Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

25 grudnia 2015 r.
9:41

Autobus na słońce. Naukowcy doskonalą swój projekt, trwają testy

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 11 A A
Ostatnio zespół z Politechniki Lubelskiej testował panele słoneczne na autobusie na lotnisku w Białej Podlaskiej/ mat. nadesłany
Ostatnio zespół z Politechniki Lubelskiej testował panele słoneczne na autobusie na lotnisku w Białej Podlaskiej/ mat. nadesłany

Miejskie autobusy zasilane panelami fotowoltaicznymi? Pracuje nad tym zespół z Politechniki Lubelskiej. Chodzi o innowacyjny projekt PV-BUS. Jego celem jest opracowanie układu fotowoltaicznego, który będzie przetwarzał energię słoneczną w energię elektryczną.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Tak wytworzony prąd zasili np. kasowniki, wyświetlacze i klimatyzację, zmniejszając tym samym zużycie paliwa autobusu - tłumaczy dr inż. Marcin Szlachetka z Katedry Termodynamiki Mechaniki Płynów i Napędów Lotniczych PL.

Jego uczelnia współpracuje nad tym z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Lublinie. Panele fotowoltaiczne na dachu autobusu przyczyniają się do mniejszej emisji spalin i oszczędności w paliwie. Po Lublinie jeździ już kilka takich autobusów. Ale naukowcy wciąż doskonalą swój projekt.

Ostatnio zespół prowadził badania na terenie byłego lotniska wojskowego w Białej Podlaskiej. – Badany autobus marki mercedes conecto został wyposażony w mobilny system badawczy połączony z instalacją elektryczną pojazdu do pomiaru zużycia paliwa oraz emisji związków toksycznych w spalinach – opowiada Szlachetka. – Na autobusie zamontowaliśmy też moduły fotowoltaiczne polikrystaliczne oraz ogniwa typu CIGS do przetwarzania energii słonecznej w energię elektryczną – dodaje lubelski naukowiec.

Badania miały określić zużycie paliwa oraz pomiar emisji spalin pojazdu z obciążeniem elektrycznym znajdującym się w środku. Dlaczego akurat bialskie lotnisko?

– Badania były prowadzone właśnie w Białej Podlaskiej ze względu na konieczność osiągania określonych prędkości jazdy autobusu w różnym czasie, a następnie hamowania. To ma zapewnić powtarzalność i porównywalność wyników pomiaru zużycia paliwa w autobusach komunikacji zbiorowej w ruchu rzeczywistym – precyzuje wykładowca PL.

– Takie badania nie byłyby możliwe w ruchu miejskim, bo utrudniałyby ruch dla innych uczestników oraz stwarzały niebezpieczeństwo kolizji. A pas startowy na lotnisku jest idealnym miejscem do przeprowadzania tego typu testów ze względu na odpowiednią długość i brak innych uczestników – podkreśla Szlachetka.

W badaniach uczestniczyli też studenci Politechniki. Jak wynika z badań lubelskich naukowców, energia produkowana przez znajdujące się na dachu autobusu panele fotowoltaiczne może pokryć ok. 25 proc. jego zapotrzebowania na energię elektryczną. W efekcie autobus zużywa w ciągu roku ok. 5 proc. mniej paliwa. Ten pomysł testują już inne miasta, m.in. Warszawa.

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
współczujący również / 26 grudnia 2015 o 07:59

Widzę,że mamy samych inźynierów oraz rzeczoznawców na forum. Gratuluje. Szczególnie odnośnie panu od wieku pojazdów.Żenada oraz współczucie dla rodziny.

Masz 100% racji. Są autobusy które mają już prawie 30 lat !!

Avatar
Gość / 26 grudnia 2015 o 00:35
Widzę,że mamy samych inźynierów oraz rzeczoznawców na forum. Gratuluje. Szczególnie odnośnie panu od wieku pojazdów.Żenada oraz współczucie dla rodziny.
Avatar
Gość / 25 grudnia 2015 o 23:08
Idealna kandydatura do antynobla , brawo dla politechniki lubelskiej , widać że nic sie tam od 10 lat nie zmienilo. Nie rozumie co tu mozna badać?? Ciekawe ile na te "badania" wydała unia europejska z naszych pieniędzy
Avatar
Gość / 25 grudnia 2015 o 19:07
Autobus na słońce ja pi....le a w tekście ze zasilane kasowaniki i klima!Żenada...pozdrawiam.
Avatar
Gość / 25 grudnia 2015 o 18:22
W Chinach jeżdżą autobusy nocne napędzane energią pozyskiwaną ze światła księżycowego i oświetlenia ulicznego,więc MPK powinno kupić od nich tą technologię i nie bawić się w przestarzały i nieekonomiczny system fotowoltaicznych paneli słonecznych.
Avatar
asd / 25 grudnia 2015 o 12:31

MPK się bawi a pasażerowie jeżdżą w starych 20 letnich autobusach co nie ma w nich nawet ogrzewania. Ba, ma tak mało swoich pojazdów że zatrudnia podwykonawców z swoimi autobusami. Czy to nie jest traktowanie pasażera, a raczej manie jego gdzieś w D ?? Czy nikt w UM nie widzi tego co dzieje się w tej miejskiej spółce ?? Chyba mpk jest po to by wozić ludzi w normalnych warunkach jakich mamy prawo wymagać płacąc 2,80 zł za bilet. Nie miałbym nic przeciwko temu jakby się bawili starym złomowym autobusem jakie na co dzień wożą pasażerów, a tu widzimy jeden z lepszych jakie ta firma ma !!!

2,80 to dużo?? jak ON kosztuje 4,30zł/l
śmieszny jesteś
dużo kosztuje przejazdówka na miesiac? ok90zł. smieszne pieniądze
2,80 to dużo?? jak ON kosztuje 4,30zł/l
śmieszny jesteś
dużo kosztuje przejazdówka na miesiac? ok90zł. smieszne pieniądze rozwiń
Avatar
Malkontent / 25 grudnia 2015 o 11:00

"Autobus na słońce".

Albo nawet - na Księżyc!  Razem z całym zespołem. 

Dla wszystkich uczelni takie i inne badania mają duże znaczenie. Bo to podobno student się rozwija, przy okazji: pracownik uczelni - też, mają jakieś korzyści, walczą o granty, kupują sprzęt, który po badaniach zostaje na uczelni. Badania zatem trwają zazwyczaj długo, no, bo nie chodzi o to, by złowić króliczka, ale - by gonić go.

A zatem "drogi Dzienniku", napiszcie następnym razem coś bardziej konkretnego o poniesionych na badania nakładach i  - realnie - o oszczędnościach, ale nie w kategoriach: "może przynieść do (iluś tam) procent oszczędności zapotrzebowania autobusu na energię elektryczną."

"Autobus na słońce".

Albo nawet - na Księżyc!  Razem z całym zespołem. 

Dla wszystkich uczelni takie i inne badania mają duże znaczenie. Bo to podobno student się rozwija, przy okazji: pracownik uczelni - też, mają jakieś korzyści, walczą o granty, kupują sprzęt, który po badaniach zostaje na uczelni. Badania zatem trwają zazwyczaj długo, no, bo nie chodzi o to, by złowić króliczka, ale - by gonić go.

A zatem "drogi Dzienniku", napiszcie następnym razem coś bardziej konkretnego o poniesionych na badania nakł... rozwiń

Avatar
Gość / 25 grudnia 2015 o 10:46
5% oszczędności w paliwie to w granicach błędu statyst. To niewiele przy koniecznych nakładach i włożonej pracy. Za mała oszczędność, inwestycja z tych co się nigdy nie zwróci.
Avatar
Gość / 25 grudnia 2015 o 10:43
SZKODA, ŻE PSEUDORZETELNA DZIENNIKARKA NIE NAPISAŁA O KALKULACJI KOSZTÓW - STANDARDOWY AUTOBUS W RUCHU MIEJSKIM SPALI OK. 30 L. ON NA 100 KM - 5 % OSZCZĘDNOŚCI TO 1,5 LITRA OLEJU NAPĘDOWEGO X NP. 4. 00 PLN = 6,00 PLN NA 100 KM. DZIENNIE AUTOBUS PRZEJEŻDŻA OK 200 -250 KM. CZYLI OSZCZĘDZA OD 12 DO 15 PLN. KOSZT PANELI FOTOVOLTAICZNYCH SZACUJĘ NA KILKANAŚCIE TYSIĘCY ZŁOTYCH. AUTOBUS KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ NIE JEST W STANIE ODPRACOWAĆ INWESTYCJI. IDEA JEST SUPER, LECZ NIESTETY EKONOMIA (MATEMATYKA) JEST NIEUBŁAGANA. PANI EWELINO PISZĄC COŚ W MEDIACH NALEŻY SZANOWAĆ OBIE STRONY - DOSTAWCĘ I ODBIORCĘ INFORMACJI. PISANIE DLA WIERSZÓWKI TO TEKST DLA KLOAKI.
SZKODA, ŻE PSEUDORZETELNA DZIENNIKARKA NIE NAPISAŁA O KALKULACJI KOSZTÓW - STANDARDOWY AUTOBUS W RUCHU MIEJSKIM SPALI OK. 30 L. ON NA 100 KM - 5 % OSZCZĘDNOŚCI TO 1,5 LITRA OLEJU NAPĘDOWEGO X NP. 4. 00 PLN = 6,00 PLN NA 100 KM. DZIENNIE AUTOBUS PRZEJEŻDŻA OK 200 -250 KM. CZYLI OSZCZĘDZA OD 12 DO 15 PLN. KOSZT PANELI FOTOVOLTAICZNYCH SZACUJĘ NA KILKANAŚCIE TYSIĘCY ZŁOTYCH. AUTOBUS KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ NIE JEST W STANIE ODPRACOWAĆ INWESTYCJI. IDEA JEST SUPER, LECZ NIESTETY EKONOMIA (MATEMATYKA) JEST NIEUBŁAGANA. PANI EWELINO PISZĄC COŚ W MED... rozwiń
Avatar
Gość / 25 grudnia 2015 o 10:16
I czy ten Szlachetka ma coś wspólnego z tą nieudolną pseudodziennikarą z KL?
Avatar
współczujący również / 26 grudnia 2015 o 07:59

Widzę,że mamy samych inźynierów oraz rzeczoznawców na forum. Gratuluje. Szczególnie odnośnie panu od wieku pojazdów.Żenada oraz współczucie dla rodziny.

Masz 100% racji. Są autobusy które mają już prawie 30 lat !!

Avatar
Gość / 26 grudnia 2015 o 00:35
Widzę,że mamy samych inźynierów oraz rzeczoznawców na forum. Gratuluje. Szczególnie odnośnie panu od wieku pojazdów.Żenada oraz współczucie dla rodziny.
Avatar
Gość / 25 grudnia 2015 o 23:08
Idealna kandydatura do antynobla , brawo dla politechniki lubelskiej , widać że nic sie tam od 10 lat nie zmienilo. Nie rozumie co tu mozna badać?? Ciekawe ile na te "badania" wydała unia europejska z naszych pieniędzy
Avatar
Gość / 25 grudnia 2015 o 19:07
Autobus na słońce ja pi....le a w tekście ze zasilane kasowaniki i klima!Żenada...pozdrawiam.
Avatar
Gość / 25 grudnia 2015 o 18:22
W Chinach jeżdżą autobusy nocne napędzane energią pozyskiwaną ze światła księżycowego i oświetlenia ulicznego,więc MPK powinno kupić od nich tą technologię i nie bawić się w przestarzały i nieekonomiczny system fotowoltaicznych paneli słonecznych.
Avatar
asd / 25 grudnia 2015 o 12:31

MPK się bawi a pasażerowie jeżdżą w starych 20 letnich autobusach co nie ma w nich nawet ogrzewania. Ba, ma tak mało swoich pojazdów że zatrudnia podwykonawców z swoimi autobusami. Czy to nie jest traktowanie pasażera, a raczej manie jego gdzieś w D ?? Czy nikt w UM nie widzi tego co dzieje się w tej miejskiej spółce ?? Chyba mpk jest po to by wozić ludzi w normalnych warunkach jakich mamy prawo wymagać płacąc 2,80 zł za bilet. Nie miałbym nic przeciwko temu jakby się bawili starym złomowym autobusem jakie na co dzień wożą pasażerów, a tu widzimy jeden z lepszych jakie ta firma ma !!!

2,80 to dużo?? jak ON kosztuje 4,30zł/l
śmieszny jesteś
dużo kosztuje przejazdówka na miesiac? ok90zł. smieszne pieniądze
2,80 to dużo?? jak ON kosztuje 4,30zł/l
śmieszny jesteś
dużo kosztuje przejazdówka na miesiac? ok90zł. smieszne pieniądze rozwiń
Avatar
Malkontent / 25 grudnia 2015 o 11:00

"Autobus na słońce".

Albo nawet - na Księżyc!  Razem z całym zespołem. 

Dla wszystkich uczelni takie i inne badania mają duże znaczenie. Bo to podobno student się rozwija, przy okazji: pracownik uczelni - też, mają jakieś korzyści, walczą o granty, kupują sprzęt, który po badaniach zostaje na uczelni. Badania zatem trwają zazwyczaj długo, no, bo nie chodzi o to, by złowić króliczka, ale - by gonić go.

A zatem "drogi Dzienniku", napiszcie następnym razem coś bardziej konkretnego o poniesionych na badania nakładach i  - realnie - o oszczędnościach, ale nie w kategoriach: "może przynieść do (iluś tam) procent oszczędności zapotrzebowania autobusu na energię elektryczną."

"Autobus na słońce".

Albo nawet - na Księżyc!  Razem z całym zespołem. 

Dla wszystkich uczelni takie i inne badania mają duże znaczenie. Bo to podobno student się rozwija, przy okazji: pracownik uczelni - też, mają jakieś korzyści, walczą o granty, kupują sprzęt, który po badaniach zostaje na uczelni. Badania zatem trwają zazwyczaj długo, no, bo nie chodzi o to, by złowić króliczka, ale - by gonić go.

A zatem "drogi Dzienniku", napiszcie następnym razem coś bardziej konkretnego o poniesionych na badania nakł... rozwiń

Avatar
Gość / 25 grudnia 2015 o 10:46
5% oszczędności w paliwie to w granicach błędu statyst. To niewiele przy koniecznych nakładach i włożonej pracy. Za mała oszczędność, inwestycja z tych co się nigdy nie zwróci.
Avatar
Gość / 25 grudnia 2015 o 10:43
SZKODA, ŻE PSEUDORZETELNA DZIENNIKARKA NIE NAPISAŁA O KALKULACJI KOSZTÓW - STANDARDOWY AUTOBUS W RUCHU MIEJSKIM SPALI OK. 30 L. ON NA 100 KM - 5 % OSZCZĘDNOŚCI TO 1,5 LITRA OLEJU NAPĘDOWEGO X NP. 4. 00 PLN = 6,00 PLN NA 100 KM. DZIENNIE AUTOBUS PRZEJEŻDŻA OK 200 -250 KM. CZYLI OSZCZĘDZA OD 12 DO 15 PLN. KOSZT PANELI FOTOVOLTAICZNYCH SZACUJĘ NA KILKANAŚCIE TYSIĘCY ZŁOTYCH. AUTOBUS KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ NIE JEST W STANIE ODPRACOWAĆ INWESTYCJI. IDEA JEST SUPER, LECZ NIESTETY EKONOMIA (MATEMATYKA) JEST NIEUBŁAGANA. PANI EWELINO PISZĄC COŚ W MEDIACH NALEŻY SZANOWAĆ OBIE STRONY - DOSTAWCĘ I ODBIORCĘ INFORMACJI. PISANIE DLA WIERSZÓWKI TO TEKST DLA KLOAKI.
SZKODA, ŻE PSEUDORZETELNA DZIENNIKARKA NIE NAPISAŁA O KALKULACJI KOSZTÓW - STANDARDOWY AUTOBUS W RUCHU MIEJSKIM SPALI OK. 30 L. ON NA 100 KM - 5 % OSZCZĘDNOŚCI TO 1,5 LITRA OLEJU NAPĘDOWEGO X NP. 4. 00 PLN = 6,00 PLN NA 100 KM. DZIENNIE AUTOBUS PRZEJEŻDŻA OK 200 -250 KM. CZYLI OSZCZĘDZA OD 12 DO 15 PLN. KOSZT PANELI FOTOVOLTAICZNYCH SZACUJĘ NA KILKANAŚCIE TYSIĘCY ZŁOTYCH. AUTOBUS KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ NIE JEST W STANIE ODPRACOWAĆ INWESTYCJI. IDEA JEST SUPER, LECZ NIESTETY EKONOMIA (MATEMATYKA) JEST NIEUBŁAGANA. PANI EWELINO PISZĄC COŚ W MED... rozwiń
Avatar
Gość / 25 grudnia 2015 o 10:16
I czy ten Szlachetka ma coś wspólnego z tą nieudolną pseudodziennikarą z KL?
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Tu mają powstać nowe fabryki, składy i magazyny w Lublinie. 44 hektary gruntu
galeria

Tu mają powstać nowe fabryki, składy i magazyny w Lublinie. 44 hektary gruntu 0 1

Ratusz wskazuje na Felinie tereny pod nowe fabryki, składy i magazyny. Pod ich budowę chce przeznaczyć ponad 44 ha gruntu zarezerwowanego dziś na pola uprawne i tereny nauki. Zmiany miałyby również dotyczyć terenów dawnej odlewni żeliwa przy ul. Metalurgicznej.

AZS UMCS Lublin zawarł porozumienie z grupą UMCS Biega

AZS UMCS Lublin zawarł porozumienie z grupą UMCS Biega 0 0

LEKKOATLETYKA Tym samym uczelniany klub poszerzył swoje pole działania o kolejną dyscyplinę sportową. Na terenie Parku Akademickiego 5 czerwca odbędzie się 21 Bieg o Puchar Rektora UMCS

Rozebrany mężczyzna na torach. Trzeba było go gonić

Rozebrany mężczyzna na torach. Trzeba było go gonić 0 2

W środę nad ranem 36-letni mężczyzna biegał po torach w Białej Podlaskiej. – Przez tę sytuację został zatrzymany cały skład i były trudności w ruchu – informuje nasz czytelnik.

Pieszy Lublin dostaje z Warszawy argumenty!
Wiersze między newsami

Pieszy Lublin dostaje z Warszawy argumenty! 0 0

O wyższości chodzenia na piechotę pisał poeta już pół wieku temu. Miron Białoszewski o chodzeniu i… pluciu

Sokoły zamieszkały na kominie elektrociepłowni. Doczekały się 5 piskląt. "Ewenement"
galeria

Sokoły zamieszkały na kominie elektrociepłowni. Doczekały się 5 piskląt. "Ewenement" 7 2

To ewenement na ogólnopolską skalę. Para sokołów wędrownych, która kilka lat temu zagnieździła się na kominie Elektrociepłowni Lublin Wrotków doczekała się aż pięciu piskląt – trzech samiczek i dwóch samców. Jak dotąd w Polsce tak licznego lęgu tego gatunku ptaków jeszcze nie udokumentowano.

Nie zauważył, że ktoś go wyprzedza. Porsche dachowało

Nie zauważył, że ktoś go wyprzedza. Porsche dachowało 0 9

Nieostrożny kierowca peugeota wjechał w wyprzedzające go porsche. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Dni Puław 2018: Koncerty, spektakl, spotkania
25 maja 2018, 15:00

Dni Puław 2018: Koncerty, spektakl, spotkania 4 5

W dniach 25-27 maja odbędzie się tegoroczna edycja rodzinnej imprezy Dni Puław. Na mieszkańców czekają atrakcje w postaci koncertów, spektakli i animacji dla całych rodzin.

Burze i grad. IMGW wydało ostrzeżenie dla woj. lubelskiego

Burze i grad. IMGW wydało ostrzeżenie dla woj. lubelskiego 22 0

W Lubelskiem mogą pojawić się burze z gradem - ostrzegają meteorolodzy.

Opole Lubelskie: Testowali system zraszania murawy na stadionie

Opole Lubelskie: Testowali system zraszania murawy na stadionie 3 3

Trwają prace na stadionie przy ul. Kolejowej w Opolu Lubelskim. Właśnie zamontowano i oddano do użytku automatyczny system zraszania murawy. Ułożona jest też warstwa wegetacyjna, lada dzień posiana zostanie trawa. Pozostaje tylko pytanie, czy miejscowa drużyna dostosuje się do poziomu boiska.

Jak działa wirtualne biuro

Jak działa wirtualne biuro 0 0

Przez korzystanie z usług wirtualnego biura rozumie się wynajmowanie od niego adresu do korespondencji, kierowanej do naszej firmy, miejsca do spotkań z naszymi klientami i sali konferencyjnej. Ale to nie jedyne korzyści, wynikające z użytkowania wirtualnego biura!

Azoty podsumowują kwartał. Spadły przychody i zyski

Azoty podsumowują kwartał. Spadły przychody i zyski 4 1

O ponad 90 milionów złotych spadła wysokość przychodów Zakładów Azotowych „Puławy” i spółek zależnych w pierwszym kwartale tego roku. Spadł też zysk, marża i produkcja nawozów. Podobne dane spłynęły z Polic i Kędzierzyna.

Nowe 5 zł na sto lat odzyskania niepodległości. Tyle monet ile Polaków

Nowe 5 zł na sto lat odzyskania niepodległości. Tyle monet ile Polaków 67 3

„100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości” to szczególna moneta o nominale 5 zł, którą Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu 22 maja. Bank wybił tyle monet, ilu jest Polaków – 38 424 000 sztuk.

Kto dokończy bibliotekę? Budowa przerwana, wykonawca zbankrutował
Alarm 24

Kto dokończy bibliotekę? Budowa przerwana, wykonawca zbankrutował 2 0

– Przerwano budową biblioteki w Ludwinie. Budynek, który miał być wizytówką gminy i całego pojezierza, stoi i niszczeje – alarmuje nasz Czytelnik. – Wszystko jest pod kontrolą – uspokaja wójt gminy.

Wysokie zaprasza na weekend. Dzień Samorządu Terytorialnego i Dzień Muzealnika
27 maja 2018, 14:00

Wysokie zaprasza na weekend. Dzień Samorządu Terytorialnego i Dzień Muzealnika 1 0

W podzamojskiej wsi Wysokie przy tamtejszej Regionalnej Izbie Pamięci Gminy Zamość już w najbliższy weekend odbędzie się Dzień Samorządu Terytorialnego połączony z XII edycją festynu z okazji Dnia Muzealnika.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!