niedziela, 18 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Aktorsko sprawni. Festiwal Filmowy Twórczości Osób Niepełnosprawnych

Autor: eb

Festiwal Filmowy Twórczości Osób Niepełnosprawnych odbył się w Białej Podlaskiej po raz czwarty/ fot.E.Burda
Festiwal Filmowy Twórczości Osób Niepełnosprawnych odbył się w Białej Podlaskiej po raz czwarty/ fot.E.Burda

Kilkuminutowe filmy przysyłają ośrodki pracujące z osobami niepełnosprawnymi, m.in. warsztaty terapii zajęciowej z całego województwa. Festiwal z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Niepełnosprawni i marzenia”.

 – Nasz cel to aktywizacja niepełnosprawnych, promowane ich twórczości, rozwijanie zainteresowań aktorskich. To dla nich również okazja do wyrażania uczuć – wymienia Ewa Borkowska, zastępca dyrektora ośrodka Misericordia Caritas w Białej Podlaskiej, pomysłodawczyni festiwalu. – Aktorzy w filmach to niepełnosprawni. A przy realizacji obrazów pomagają instruktorzy. To dla nich również szansa na rozwój zawodowy – podkreśla Borkowska.

Bialski Caritas przygotował kilka filmów na tegoroczny festiwal, m.in. obraz pt. „Latawiec”. – To była burza mózgów. Ale w końcu wybraliśmy taki niejednoznaczny tytuł – mówi Robert Mitura, reżyser filmu. – Pracowaliśmy kilka tygodni, gra aktorska to zasługa naszych wychowanków – podkreśla Mitura.

Kilkuminutową produkcje przygotował też Dom Pomocy Społecznej z Kozuli k. Białej Podlaskiej. – Wiele czasu poświęciliśmy na ten film. Ale myślę, że jest dobrze zrobiony – przyznaje Łukasz Sokołowski, który zajął się jego realizacją. – Osoby niepełnosprawne mają inne marzenia niż my. To często dla nas błahe rzeczy, a dla nich istotne. Człowiek na wózku inwalidzkim mówi na filmie, że chce po prostu chodzić. Udało się uchwycić wzruszające momenty – dodaje Sokołowski.

Ciężka praca na planie została nagrodzona. Jury przyznało trzy nagrody główne oraz wyróżnienie od publiczności. Najlepszym filmem okazał się właśnie „Latawiec” przygotowany przez WTZ z Białej Podlaskiej. W nagrodę twórcy dostali laptop.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!