Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

9 marca 2015 r.
19:00
Edytuj ten wpis

Białoruś wprowadza ograniczenia. Stracą przedsiębiorcy z woj. lubelskiego

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 0 A A

Lodówka, pralka i muszla klozetowa tylko raz na trzy lata. 10 marca na Białorusi wchodzą w życie nowe ograniczenia na wwóz towarów z zagranicy, m.in. z Polski przez osoby fizyczne dla celów prywatnych. To decyzja Państwowego Komitetu Celnego Białorusi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nowe regulacje Komitet opublikował na swojej stronie internetowej 3 marca. Restrykcje dotyczą głównie sprzętu AGD i RTV. Osoby fizyczne będą mogły wwieźć bez cła w ciągu trzech lat kalendarzowych w celu osobistego użytku najwyżej jeden egzemplarz m.in. : kuchenki mikrofalowej, okapu, wanny, lodówki, zmywarki, muszli klozetowej, pralki, odkurzacza, telewizora, notebooka, czy wózka dziecięcego. A raz na dwa lata bez dodatkowych opłat będzie można wwieźć komplet opon zimowych lub letnich. Obliczanie tych terminów działa wstecz, tzn. od 31 marca 2014 r. W sumie, na liście jest kilkadziesiąt towarów. Wcześniej, towary, o których mowa Białorusini mogli importować raz w roku.

Skąd nowe restrykcje?

"Państwowy Komitet Celny na bieżąco monitoruje towary przewożone przez osoby fizyczne.(…) Analizy (…) wykazały, że trwałość sprzętu gospodarstwa domowego, urządzeń sanitarnych wynosi zwykle nie mniej niż 5 lat, a opon - co najmniej 2 lata” - czytamy w komunikacie białoruskiego Komitetu Celnego. Zdaniem, białoruskich celników, nie wszystkie towary były przewożone do użytku osobistego, część z nich Białorusini sprzedawali później u siebie w kraju.

To nie pierwsze takie ograniczenia. W sierpniu ubiegłego roku Państwowy Komitet Celny obniżył dopuszczalną wagę sprowadzanych bezcłowo towarów zależnie od częstotliwości przekraczania granicy.

- Ograniczenia celne odbijają się negatywnie na sytuacji ekonomicznej białoruskich Polaków w stopniu takim samym, jak innych obywateli Białorusi - komentuje rzecznik prasowy Związku Polaków na Białorusi Andrzej Pisalnik. - Władze Białorusi usilnie próbują ograniczyć niekontrolowany przez państwo import towarów na Białoruś. Albo inaczej - wywożenie waluty wymienialnej z kraju. Rubel białoruski tanieje w stosunku do dolara amerykańskiego. Dewaluacja waluty narodowej jest zauważana. Wobec tego władze starają się maksymalnie ograniczyć popyt na walutę wymienialną wśród ludności- tłumaczy Pisalnik. - Te regulacje nijak się mają do powstrzymywania wewnątrzbiałoruskiej inflacji, gdyż ceny wewnętrzne na wszystkie towary rosną. Stąd duże zainteresowanie wśród Białorusinów zakupami towarów między innymi w Polsce i na Litwie - zauważa rzecznik prasowy Związku Polaków na Białorusi.

Stracą też przedsiębiorcy

Dlatego ograniczenia mogą też uderzyć w przedsiębiorców z polskich terenów przygranicznych. - Każdą taką zmianę przepisów, która dotyczy przygranicznego handlu, przyjmujemy negatywnie, bo tu przecież handel kwitnie, m.in. dzięki wschodnim sąsiadom - uważa sekretarz starostwa powiatowego w Białej Podlaskiej Jan Jańczuk. - Nasi mieszkańcy poniosą zapewne z tego tytułu straty, bo handel się zmniejszy, obroty będą mniejsze. Ale jako starostwo nie mamy na to wpływu. To polityka wyższego szczebla. A jak wiadomo polsko-białoruska współpraca nie układa się tak, jakbyśmy sobie tego życzyli - dodaje Jańczuk. - Przepisy mają zapewne uszczelnić granicę. Kto chce handlować legalnie, to będzie to robił - uważa z kolei Krzysztof Iwaniuk wójt przygranicznej gminy Terespol.

W jego gminie Białorusini raczej nie kupują sprzętu, za to chętnie robią "biedronkowe” zakupy, jak to określa Iwaniuk. Jego zdaniem, dopóki nie będzie jasno określonych zasad i partnerskich umów handlowych ze wschodnimi sąsiadami, można spodziewać się kolejnych zmian przepisów. - To są też konsekwencje ustaleń wewnątrz Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, do której Białoruś należy - dodaje Iwaniuk.

Konsul nie komentuje

Izba Celna w Białej Podlaskiej nie otrzymała żadnych oficjalnych informacji o zmianie białoruskich przepisów celnych. - Strona białoruska nie ma obowiązku przekazywania tego typu informacji. Zmiana przepisów dotyczących przywozu towarów na Białoruś obliguje do ich egzekwowania wyłącznie służby białoruskie i nie zmienia zasad wywozu towarów z terytorium Polski wynikających z przepisów Wspólnotowego Kodeksu Celnego i przepisów krajowych - tłumaczy rzecznik prasowy Izby Celnej w Białej Podlaskiej Marzena Siemieniuk.

Vładisłav Khałło Konsul Republiki Białoruś w Białej Podlaskiej potwierdził, że wie o kolejnych restrykcjach, ale do sprawy odnosić się nie chciał.

Pozostałe informacje

„Na początku był Twaróg…” – czyli święto serowarstwa już w ten weekend w Lublinie
NASZ PATRONAT

„Na początku był Twaróg…” – czyli święto serowarstwa już w ten weekend w Lublinie

O tym jak powstaje ser i produkty mleczarskie, będzie można dowiedzieć się w najbliższą niedzielę.

Zagrają by pomagać. W sobotę III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej Fundacji Grupy Aliplast

Zagrają by pomagać. W sobotę III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej Fundacji Grupy Aliplast

11 maja na boisku piłkarskim przy ul. Wacława Moritza odbędzie III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej organizowany przez Fundację Grupy Aliplast. Celem tegorocznej edycji będzie zebranie funduszy na wsparcie dzieci  z niepełnosprawnościami ruchowymi

Lekarze muszą się szkolić, ale kosztuje to „majątek”
Dzień Wschodzi
film

Lekarze muszą się szkolić, ale kosztuje to „majątek”

Uniwersytet Medyczny w Lublinie zorganizował dla młodych specjalistów i lekarzy w trakcie specjalizacji z ortopedii „Trauma Days”. To pierwszy z tego typu dni, ale z pewnością nie ostatni.

Motor gra dzisiaj ze Zniczem Pruszków. Pora w końcu wygrać u siebie

Motor gra dzisiaj ze Zniczem Pruszków. Pora w końcu wygrać u siebie

Trzy mecze do końca i obecnie tylko punkt straty do miejsca w strefie barażowej. Motor Lublin podobnie, jak przed rokiem nadal liczy się w walce o awans. Już w piątek podopieczni Mateusza Stolarskiego zagrają u siebie ze Zniczem Pruszków. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.

Matury 2024. Poziom podstawowy już z głowy

Matury 2024. Poziom podstawowy już z głowy

Uczniowie przystępują do egzaminów dojrzałości. W dniach 7-9 maja zmierzyli się już z rozprawkami, testami historycznymi, wzorami i działaniami matematycznymi, a także z testem z języka obcego. Następnym etapem są wybrane rozszerzenia oraz matury ustne z języka angielskiego i polskiego.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 10-12 maja

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 10-12 maja

Już w piątek kolejny mecz o punkty zagra Motor Lublin. Tym razem Piotr Ceglarz i spółka zmierzą się u siebie ze Zniczem Pruszków (godz. 18).

20- lecie Polski w UE. Szpital zaprasza na darmowe badania
Lublin

20- lecie Polski w UE. Szpital zaprasza na darmowe badania

Dziś jubileuszowa edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Specjaliści z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 4 oferują dziś darmowe badania i porady.

Klubowy weekend w Lublinie - 10-11 maja
10 maja 2024, 19:00

Klubowy weekend w Lublinie - 10-11 maja

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Przed nami weekend. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto nasze propozycje.

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

W czwartek rozgrywane były eliminacje Indywidualnych Mistrzostw Polski. Zawody odbyły się w: Krośnie, Gnieźnie i Krakowie. Nie doszła za to do skutku impreza w Gdańsku, gdzie mimo dobrej pogody były problemy z torem. Niestety, żaden z zawodników Orlen Oil Motoru nie wywalczył awansu do IMP Challenge, które odbędą się 30 maja w Pile.

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Jest nowa osoba na stanowisku Prezesa Zarządu Spółki Górnik Łęczna

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

9 maja miasta, gminy i powiaty Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego podpisały deklarację współpracy kulturalnej. Jej efektem jest powstanie regionalnej sieci, której głównym celem działań jest rozwój i promocja kultury Lubelszczyzny.

Matematyka i muzyka
Wideo
film

Matematyka i muzyka

Jutro startują Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Na scenie będzie można zobaczyć takich wykonawców jak Kwiat Jabłoni, Szpaku, Lady Pank czy MSE Błąd Średniokwadratowy. O zespole z matematyczną nazwą rozmawiamy z Arkadiuszem Gałką, gitarzystą i... prodziekanem Wydziału Zarządzania PL Bartoszem Przysuchą, wokalistą z grupy.

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort
Zdjęcia
galeria

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort

Bożena Lisowska i Beata Krzewińska, kandydatki Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego przypadający na dzisiaj Dzień Europy postanowiły wykorzystać w kampanii. Na schodach przed lubelskim Zamkiem mówiły o wartościach, jakie Robert Schuman zawarł w deklaracji, która stała się początkiem tworzenia Unii Europejskiej. Poczęstowały też mieszkańców Lublina unijnym tortem.

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie uruchamia pomoc dla młodych mieszkańców Lublina. To część programu „POMOC kontra przemoc” dofinansowanego ze środków europejskich.

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury
11 maja 2024, 21:00

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury

Marleyki to coroczne święto muzyki reggae na cześć Roberta Nesty Marleya (znanego jako Boba Marleya). W sobotę (11 maja) muzyczny hołd – dla jednej z największych legend kultury i muzyki reggae – złożą członkowie Love Sen-c Music Sound System.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium