sobota, 17 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Biała Podlaska: Oficyna zachodnia do remontu. Będzie muzeum ikon

Dodano: 4 lipca 2015, 14:44
Autor: Ewelina Burda

Muzeum Południowego Podlasia ma stałą ekspozycję ok. 250 ikon. Ale zbiory są znacznie większe – ok. 1600 obiektów. Dlatego ma powstać muzeum ikon, aby odpowiednio pokazać ekspozycję/ fot. archiwum
Muzeum Południowego Podlasia ma stałą ekspozycję ok. 250 ikon. Ale zbiory są znacznie większe – ok. 1600 obiektów. Dlatego ma powstać muzeum ikon, aby odpowiednio pokazać ekspozycję/ fot. archiwum

Pierwszy krok do muzeum ikon w Białej Podlaskiej. Urząd miasta rozpisał właśnie przetarg na modernizację pomieszczeń Oficyny Zachodniej w Parku Radziwiłłowskim. Tu ma trafić ekspozycja.

Muzeum Południowego Podlasia posiada największą w Polsce kolekcję ikon – ponad 1600 obiektów. Większość z nich pochodzi z konfiskat celnych. – To trudna kolekcja, bo ikony są bardzo różne. Z jednej strony to bogactwo, którym możemy się chwalić. Ale różnorodność kolekcji sprawia, że jest trudna do pokazania – przyznaje dyrektor muzeum Małgorzata Nikolska.

– Mamy jednak stałą wystawę ikon w naszym muzeum, na której prezentujemy ok. 250 obiektów. Więcej nie zmieścimy – dodaje szefowa placówki. Dlatego władze miasta postanowiły wygospodarować dodatkowe pomieszczenia na ten cel. To nieużytkowane sale magazynowe w Bialskim Centrum Kultury, w bezpośrednim sąsiedztwie muzeum. Powołanie muzeum ikon było jedną z obietnic wyborczych obecnego prezydenta Dariusza Stefaniuka (PiS).

Na ten cel, miasto wyłoży w tym roku 170 tys. zł. – Trochę niepokoi nas ta kwota, bo zdajemy sobie sprawę, że jeżeli chcemy stworzyć wyróżniające się muzeum z dobrze pokazaną galeria ikon, to potrzebne są większe nakłady. Ale traktujemy to jak pierwszy etap. I mamy nadzieję na kontynuację – podkreśla Nikolska. -  Na razie na ten cel przeznaczono 170 tys. zł. Wystarczy to na dostosowanie pomieszczeń pod pierwszą ekspozycją. Z czasem, w miarę posiadanych środków, wygląd muzeum będzie się zmieniał – potwierdza rzecznik prezydenta Michał Trantau.

Do 17 lipca wykonawcy mogą składać swoje oferty. Do końca września modernizacja pomieszczeń oficyny ma być zakończona. - Nie wykluczamy drobnych poślizgów, tak aby przygotować się w stu procentach do otwarcia nowej instytucji kultury w Białej Podlaskiej – przyznaje Trantau. Koncepcję i pierwszą wystawę ma przygotować Muzeum Południowego Podlasia.

Prace modernizacyjne obejmują m.in. remont i adaptację pomieszczeń na parterze oficyny, rekonstrukcję sklepień kolebkowo – krzyżowych, wymianę stolarki okiennej oraz montaż drzwi antywłamaniowych.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!