piątek, 19 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Biała Podlaska kusi przedsiębiorców. Obniżka niektórych podatków

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 lutego 2015, 16:00
Autor: Ewelina Burda

Miasto obniżyło podatki od środków transportowych. Będą też kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców.

Na początek, skorzystają właściciele tzw. tirów. Obniżka dotyczy ciągników siodłowych oraz przyczep i naczep. W 2014 roku w Białej Podlaskiej zarejestrowanych było 313 takich ciągników oraz 456 naczep. Na ostatniej sesji radni obniżali podatek do najniższej dopuszczalnej stawki (wcześniej zrobiła to również gmina Biała Podlaska). W przypadku ciągników będzie to 1381, 13 zł, a naczep 921,50 zł. Wcześniej stawki były wyższe - 1924 zł za ciągnik i 1433 zł za naczepę.

W Białej Podlaskiej i okolicach zarejestrowanych jest ok. 3 tys. ciężarówek. - Każda taka ciężarówka zarejestrowana u nas, to czysty zysk dla miasta- mówi prezydent Dariusz Stefaniuk. -Poza tym, musieliśmy zareagować, bo część transportowców zaczęła już rejestrować swoje pojazdy w innych gminach, gdzie jest taniej - tłumaczy Stefaniuk. - Rzeczywiście, takie przypadki się zdarzały. Sam wiem o firmie transportowej z taborem 100 samochodów, która przez wysoki podatek, odeszła z Białej Podlaskiej - potwierdza Krzysztof Maliszewski właściciel jednej z bialskich firm transportowych.

Sam zresztą również nosił się z tym zamiarem. - Rozmawialiśmy o tym z prezydentem Dariuszem Stefaniukiem. Na szczęście spełnił swoje przedwyborcze obietnice i obniżył podatek - chwali Maliszewski.

Raiffeisen-Leasing

Czy sprzyjający "klimat inwestycyjny” przyciągnie przedsiębiorców do Białej? - Już podpisaliśmy list intencyjny z dyrektorem Raiffeisen-Leasing. Spółka chce tu otworzyć swój oddział. I mam nadzieje, że w ślad za nią pójdą kolejne firmy, z którymi rozmawiamy - zapewnia prezydent.

Przy referacie komunikacji urzędu miasta ma powstać stanowisko dla osoby, która będzie zajmować się właśnie współpracą z firmami leasingowymi. - Taki pracownik będzie działać jak agent ubezpieczeniowy, po to by, rejestracja pojazdów odbywała się jak najszybciej. Kiedy będzie trzeba, pracownik pojedzie do przedsiębiorcy - podkreśla Stefaniuk.

Na tym jednak nie koniec. - Za kilka miesięcy powołamy Bialskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości, instytucję, która będzie dedykowana przedsiębiorcom - zapowiada prezydent. Miasto negocjuje też z Wojewódzkim Urzędem Pracy kwotę na szkolenia dla pracowników. - Zależy nam by pozyskać nie 400 tys. zł, ale 800 tys. zł. Z tego przynajmniej połowa trafiłaby do przedsiębiorców na szkolenia kadry - precyzuje.

Nie tylko transport

- Czy polityka sprzyjania przedsiębiorcom, będzie skierowana też do innych grup, nie tylko do transportowców? - zastanawia się radny Jerzy Sadowski (AS Nasze Miasto Wspólne Dobro). I pyta prezydenta, czy z myślą o przedsiębiorstwach produkcyjnych i usługowych zamierza w przyszłości obniżyć również podatek od nieruchomości.

- Transportowcy to nie jedyna grupa, do której będziemy wychodzić. Stworzymy mechanizmy, które pozwolą u nas inwestować różnym branżom. Właśnie, dlatego przymierzamy się do uruchomienia podstrefy gospodarczej. Już teraz zresztą zgłaszają się do nas firmy zainteresowane kupnem działek - przekonuje prezydent.

A co z podatkiem od nieruchomości? - Przez całą tę kadencję tego podatku na pewno nie podniesiemy - obiecuje Stefaniuk.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Biała Podlaska biznes
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!