wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Biała Podlaska. Radni ryczałtowo z dietami

Dodano: 18 grudnia 2015, 19:58
Autor: Ewelina Burda

Ryczałtowy system naliczania diet – tak chce grupa radnych z Białej Podlaskiej/ fot. archiwum.
Ryczałtowy system naliczania diet – tak chce grupa radnych z Białej Podlaskiej/ fot. archiwum.

Diety radnych w Białej Podlaskiej będą naliczane ryczałtowo. Ten nowy system proponuje grupa radny z komisji statutowej.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Do tej pory wysokość diet miejskich radnych regulował statut miasta z 2007 roku. Ale nie tylko. Miesięczną wysokość diet reguluje też m.in. ustawa budżetowa. Na tej podstawie, dieta radnego takiego miasta jak Biała Podlaska maksymalnie może wynosić 1 987,27 zł. Tyle na przykład dostaje przewodniczący rady miasta. A wiceprzewodniczący 90 proc. tej kwoty. Zgodnie z dotychczasowym statutem za udział w sesji oraz w posiedzeniach komisji radni inkasują 20 proc. kwoty maksymalnej. Pieniądze spływały także za wykonywanie zadań przewodniczącego  i wiceprzewodniczącego komisji. Takie zasady określał paragraf 117 statutu miasta.

Grupa radnych chce jednak go uchylić i wprowadzić drogą uchwały ryczałtowy system naliczania diet. – Wysokości diet praktycznie się nie zmieniają. Ten system usystematyzuje budżet rady – uważa przewodniczący rady Dariusz Litwiniuk (PiS) i jeden z pomysłodawców projektu uchwały. – Do tej pory radni pobierali wynagrodzenia m.in. za kontrole które w ramach danej komisji realizowali w jednostkach miejskich. Teraz tak już nie będzie – zapowiada Litwiniuk.

Zgodnie z nowymi zasadami, przewodniczący ma dostawać  miesięcznie 100 proc. maksymalnej wysokości diety, którą reguluje rozporządzenie Rady Ministrów, czyli 1 987,27 zł, wiceprzewodniczący – 90 proc., przewodniczący komisji stałej – 80 proc., zastępca przewodniczącego komisji – 65 proc., a pozostali radni – 60 proc, czyli  ok. 1192 zł.

– System ryczałtowy jest w większości samorządów – podkreśla wiceprzewodniczący rady Wojciech Sosnowski (PO). – Diety będą regulowane uchwałami, a nie statutem. Kwoty tak naprawdę się nie zmieniają. Uważam że system jest sprawiedliwy – dodaje Sosnowski, który również podpisał się pod projektem uchwały.

Za każdą nieobecność radnego na sesji jego dieta będzie zmniejszała się o 20 proc. – To taki czynnik dyscyplinujący i motywujący zarazem – tłumaczy przewodniczący rady.

Pod projektem uchwały podpisała się grupa radnych, członków powołanej w listopadzie Komisji Statutowej. – Będziemy pisać statut na nowo. Bo niektóre uchwały już nie obowiązują. Przez to nas statut jest niejednoznaczny. Trzeba nanieść poprawki zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym – zapowiada Litwiniuk.

W przyszłorocznym budżecie na funkcjonowanie rady miasta zaplanowano 400 tys. zł, w tym 330 tys. zł na diety radnych. – System ryczałtowy pozwoli ustabilizować nasz budżet, bo pod koniec roku finansowe braki były odczuwalne – przyznaje na koniec przewodniczący rady.

Projektem uchwały w tej sprawie radni zajmą się na sesji 28 grudnia.

Czytaj więcej o: Biała Podlaska
Gość
Gość
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (19 grudnia 2015 o 08:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
grupa radny z komisji statutowej. TO CHYBA NIE JEST PO POLSKU..............
Rozwiń
Gość
Gość (19 grudnia 2015 o 07:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Radni to działacze partyjni mniejszego kalibru. Wszystkie partie wsadzają na te stołki swoich aktywistów, żeby wynagrodzić ich za nasze pieniądze. Dodajmy: nieopodatkowane pieniądze.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!