partię socjalną i demokratyczną, która odrzuca model rozwojowy, realizowany dotychczas, a oparty na „śmieciówkach”  i wyzysku pracowników – mówił w sobotę podczas spotkania w Białej Podlaskiej Adrian Zandberg, najbardziej rozpoznawalny członek Razem.

Partia nie ma przewodniczącego, działa kolegialnie. – Chcemy być alternatywą dla ludzi, którzy nie są zainteresowani ani zamordyzmem PiS, ani liberalizmem PO i Ryszarda Petru – podkreśla Zandberg. W woj. lubelskim jego ugrupowanie uzyskało 2,6 proc. głosów w ostatnich wyborach. – Tak naprawdę stawiamy pierwsze kroki. W kampanii wyborczej w wielu miejscach, tak jak w Białej Podlaskiej, nas nie było. Bo kampania była skromniutka. Prawdziwy sprawdzian przed Razem będzie w kolejnych wyborach, kiedy będziemy startować na równych zasadach – przekonuje jeden z trzech założycieli ugrupowania, które na polskiej scenie politycznej istnieje od 10 miesięcy.

Członkowie Razem nie ukrywają że obecnie najsilniejsi są w dużych ośrodkach akademickich. – Ale jesteśmy przekonani, że spora część ludzi z socjalnymi i demokratycznymi poglądami to mieszkańcy mniejszych miast, dawnych miast wojewódzkich, które najbardziej odczuwają konsekwencje modelu polaryzacyjno – dyfuzyjnego. Modelu, który od lat był w Polsce realizowany – tłumaczy Adrian Zandberg.

Razem ma inny pomysł na rozwój m.in. Polski Wschodniej. - Zależy nam aby przełamać  podział na Polskę A i B. Droga do tego wiedzie m.in. przez przywrócenie większej niż teraz odpowiedzialności państwa za transport  publiczny – mówi jeden z założycieli partii. – Poza tym, deglomeracja, czyli narzędzie, które stosują nasi sąsiedzi, np. Czechy.  Chodzi o przeniesienie centralnych urzędów państwowych do mniejszych miast – dodaje Zandberg. Kolejna rzecz to publiczna polityka inwestycyjna. – Gospodarkę uzależniliśmy od konkurowania niskimi kosztami pracy. To wynika z tego, że mamy niskie nakłady na badania i rozwój.  Rozwiązaniem może być stworzenie centralnych publicznych funduszy inwestycyjnych, zarządzanych niezależnie rynkowo – podkreśla Zandberg.

Jeżeli chodzi o obecny rząd, to główny działacz partii Razem dostrzega pewne luki w programie „Rodzina 500 plus”. – Tak naprawdę z szeregu obietnic PiS zrealizował na serio jedną i to z dziurą. „500 plus” to ambitny i dużej skali projekt, dlatego nie należy robić drobnych oszczędności. Wraz z polityką rodzinną powinno pójść rozbudowanie państwowych instytucji opiekuńczych, m.in. żłobków – zaznacza polityk. Razem wytyka też, że PiS nie zajął się jeszcze zwiększeniem kwoty wolnej od podatku.  - To jest gruby skandal. Mamy w Polsce sytuację w której podatek dochodowy płacą ludzie, którzy zarabiają mniej niż minimum pozwalające przetrwać – komentuje Zandberg. Jego zdaniem, obniżając podatki najbiedniejszym, trzeba jednocześnie podnieść je najbogatszym, m.in. mowa o podatku CIT. Razem krytykuje też działania rządu w kwestii służby cywilnej. - Upolityczniono znaczną część stanowisk które wcześniej  polityczne nie były. Na te stanowiska powoływani są niekompetentni ludzie – podkreśla najbardziej rozpoznawalny polityk ugrupowania. Jego zdaniem, to doprowadzi do konfliktów społecznych.

Partia Razem będzie wystawiać swoich kandydatów w wyborach samorządowych. - Będziemy tworzyli też  sieć centrów społecznych z pomocą prawną, działalnością edukacyjną. To będzie przestrzeń gdzie ludzie będą mogli się samoorganizować – tłumaczy Adrian Zandberg.  Obecnie, partia współpracuje ze związkami zawodowymi, ruchami lokatorskimi i organizacjami pozarządowymi w całej Polsce.

Czytaj więcej o: Adrian Zandberg Razem
Polonus
Polonus
Polonus
(72) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Polonus
Polonus (11 marca 2016 o 13:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Znów ktoś chce zaznaczy c swoje polityczne istnienie na niewiedzy innych i myśli że jak "Wschodnia Ściana " to byle bujdę przyjmie i zaaprobuje. Tylko czekać kiedy w jego sekcie pojawi się guru Palikot i Nowacka i okrzykną Karola Marksa najlepszym Europejczykiem. Zaczyna się uczyć tumanić ludzi, u niego oddolnie to przeniesienie urzędów, oraz publiczne inwestycje....Jakież to bardzo oddolne i bliskie obywatelo, ale tylko SWOJAKOM. Ktoś musi dać schronienie tym rzeszom oderwanych od koryta prosięciom. Przybył z Danii gdzie pokazano społeczeństwu czym kończą się lewackie rzady i jaka to demokracja dla narodu, że wyrzucili i tam lewaków po za parlament. Ktoś tutaj napisał o Skandynawii, niech nie bajdurzy i nie widzi wszystkiego sponad stołu do filetowania ryb. To co obecnie panuje w Norwegii i Szwecji doprowadzi u nich do wojny domowej, bo nie może rząd odbierać wszystko narodowi w imię wolności i sprowadzać tysięcy islamistów. Brevick to tylko wierzchołek góry. Co do modelu takiego państwa, Polska nie ma ropy czy gazu w takiej ilości, no i chyba w Polsce by nie przeszło by były całe dzielnice , getta gdzie policja nie wjeżdża a gdzie tak naprawdę rządzi szaryjat.

Cała prawda. Ale to już nie tylko w skandynawi, to samo masz we francji czy niemczech, tam też są getta gdzie prawo niemieckie nie sięga a panuje szaryjat, nawet były już takie wyroki gdzie sąd na Bawarii powołał się na szaryjat, tylko najwyższy go anulował...na RWN chodza patrole tz. trójki islamskiej i zwracają swoim kobietom uwagę, a gdy zobaczyli ze nikt ich nie kontroluje to zaczeli kazdą kobietę na ulicy przesladować, dopiero ukrócono ten proceder! Szkoda że nasze media są tak denne i służą tylko obcym pracodawcom, jak widziałem to aż 80% wszystkich gazet należy do niemców....to jaką mozecie mieć świadomość, jak to płukanie mózgownic robią Wam od lat?

Rozwiń
Polonus
Polonus (11 marca 2016 o 12:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Tak szczekacie ale jedno wiedzcie że SOCJALIZM to NAJSPRAWIEDLIWSZY USTRÓJ na świecie !!!!

Poznaliśmy go na przestrzeni 45 lat i był dla Polski tak sprawiedliwym jak okupacja niemiecka....Musisz to powielać za parę dziesiatków lat , jak ludzie zapomną jak "sprawiedliwie " za was było....Wstyd !

Rozwiń
Polonus
Polonus (11 marca 2016 o 12:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

kazdy kto uzywa slowa "lewak/lewactwo" dyskwalifikuje siebie jako rozmowce

A kim że jest pan Zandberg, Petru? Czym jak nie prostym populistycznym lewakiem, bo co to jest lewica ci panowie nie mają całkowicie pojęcia. Zreszto kto by zajmował się dzisiaj sprawiedliwością społeczną (jak robotnicy i chłopi na wybory nie chodzą ..."Janik") Dlatego macie chłopów i robotników w Prawie i Sprawiedliwości, a wam pozostała do zagospodarowania lewacka tęcza , homusie i oligarchia. Wstyd byłoby teraz z tych panów nazwać inaczej!!!

Rozwiń
Polonus
Polonus (11 marca 2016 o 12:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Zandberg mówi, żeby ludzie mogli wreszcie pracować NA SIEBIE.

Bo na razie wszyscy robicie na Kulczyków, Solorzów, właścicieli fabryk, hipermarketów, telefonii komórkowych i innych agencji pracy tymczasowej. Ktoś w końcu mówi prawdę, że bogaci strzygą was jak owce, a wy piszecie, ze to lewactwo.

W takich Niemczech dzięki lewactwu zwykły pracownik zarabia 5 razy więcej niż w Polsce. A i tak okazuje się, że fabrykę Opla czy Fiata w Polsce trzeba przenieść do strefy ekonomicznej i zwolnić z podatku, bo im się rzekomo nie opłaca. :D

No i jeszcze robicie na prawych i sprawiedliwych, którzy w ostatnich czasach obsiedli stanowiska: od stadnin po państwowe spółki jak PGE, gdzie robotę dostała jakaś Janina Gos.

Nie ten adres, diagnoza też błędna, trzeba Ci z tym zwrócić się do PO lemingów, nie do obecnej władzy....A stadnina niech Ciebie nie jara....jest nakaz prokuratorski....czysto trzeba tam posprzatać.

Rozwiń
Gość
Gość (9 marca 2016 o 20:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kazdy kto uzywa slowa "lewak/lewactwo" dyskwalifikuje siebie jako rozmowce
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (72)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!