poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Biała Podlaska: Dodatkowe miliony na miejskie inwestycje

Dodano: 19 maja 2015, 15:51
Autor: Ewelina Burda

W ramach dodatkowych środków władze Białej Podlaskiej chcą m.in. stworzyć muzeum ikon
W ramach dodatkowych środków władze Białej Podlaskiej chcą m.in. stworzyć muzeum ikon

Muzeum ikon, boisko ze sztuczną nawierzchnią oraz miejsca postojowe przy magistracie. To tylko niektóre z projektów, które znajdą się w nowelizacji tegorocznego budżetu Białej Podlaskiej. W sumie, nakłady inwestycyjne zwiększą się o 4 mln zł.

Skąd ten przypływ gotówki? – Dodatkowe środki inwestycyjne pochodzą ze zwrotów w ramach projektów unijnych, które są teraz rozliczane – tłumaczy prezydent miasta Dariusz Stefaniuk.

W porównaniu z pierwotnym projektem budżetu przygotowanym jeszcze przez poprzednika Andrzeja Czapskiego, obecne nakłady inwestycyjne wzrosły niemal dwukrotnie. Po zmianach dokonanych przez obecnego prezydenta Dariusza Stefaniuka przy ponad 237-milionowym budżecie miasta nakłady inwestycyjne to blisko 17 mln zł. Jak miasto wyda dodatkowe 4 miliony? Pomysłów jest kilka.

Boisko

– Planujemy budowę pełnowymiarowego boiska ze sztuczną nawierzchnią. Obecnie trwają rozmowy ze środowiskiem sportowym, co do lokalizacji obiektu – mówi prezydent Dariusz Stefaniuk.

Pod uwagę brane są trzy punkty: przy klubie MKS Podlasie, TOP-54 oraz przy PSW. Pomóc mają środki z ministerstwa sportu. – W ramach programów ministerialnych, możemy liczyć na 50 proc. dofinansowania – precyzuje Stefaniuk.

Szacuje się, że koszt obiektu to ok. 1,6 mln zł. Dostęp do boiska miałyby wszystkie kluby. A pieczę nad obiektem sprawowałoby miasto. – Obecnie nasze kluby jeżdżą do innych miast, aby trenować. Muszą płacić tam za wykorzystanie boisk – dodaje prezydent.

Stadion miejski

W budżecie inwestycyjnym znajdzie się też projekt budowy stadionu miejskiego. – Pomysły są dwa, albo wyremontujemy ten obecnie istniejący, albo stworzony nowy stadion, a w miejscu tego obecnego powstanie budownictwo wielorodzinne – zaznaczają władze miasta.

W każdym z tych przypadków potrzebny będzie projekt, na który trzeba wydać od 300 do 500 tys. zł. – Projektowanie chcemy rozpocząć już teraz, tak aby  w tej kadencji stadion był gotowy – tłumaczy Stefaniuk. Obecny stadion jest w opłakanym stanie. Nowy obiekt to prawdopodobnie inwestycja warta kilkanaście milionów złotych.

Muzeum ikon

Za dodatkowe pieniądze powstanie też muzeum ikon. Biała Podlaska może pochwalić się największą kolekcją w Polsce. Problem w tym, że z powodu braku miejsca w Muzeum Południowego Podlasia nie wszystkie zbiory są eksponowane. A to blisko 1600 ikon.

– Wygospodarujemy sale w tzw. „oficynie zachodniej”. To pomieszczenia Bialskiego Centrum Kultury, które dotąd były nieużytkowane – przyznaje Stefaniuk. A dokładniej, ok. 200 –metrowe pomieszczenia służyły jako magazyn. – To dory pomysł, bo wtedy kolekcja zyska odpowiednią ekspozycję. A jednocześnie będzie blisko naszego muzeum – dodaje dyrektor placówki  Małgorzata Nikolska. Władze miasta chcą, by otwarcie muzeum ikon odbyło się we wrześniu tego roku.

Parking

W ramach dodatkowych inwestycji uporządkowana zostanie też kwestia parkowania przy Urzędzie Miasta. – Przy ul. Piłsudskiego i Budkiewicza stworzymy miejsca postojowe dedykowane mieszkańcom. Urzędnicy nie będą mogli tam zostawiać swoich aut – tłumaczy Stefaniuk.

Ale parking będzie płatny. – Natomiast pierwsze pół godziny będzie bezpłatne – dodaje prezydent. Miasto zajmie się też wjazdem na parking przy placu Rubina. – Samochody wjeżdżają od ul. Narutowicza na piaszczysty parking przy placu pomimo zakazu. Dlatego, że nie ma tam innego wjazdu. Rozwiążemy ten problem budową wjazdu od ulicy Reformackiej – zapowiadają władze miasta. Samochody, które dostają się parking od strony ul. Narutowicza niszczą też zrewitalizowany niedawno plac Rubina.

Projekt tunelu

W nowelizacji budżetu znajdzie się też projekt tunelu na ul. Lubelskiej. – Wynegocjowaliśmy z PKP, że miasto przygotuje projekt, a PKP wykona i zapłaci za całość inwestycji- zaznacza prezydent Stefaniuk. Spółka ma na ten cel pozyskać środki unijne.

Znowelizowany budżet będzie przedmiotem obrad na sesji rady miasta 29 maja.

Gość
Gość
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (21 maja 2015 o 11:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nakłady na inwestycje wzrosły dwukrotnie , a skąd się wzięły pieniądze, a stąd że wydało miasto mniej na utrzymanie dróg w zimie, ogrzewanie, no i jak piszą zwrot w ramach projektów unijnych oczywiście realizowanych przez poprzednika. Nie jest to żadna zasługa aktualnie urzędującego, ale w ramach propagandy sukcesu tytuł "dodatkowe miliony". Propaganda sukcesu już przewyższa tą która była w czasach socjalizmu. Każdy powinien zauważyć , iż każda informacja prasowa, internetowa lub ze stron urzędu miasta zawiera zdjęcia aktualnie nam panującego wielkiego wodza.
Rozwiń
Gość
Gość (19 maja 2015 o 16:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chłop z Zakalinek szybko wszedł w stare buty swego popzrednika. Tamten za podatki mieszkańców "fundował" chodniki wyborcze z kostki brukowej, ten natomiast "funduje" igrzyska. Rezultat będzie ten sam. Tylko referendum .
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!