Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

26 lutego 2021 r.
19:28

Nowe ronda w Białej Podlaskiej już z nazwami. Prawa Kobiet przegrały z Unią Europejską

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 0 A A
Radni wybrali nazwy dla nowych rond
Radni wybrali nazwy dla nowych rond (fot. Bartosz Wołoszko )

Już wiadomo, po jakich rondach będą jeździć mieszkańcy Białej Podlaskiej. Spośród sześciu propozycji radni wybrali nazwy Unii Europejskiej oraz Stanisława Różyczki de Rosenwertha.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ronda turbinowe powstały dzięki dofinansowaniu ze środków transgranicznych na skrzyżowaniach krajowej „dwójki” z ulicą Terebelską oraz aleją Solidarności. Każdy klub radnych złożył swoje propozycje. W przypadku Unii Europejskiej o taką nazwę wnioskowała zarówno Koalicja Obywatelska, jak też Biała Samorządowa, jednak chodziło o inne lokalizacje. Ostatecznie taką nazwę zyskało rondo przy ulicy Terebelskiej. Przeciwnikiem tego pomysłu był radny Sławomir Potocki ze Zjednoczonej Prawicy.

– Nie głosowałem za przystąpieniem Polski do Zjednoczonej Europy, podskórnie chyba wyczuwałem, że to nie będzie dobre. Nie myliłem się, ale nie mogłem przewidzieć skali spustoszenia, jakiego dozna nasz naród przez ten partnerski związek – stwierdził na sesji radny.

Tymczasem niedawno prezydent miasta Michał Litwiniuk przypominał, że ponad 90 miejskich projektów z różnych dziedzin uzyskało blisko pół miliarda złotych z Unii. – Unia wymusza na Polsce przyjmowanie złego, „genderowego” prawa. Miliony Polaków wyjechało za chlebem, co spowodowało masę rozwodów. A unijne fundusze pozbawiły wiele państw racjonalnej polityki gospodarczej – uważa Potocki.

Jego zdaniem, takim przykładem mogą być „ścieżki przez łąkę” lub „schody do nieba w lesie”. – Zamiast kilometrów dróg, choćby na osiedlu Pieński, nie wspominając o zakładach produkcyjnych. Mamy być konsumentami tego, co się produkuje w bogatej starej piętnastce, zwłaszcza w Niemczech – punktuje radny prawicy.

Nie przeszła m.in. propozycja radnych Białej Samorządowej, aby rondo przy Terebelskiej nosiło nazwę Praw Kobiet. – Sesja ma charakter symboliczny. Umawiacie się na pewne sprawy jako Koalicja i Zjednoczona Prawica – uważa radny Jan Jakubiec z Białej Samorządowej. – Politykom KO na szczeblu centralnym do głowy by nie przyszło, by nie poprzeć nazwy Praw Kobiet. Możecie mówić, że jesteście za prawami kobiet, ale dzisiaj to sprawdzamy. Poza tym w klubie KO są dwie panie – wytyka Jakubiec.

Ale przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej odpierał te zarzuty. – Nazwa Unii Europejskiej jest też waszą nazwą. Szukaliśmy konsensusu, a nie uprawiania polityki – zaznacza radny Robert Woźniak.

Słowa radnego Jakubca dotknęły jedną z przedstawicielek Koalicji. – Poczułam się obrażona. Zamiast nazywać rondo, po prostu przestrzegajmy tych praw. A poza tym, taka nazwa jest nieco dyskryminująca. Bo sugeruje, że kobiety mają inne prawa. A przecież mamy takie same jak mężczyźni i oczekujemy przestrzegania ich wszystkich – tłumaczy radna Marta Cybulska-Demczuk.

Ostatecznie, za taką nazwą opowiedziało się 17 radnych, 4 się wstrzymało (m.in. radni Białej Samorządowej), a radny Sławomir Potocki zagłosował przeciw.

Natomiast drugie rondo, przy al. Solidarności, będzie nosiło nazwę Stanisława Różyczki de Rosenwertha. Była to propozycja zgłoszona przez radnych prawicy. To współzałożyciel Podlaskiej Wytwórni Samolotów, a także właściciel majątku w Cieleśnicy. – Taki gest wydaje się tym bardziej uzasadniony ze względu na małą rozpoznawalność wśród mieszkańców Białej Podlaskiej i znikomą wiedzę na temat jego zasług – tłumaczyli radni w projekcie uchwały.

Przypomnijmy, że miasto pozyskało na budowę dwóch rond ponad 4 mln zł z funduszy transgranicznych. W sumie inwestycja kosztowała ponad 9 mln zł.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Na drodze S12/S17 doszło do pożaru pojazdu dostawczego. Zablokowany jest prawy pas ruchu

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Szukasz ekscytującej rozrywki w Lublinie? Znudziły Ci się zwykłe wyjścia do kina, restauracji, czy na basen i potrzebujesz odrobiny adrenaliny? Jest na mapie Lublina miejsce, gdzie można świetnie bawić się zarówno samemu, jak i z grupą przyjaciół.

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Na pewno wiele osób zastanawia się, czym jest postcrossing. To międzynarodowy projekt, który pozwala na wysyłanie i otrzymywanie pocztówek od osób na całym świecie. Jego historia zaczęła się w roku 2005 za sprawą Portugalczyka Paulo Magalheasa. Dzisiaj w programie zarejestrowanych jest kilkaset tysięcy osób z ponad 200 krajów.

Grad zniszczył lubelskie uprawy malin. Dramat w owocowym zagłębiu

Grad zniszczył lubelskie uprawy malin. Dramat w owocowym zagłębiu

Niedzielny grad zdewastował uprawy owoce w okolicach Opola Lubelskiego, Chodla, Przytyku, Białowody, Wandalina, Chruśliny, Urzędowa, Bełżyc. Dziś do rolników jedzie Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski.

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Rząd chce jeszcze bardziej umacniać polską granicę z Białorusią. Specjalne fortyfikacje mają odstraszyć wroga. „Tarcza Wschód” pochłonie 10 mld złotych.

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Bug Hanna podzielił się punktami z Unią Rejowiec. Skromna zwycięstwo Granicy Dorohusk w Izbicy z Ruchem. Brat Siennica Nadolna rozbił outsidera Unię Białopole, a Spółdzielca Siedliszcze zremisowała z Orzeł Srebrzyszcze 1:1

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu
LUBLIN

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu

— Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem — mówi wiceprezydent Artur Szymczyk. Przedłużenie ulicy Lubelskiego Lipca ’80 połączy dworzec metropolitalny i Arenę Lublin z ulicą Krochmalną.

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Przygotowanie ładunku do przewozu jest tylko jednym z kilku czynności, które należy wykonać. Czeka Cię jeszcze zapewnienie pełnej dokumentacji, wybór firmy transportowej i określenie sposobu przewozu towaru. Sięgnij po kompletny poradnik, który pomoże Co zlecić transport ładunku do Austrii w 5. krokach!

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Shani, Borowy oraz Chmielowa zostały "ubrane" w nowoczesne nadajniki telemetryczne, które pozwolą monitorować ich życie po opuszczeniu gniazda.

Ile zarobi nowy prezydent Zamościa? Trochę mniej niż poprzednik

Ile zarobi nowy prezydent Zamościa? Trochę mniej niż poprzednik

O około 300 złotych niższe pobory będzie otrzymywał Rafał Zwolak w porównaniu z Andrzejem Wnukiem, swoim poprzednikiem na stanowisku prezydenta Zamościa.

Kradli sprzęt budowlany i rolniczy. Grozi im do 10 lat więzienia

Kradli sprzęt budowlany i rolniczy. Grozi im do 10 lat więzienia

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali grupę przestępczą, która zajmowała się kradzieżami maszyn rolniczych i budowlanych. Skradziony sprzęt legalizowali metodą na tzw. klona

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce
MAGAZYN
galeria

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce

Najważniejsze jest odnalezienie swojego miejsca, akceptacja tego miejsca i akceptacja siebie takim, jakim człowiek jest. Porządek z samym sobą. To nas zabezpiecza przed różnymi przeciwnościami losu – ROZMOWA z Markiem Danielkiewiczem, poetą, prozaikiem i malarzem, który 18 maja o godz. 16 będzie miał benefis w Muzeum Ziemi Lubartowskiej

Dwójka nowych radnych. Przejęli mandaty po wiceprezydentach
Zamość

Dwójka nowych radnych. Przejęli mandaty po wiceprezydentach

W kwietniowych wyborach mandatów nie zdobyli, ale do Rady Miasta Zamość weszli, bo zajęli miejsca zwolnione przez dwójkę nowych wiceprezydentów. Na ostatniej sesji Katarzyna Szargało-Szkałuba i Grzegorz Podgórski złożyli ślubowanie.

Bądźmy ostrożni, ale nie panikujmy. Nie każde ugryzienie oznacza boreliozę
Dzień Wschodzi
film

Bądźmy ostrożni, ale nie panikujmy. Nie każde ugryzienie oznacza boreliozę

W porannej rozmowie Dzień Wschodzi, gościem jest prof. Joanna Krzowska-Firych, Kierownik Kliniki Leczenia Chorób Zakaźnych Instytutu Medycyny Wsi. To najbardziej wyspecjalizowana w regionie jednostka zajmująca się m.in. boreliozą, czy odkleszczowym zapaleniem opon mózgowych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium