Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

18 listopada 2020 r.
8:23

Jeden z mieszkańców Białej Podlaskiej uczy urzędników poprawnej polszczyzny

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
4 1 A A
Mieszkaniec uczy urzędników poprawnej polszczyzny i zachęca do prostszego języka urzędowego
Mieszkaniec uczy urzędników poprawnej polszczyzny i zachęca do prostszego języka urzędowego (fot. Bartosz Wołoszko )

Język urzędniczy powinien być prostszy – uważa mieszkaniec Białej Podlaskiej. W petycji do władz miasta pan Andrzej udziela urzędnikom krótkiej lekcji poprawnej polszczyzny. – W pismach urzędowych dominuje język prawny – odpowiada mu prezydent.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zdaniem pana Andrzeja „prosty język urzędowy może usprawnić jakość komunikacji z mieszkańcami” i jednocześnie dodać urzędowi profesjonalizmu. W jego ocenie, bialski magistrat powinien nad tym popracować. Skąd taki wniosek? Mieszkaniec przeanalizował teksty zamieszczane na stronie internetowej urzędu miasta oraz w mediach społecznościowych. W petycji do urzędników udziela im nawet krótkiej lekcji.

– Przykład to użycie sformułowań „przedmiotowa petycja” . Wystarczyło użyć słów „ta petycja” – zauważa pan Andrzej. Na cenzurowanym znalazło się też takie stwierdzenie, jak: „zostało złożonych ponad 2000 deklaracji”. – Można napisać „wpłynęło ponad…” – instruuje mieszkaniec. Jego zdaniem, urzędnicy nadużywają też słowa „interesant”, zamiast „klient urzędu”. – Słownik języka polskiego co prawda dopuszcza zwrot „interesant”, choć w XXI wieku trafne wydaje się jednak określenie „klient” – stwierdza pan Andrzej.

Poza tym, wziął pod lupę wpisy w mediach społecznościowych, które „charakteryzować powinny się inną specyfiką niż te na oficjalnej stronie miasta”. Jego zdaniem, zwroty takie jak „na przedmiotowym zadaniu wykonywane będą roboty” nie pasują do stylu kanału na Facebooku. – Niezbędne wydaje się unikanie pewnych stwierdzeń – zaznacza.

Dlatego autor petycji zachęca urzędników do włączenia w kampanię upraszczania języka urzędowego. – Miasto może zaangażować się w program „Prosto i kropka” Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju – proponuje. Do kampanii resortu w ubiegłym roku włączyło się ok. 10 samorządów. – „Prosto i kropka” to prosta, jasna, efektywna komunikacja. Często dokumentacja trafiająca do przedsiębiorców, do osób, które bezpośrednio załatwiają sprawy w urzędzie, wygląda jak ściana płaczu. Napisana jest językiem bardzo sformalizowanym, typowo prawniczym – przyznała przed rokiem na konferencji prasowej Andżelika Możdżanowska, ówczesna wiceminister inwestycji i rozwoju.

Tymczasem prezydent Michał Litwiniuk tłumaczy, że w pismach urzędowych rzeczywiście dominuje język prawny. – Stosowany w pismach i komunikatach, a zwłaszcza w decyzjach urzędowych, ma w założeniu być precyzyjny i ograniczać dowolność interpretacji – zaznacza prezydent. Jednocześnie Litwiniuk zdaje sobie sprawę, że przez to taki przekaz może „odbiegać od ogólnej polszczyzny”. Władze miasta przyjmują jednak sygnał mieszkańca w kierunku poprawcy komunikacji. – Zwracam uwagę, że przy tak szerokim zakresie działań podejmowanych przez Urząd mogły pojawić się komunikaty ze zbyt dużą ilością elementów urzędowego stylu –dodaje jeszcze prezydent. W odpowiedzi na petycję, urzędnicy mają starać się eliminować błędy wynikające z pewnych przyzwyczajeń językowych.

Naukowcy z Pracowni Prostej Polszczyzny Uniwersytetu Wrocławskiego od 10 lat badają język polskich firm i urzędów. Ich wnioski udowadniają, że stosowanie prostego języka skraca czas załatwiania spraw, oszczędza pieniądze, a nawet buduje pozytywne relacje. Każda instytucja, firma lub urząd może zgłosić się do Pracowni Prostej Polszczyzny z prośbą o ocenę dowolnego tekstu lub zbioru tekstów. Może to być pismo, umowa, regulamin, strona internetowa, broszura, ale także portal internetowy czy nawet aplikacja mobilna. Na podstawie szczegółowej analizy eksperci decydują, czy przyznać tekstowi certyfikat, czy zwrócić go do poprawy. Od 2017 roku Pracownia przyznała 9 certyfikatów: cztery – zdobyła Grupa PZU, dwa – ING Bank Śląski i po jednym – TU Europa, Grupa PGE i bank Credit Agricole.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Punkowy wieczór w Fabryce Kultury Zgrzyt
15 czerwca 2024, 20:00
film

Punkowy wieczór w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotni wieczór (15 czerwca), w lubelskim Zgrzycie zagrają zespoły: Ye.stem, Krain i Na krawędzi.

Mamy nowych profesorów. Nominacje odebrali od prezydenta Dudy
TYTUŁY

Mamy nowych profesorów. Nominacje odebrali od prezydenta Dudy

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył tytuły profesorskie nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Wśród 116 wyróżnionych aż 9 reprezentuje uczelnie i instytuty naukowe z województwa lubelskiego.

Wystawa prac Piotra Młodożeńca
15 czerwca 2024, 11:30

Wystawa prac Piotra Młodożeńca

W najbliższą sobotę o godz. 18:00 w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL zostanie otwarta wystawa malarstwa Piotra Młodożeńca pt. „Wyobrazy. Lata 20-te”.

Park Wodny otwarty. Ceny biletów i godziny otwarcia, czyli drożej i krócej
PUŁAWY

Park Wodny otwarty. Ceny biletów i godziny otwarcia, czyli drożej i krócej

Nowy sezon rozpoczął w Parku Wodnym przy ul. Hauke-Bosaka w Puławach. Ceny biletów poszły w górę: zarówno dla posiadaczy karty mieszkańca, jak i dla przyjezdnych, z tym, że dla tych drugich nieco bardziej.

Rzemieślnicy na Błoniach, czyli Brunch pod chmurką
16 czerwca 2024, 8:30

Rzemieślnicy na Błoniach, czyli Brunch pod chmurką

Ręcznie szyte ubrania i dodatki, domowe wypieki, biżuteria, świece sojowe i kokosowe, a do tego możliwość wymieniania się ubraniami. W najbliższą niedzielę na Błoniach przy Zamku Lubelskim odbędzie się Brunch pod chmurką.

PUHOVSKY (Romek Puchowski) – wokalista, kompozytor, autor tekstów, producent, gra na gitarze Dobro, slide, gitarze akustycznej oraz basowej. W 2015 ruszył w podróż do źródeł bluesa: do Delty Mississippi. Podczas kompozytorskiej podróży po-przez krainę mistrzów bluesa tworzył nowe songi na swój album
WYWIAD

Dobro i blues, czyli w Delcie bywa różnie

Mnie inspiruje blues z Delty, ten pierwszy – folklorystyczny, który ukształtował się na początku XX wieku. Zachwyca mnie ta prawda, jaką niesie blues, siła przekazu oraz sposób wykorzystania gitary akustycznej. I to mnie chyba do bluesa przywiodło – rozmowa z Puhovskym.

Dyplomy i stypendia od prezydenta dla najlepszych uczniów
ZDJĘCIA
galeria

Dyplomy i stypendia od prezydenta dla najlepszych uczniów

Biorą udział w konkursach i odnoszą sukcesy. A teraz jeszcze zostali docenieni przez prezydenta.

Biturongi, ary i gazele. Nowi mieszkańcy pojawili się w zamojskim ZOO
ZDJĘCIA
galeria

Biturongi, ary i gazele. Nowi mieszkańcy pojawili się w zamojskim ZOO

Zamojskie ZOO rozrasta się i powitało nowych lokatorów. Część z nich przyszła na świat w placówce, a pozostali przyjechali z innych ogrodów zoologicznych.

Powracają Lubelskie Dni Fantastyki
patronat
15 czerwca 2024, 10:00

Powracają Lubelskie Dni Fantastyki

Tegoroczna 32 edycja Lubelskich Dni Fantastyki odbędzie się w dniach 15-16 czerwca. Najstarsza lubelska impreza fantastyczna powraca po przerwie, która trwała od 2019 roku. Lubelskie Dni Fantastyki odbędą się w Domu Kultury LSM w Lublinie.

Za tanie i niedbale wykonane. Podróbki z Chin nie trafią na rynek
NA GRANICY

Za tanie i niedbale wykonane. Podróbki z Chin nie trafią na rynek

Buty z Chin nie trafią na ukraiński rynek. Podrobiony towar zatrzymali celnicy.

4 tysiące mandatu i 14 punktów to nie wszystko
NA DRODZE

4 tysiące mandatu i 14 punktów to nie wszystko

Kierowca Skody na krajowej dwójce znacznie przekroczył dozwoloną prędkość o 64 km/h. 34-latek popełnił to wykroczenie w warunkach recydywy.

Predator Games 2023
E-SPORT

Wielkie granie, czyli szkolny turniej dla 55 000 uczniów

W pierwszym sezonie Predator Games, międzyszkolnych rozgrywek esportowych grało 16 384 uczniów z 1024 placówek edukacyjnych w Polsce. Grali w Fortnite, Rocket League i League of Legends. A jakie są plany na tegoroczny turniej Predator Games?

Wystarczą trzy osoby. W Lublinie powstaną pierwsze ogrody społeczne
CZAS WOLNY

Wystarczą trzy osoby. W Lublinie powstaną pierwsze ogrody społeczne

Ruszył program zakładania ogrodów społecznych w Lublinie. Będą to ogólnodostępne przestrzenie tworzone przez mieszkanki i mieszkańców, przeznaczone do niekomercyjnego ogrodnictwa oraz wypoczynku i rekreacji. Aby założyć ogród wystarczą 3 osoby.

Mniej bólu, mniej powikłań. Robot da Vinci pomaga w leczeniu raka pęcherza moczowego
MEDYCYNA

Mniej bólu, mniej powikłań. Robot da Vinci pomaga w leczeniu raka pęcherza moczowego

W szpitalu przy al. Kraśnickiej po raz pierwszy usunięto pęcherz moczowy z użyciem robota. Pozwala to zmniejszyć ból, ograniczyć utratę krwi ii przyspieszyć rekonwalescencję.

Chevrolety, fiaty i simsony. Klasyki w Puławach
MOTORYZACJA
galeria

Chevrolety, fiaty i simsony. Klasyki w Puławach

Na placu targowym przy ul. Dęblińskiej w Puławach w ostatnią niedzielę spotkali się właściciele starych samochodów i motocykli. Miłośnicy klasyków mieli okazję obejrzeć auta, które rzadko goszczą na lokalnych drogach.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!