niedziela, 18 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Biała Podlaska: Zanim dzieci popadną w nałogi

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 marca 2011, 21:15

Przy aparaturze EEG Biofeedback siedzi Barbara Wieluńska, pedagog, która bada pacjentkę (Marek Pietr
Przy aparaturze EEG Biofeedback siedzi Barbara Wieluńska, pedagog, która bada pacjentkę (Marek Pietr

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna przeciwdziała popadaniu uczniów (głównie z nadpobudliwością) w nałogi, m.in. stosuje metodę EEG Biofeedback. Opracowali ją amerykańscy naukowcy z ośrodka szkolenia astronautów NASA.

Niepokoją sygnały o tym, że wzrasta liczba młodych osób, które pijane trafiają do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Komenda Miejska Policji w ubiegłym roku skierowała do sądu 34 wnioski dotyczące nieletnich zagrożonych demoralizacją i pijących alkohol. W obecnym roku przygotowała już 5 podobnych wniosków.

Pracujące w Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej specjalistki podkreślają, że zanim dojdzie do patologii z używkami, najpierw pojawia się problem braku komunikacji w rodzinie.

– Rodzice twierdzą, że mają mało czasu i nie mogą zajmować się dziećmi – wyjaśnia Anna Humin, psycholog. Inna psycholog Zofia Śledź dodaje, że młodzież ma głód akceptacji. – Ucieka w nałogi, jedyny kontakt znajduje w grupie rówieśników – mówi.

Poradnia od lat uczy rodziców prawidłowej komunikacji z dziećmi. Prowadzi "Szkołę dla rodziców”. Korzystająca z niej pani Marta przyznaje, że dzięki spotkaniom ze specjalistkami potrafi zauważyć nieprawidłowości w podejściu do dziecka. – Zyskałam otwartość na drugą osobę. Znajduję fajne i pozytywne cechy w swojej córce, za które ją chwalę, ale też postrzegam mankamenty, które razem staramy się szybko usunąć – wyjawia pani Marta.

Poradnia wykorzystuje też EEG Biofeedback. To metoda ustalania harmonii czynności fal mózgowych (EEG, czyli ElektroEncefaloGrafia) na zasadzie bioregulacji i samouczenia się mózgu poprzez wideozabawę. Pacjent otrzymuje informację zwrotną ("feedback”) o zmianach jego stanu fizjologicznego.
Dzięki temu można prowadzić profilaktykę, która pozwala zwiększyć szybkość myślenia, kreatywność i pamięć oraz poprawiać nastrój i samoocenę. Korzystają z niej tak znane osoby, jak Doda i Adam Małysz.

Specjalistki przyznają, że dobre efekty terapeutyczne uzyskuje się z dziećmi z nadpobudliwością, które mają niejednokrotnie problemy z alkoholem lub narkotykami. Kiedy uczeń korzysta z EEG Biofeedbacku, pogłębia koncentrację. Na ekranie odpowiednio porusza się samochód wyścigowy, samolot lub piłka. Może temu towarzyszyć przyjemny dźwięk.

– Istotnie EEG Biofeedback obniża fale mózgowe, które mogą wpływać na złe zachowania młodych pacjentów. Podwyższa te, które wpływają na rozwój, kreatywność i wiarę w siebie oraz koncentrację – wyjaśnia Barbara Wieluńska, pedagog z bialskiej PPP. Dodaje, że z nowoczesnej aparatury od ponad roku skorzystało 95 pacjentów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!