piątek, 23 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Biała Podlaska: Caritas zorganizował Wigilię dla najuboższych

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 grudnia 2013, 10:42

24 grudnia ośrodek Misericordia Caritas w Białej Podlaskiej zorganizował Wigilię dla najuboższych (E
24 grudnia ośrodek Misericordia Caritas w Białej Podlaskiej zorganizował Wigilię dla najuboższych (E

Najubożsi mieszkańcy Białej Podlaskiej spotkali się na Wigilii w ośrodku Misericordia Caritas. Kolędy śpiewali osadzeni z zakładu karnego, którzy wystawili także sztukę

Do wigilijnej wieczerzy zasiadło blisko sto osób. – Takich potraw w domu nie przygotuję. Tutaj mogę najeść się do syta, pośpiewać kolędy i pobyć pośród ludzi – mówi Jan Łozak z Białej Podlaskiej. – Przychodzę codziennie na ciepłą zupę do jadłodajni. Przyszłam i na Wigilię, bo smakuje mi tu wszystko - przyznaje z kolei pani Maria z Białej Podlaskiej.

Wigilijne spotkania dla najuboższych to wieloletnia tradycja bialskiego ośrodka. – Oprócz zapełnionych talerzy uczestnicy spotkania otrzymują od nas znak miłości. Razem z nimi zasiadamy do stołu, dzielimy się opłatkiem, śpiewamy kolędy. Utwierdzamy ich w przekonaniu, że są ludźmi takimi samymi, jak my – przekonuje ks. Jacek Guz, dyrektor ośrodka Misericordia Caritas.

Na wigilijnym stole znalazło się osiem potraw. – Nie zorganizowalibyśmy wieczerzy, gdyby nie zaangażowanie pracowników oraz wsparcie mieszkańców Białej Podlaskiej, którzy ofiarowali nam produkty – dodaje ks. Guz.

Więźniowie śpiewali kolędy

Oprócz wigilijnych potraw, ośrodek przygotował świąteczną niespodziankę. – Więźniowie z bialskiego Zakładu Karnego zagrali kolędy oraz wystawili przedstawienie "Herody”- wymienia Ewa Nowosielska z Centrum Charytatywnego Caritasu.

Spektakl przygotowany przez osadzonych to forma resocjalizacji, która cieszy się sporym zainteresowaniem. – Jesteśmy zapraszani do domów kultury, a nawet do kościołów. To przyjemne, że sprawiamy innym radość, a przy okazji pokazujemy, ze nie każdy więzień jest złym człowiekiem – wyjaśnia Dariusz Majek, osadzony z bialskiego zakładu karnego. – W przedstawieniu gram Żyda. To już kolejny rok, więc nie było trudno wcielić się w rolę - żartuje pan Dariusz.

W "Herodach” bierze udział 9 więźniów-aktorów. Większość z nich to debiutanci. – Wcielam się w Szatana. To raczej epizod, ale taka teatralna przygoda to odskocznia od więziennej codzienności – przyznaje pan Mirek.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku spektakl otrzymał główną nagrodę w kategorii teatr na Ogólnopolskim Przeglądzie Sztuki Więziennej w Sztumie.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!