wtorek, 20 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Biała jak Las Vegas

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 grudnia 2001, 18:47

Podczas wtorkowej konferencji prasowej w warszawskim Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego Vahap Toy, prezes turecko-polskiej spółki Epit & Korporacja Rozwoju Wschód -Zachód oraz Andrzej Czapski, bialski prezydent wyrazili zaniepokojenie przedłużającym się oczekiwaniem na decyzję Ministerstwa Środowiska w sprawie przeznaczenia lasów na cele inwestycyjne pod budowę portu cargo i strefy gospodarczej Biała Podlaska.
Chociaż konferencja miała alarmujący tytuł "Czy kolejna znacząca inwestycja warta 5,4 mld USD ominie Polskę”, to jednak V. Toy spokojnie i rozważnie mówił o wielkości gigantycznej inwestycji nad Krzną oraz o sukcesie szybkiego jej przygotowania. Wskazał, że już na stronach internetowych międzynarodowej organizacji przewoźników IATA pojawiły się stałe informacje potwierdzające, że lotnisko Biała Podlaska jest ważne dla tej organizacji. - Dzięki współpracy z IATA, która cieszy się renomą i szacunkiem wszystkich międzynarodowych przewoźników przygotowaliśmy projekt lotniska o znaczeniu strategicznym. Ma on spełniać wszelkie międzynarodowe standardy - mówił prezes E & K.
Podkreślał, iż w historii polskiej nie znalazła się tak wielka, realna i tak dobrze przygotowana inwestycja. Zaznaczył, że przedstawiciele znanej światowej firmy Siemens podczas rozmów przed ośmioma miesiącami przypuszczali, iż bialska inwestycja będzie przygotowana dopiero w 2003 r. Kiedy przekonali się jednak, że postęp prac projektowych jest o wiele szybszy, ostatecznie przed kilkoma dniami w ostatnim momencie zgłosili swój akces do tego przedsięwzięcia. Dobiegają do końca też rozmowy z grupą inwestycyjną Formuły 1. W najbliższych dniach oczekiwany jest przyjazd jej przedstawicieli do Polski.
Niedawno została również podpisana umowa E & K z International Hospital Group, która chce być operatorem hoteli, centrum konferencyjnego, klubu golfowego i szpitala. Zainteresowana jest eksploatowaniem przez 15 lat tych obiektów. Z własnych źródeł finansowych zapewnia sobie 500 mln zł kredytu. Na bazie własnych możliwości operatorskich pozyskiwane są finanse także na inne zadania całej strefy.
Przed tygodniem turecko-polska spółka otrzymała dokument o przekazaniu jej w dzierżawę lotniska pozostającego nadal własnością Skarbu Państwa.
- Dysponuję w tej chwili wszystkimi umowami z generalnymi wykonawcami Posiadam wstępne umowy finansowe. Przygotowaliśmy się do realizacji tej inwestycji. Drugiego grudnia miałem spotkanie w Brukseli. W najbliższym czasie w Parlamencie Unii Europejskiej będzie nas reprezentować osoba, która cieszy się tam znanym nazwiskiem. Jest tylko jedna rzecz, która została do zrobienia. Wydanie przez Ministerstwo Środowiska decyzji w sprawie terenów leśnych, od której uzależnione będzie przekazanie gruntów pod budowę. Jesteśmy cierpliwi, natomiast każda cierpliwość ma swój koniec. Jestem zmęczony, ale nie poddam się - mówi Vahap Toy. Spokojnie dodaje jednak, że liczy na zajęcie się olbrzymią inwestycją przez nowy rząd. Ma nadzieję, że decyzja będzie pomyślna.
- Nie jestem oburzony na nikogo Im wyżej się wychodzi tym mocniejszy wieje wiatr - metaforycznie podkreśla. Zaznacza, że gdyby państwo chciało zrealizować taką inwestycję, musiałoby w ciągu czterech lat wydać ok. 300 mln dolarów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!