sobota, 24 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Agencja daje plamę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 kwietnia 2005, 20:43

Ropa z bialskiego lotniska pojawiła się ostatnio w otworach we wschodniej części obiektu. Nie wiadomo, dokąd dotarła, gdyż Agencja Mienia Wojskowego do tej pory nie przeprowadziła obiecywanych wcześniej badań.

- Dotychczas nie zrealizowano decyzji wojewody lubelskiego nakazującej prace geologiczne w celu założenia pizometrów obserwacyjnych i eksploatacyjnych poza lotniskiem - mówi Mieczysław Burdzicki, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. - Co prawda w 60 otworach zamontowano aparaturę do automatycznego sczerpywania, lecz jest ona gorsza i mniej wydajna, niż w poprzednich latach. Dyrektor dodaje, że zajmująca się oczyszczaniem lotniska z substancji ropopochodnych wrocławska firma Arcadis Ecokonrem, pod koniec grudnia wypowiedziała agencji umowę o prowadzeniu prac rekultywacyjnych. Swoją decyzję uzasadniła tym, że... jest nękana przez inspekcję ochrony środowiska.
Sławomir Sieradzki, rzecznik AMW twierdzi, że podczas kontroli, którą przeprowadził WIOŚ w ubiegłym tygodniu, pomiary dały negatywny wynik tylko w rejonie PKP. Rzecznik dodaje, że dotychczasowe próby wyłonienia operatora, który zechciałby zająć się zbieraniem substancji ropopochodnych spełzły na niczym. Twierdzi również,
że w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska w Lublinie już od połowy ubiegłego roku leży wniosek o dofinansowanie rekultywacji terenów powojskowych. Nie jest rozpatrzony, gdyż agencja musi podać wielkość oczekiwanej kwoty. A zrobić tego nie może, ponieważ nie jest rozstrzygnięty przetarg na oczyszczanie terenów przyległych do lotniska.
Zdaniem Burdzickiego, jeżeli agencja nie potrafi uporać się z problemem, powinna przekazać lotnisko gminie. Miasto już występowało o przejęcie lotniska w formie darowizny. Odpowiedź była negatywna. - Agencja nie może przekazywać majątku za darmo - twierdzi jej rzecznik. - Byłoby to niezgodne z prawem szastanie groszem publicznym.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!