środa, 24 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Biała Podlaska: Ciemno w mieście, obwodnica w blasku

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 kwietnia 2011, 18:47

Wyłączenia będą dotyczyć jednej trzeciej lamp w mieście. (Marek Pietrzela)
Wyłączenia będą dotyczyć jednej trzeciej lamp w mieście. (Marek Pietrzela)

Na przełomie kwietnia i maja zgaśnie w mieście około 1300 latarni. Za to na koszt miasta będą się świecić wszystkie latarnie na obwodnicy. – To kuriozalne – złorzeczą mieszkańcy.

Renata Szwed, dyrektor gabinetu bialskiego prezydenta, potwierdza, że na początku kwietnia magistrat podjął decyzję o wyłączeniu części latarni. Jest to spowodowane względami oszczędnościowymi.

– Oświetlenie zostanie wyłączone częściowo w miejscach, gdzie jego ograniczenie nie będzie stanowiło istotnego problemu dla mieszkańców. Strategiczne punkty i szczególnie niebezpieczne pozostaną w pełni oświetlone – wyjaśnia Jarosław Kostecki, naczelnik Wydziału Dróg i Transportu Urzędu Miasta.

Informuje, że najpierw jego wydział przygotował wykaz ulic wojewódzkich i powiatowych, na których ma zostać ograniczone oświetlenie i przekazał do oceny Zakładowi Energetycznemu. W opracowaniu UM jest wykaz dróg gminnych. Wprowadzanie zmian w oświetlaniu miasta nie nastąpi natychmiast, wymaga analizy sytuacji i wskazania miejsc, które nie muszą być oświetlone w nocy.


Kostecki dodaje, że oszczędności, czyli wyłączenia, będą dotyczyć jednej trzeciej z około 4000 lamp w mieście. Naczelnik podkreśla, że bez zmian palić się będzie w nocy około 1000 lamp na obwodnicy. Już od połowy marca, zgodnie z prawem, za to oświetlenie płaci miasto (wcześniej Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad).

– Kiedy widzę gąszcz świecących latarni na obwodnicy, chce mi się kląć, bo za to płacimy my, podatnicy. A jednocześnie, wskutek oszczędności, znów nie będzie oświetlony park Zofii Las i wykorzystają to żule – narzeka pani Katarzyna.

Także Stefan Konarski, miejski radny (PiS), uważa, że nocą obwodnica jest przesadnie oświetlona. – Ograniczenia w oświetleniu miasta nie wpłyną dobrze na bezpieczeństwo i komfort mieszkańców. Szkoda że nie oszczędza się pieniędzy na eksponowanych stanowiskach – zauważa Konarski.

Z kolei radny Wojciech Sosnowski (PO) popiera rozsądne oszczędności. – Wiele ulic jest nadmiernie oświetlonych, np. ostatnio powstałe ul. Budowlana i ul. Elektryczna w przemysłowej dzielnicy Północna – tłumaczy Sosnowski. – Rozsądnym rozwiązaniem byłoby właśnie tam ograniczenie oświetlenia. Nie wyobrażam sobie, aby wyłączać światło w zamieszkanych dzielnicach czy na ruchliwych ulicach, którymi mieszkańcy wracają do domu lub idą do pracy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!