niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Bialski dworzec hańby

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 listopada 2001, 17:23

Po likwidacji Izby Wytrzeźwień w Białej Podlaskiej jej funkcję przejął miejscowy dworzec kolejowy. Grupki bialskich alkoholików nie niepokojone przez nikogo piją tam wprost z butelek wódkę i piwo.

W miniony piątek mogliśmy oglądać od godziny 20 do 21 zatrważający widok poczekalni. Obok kasy na ławce leżał starszy bezdomny mężczyzna, którego "buteleczki” znajdowały się na oknie. Natomiast w pobliżu kiosku "bankietowało” kilku miejscowych obdartych mężczyzn. Co chwila sięgali do stojącej przy ławce butelki wódki. Zachowywali się bardzo głośno i przeklinali podczas budzenia się z drzemki. Po ich zachowaniu można było poznać, że są stałymi bywalcami, a może i mieszkańcami tej poczekalni. Co pewien czas rudowłosy pięćdziesięciolatek podchodził do stojących przy kasie pasażerów i natarczywie domagał się od nich datków lub papierosów. Młodzi ludzie najczęściej odmawiali wydania pieniędzy na alkohol.
Cała sala wstrętnie cuchnęła stężonym moczem jakby prócz izby wytrzeźwień i meliny zarazem była także ubikacją. Obawiający się chłodu podróżni musieli jednak męczyć się w tym śmierdzącym pomieszczeniu.
Przez godzinę nie pojawiły się tam żadne służby, ani SOK, ani policja, ani Straż Miejska. Pewnie od dość dawna omijają one wspomnianą poczekalnię, gdyż agresywni alkoholicy czują się panami tego pomieszczenia. Leon Łastowski, komendant rejonowy Straży Ochrony Kolei w Małaszewiczach był zdumiony opisem tej sytuacji. Przyznał, że w budynku bialskiego dworca kolejowego znajduje się nawet placówka SOK.
- Nie mamy jednak dworca i poczekalni pod ochroną. Zarządzający tym budynkiem Zakład Nieruchomości z Białegostoku nie zawarł formalnej umowy z nami na ochronę wspomnianego obiektu. Mimo braków pisemnego porozumienia, postaramy się zwrócić uwagę na panujący tam porządek. Mamy porozumienie o współpracy z policją i Strażą Miejską. Wiemy o jednym bezdomnym koczującym na poczekalni - mówi Leon Łastowski.
Kiedy zasygnalizowaliśmy ten problem w bialskim magistracie, mimowoli usłyszeliśmy złośliwe komentarze jednego z wiceprezydentów; czy przypadkiem wąchaliśmy alkoholików lub użyliśmy probierza. Wczoraj Anna Daniluk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta, zapewniła nas, że porozmawia z komendantem Straży Miejskiej w sprawie zwrócenia baczniejszej uwagi na sprawdzanie porządku w budynku dworcowym. Podkreśliła, iż jedynych czterech bezdomnych znalazło już schronienie w przeznaczonym dla nich budynku przy ul. Narutowicza.
Niewątpliwie, dworzec kolejowy w Białej Podlaskiej stał się fatalną wizytówką niedawnego miasta wojewódzkiego. Cuchnie tam nie tylko mocz, ale klimacik bezgranicznej tolerancji dla agresywnych alkoholików zbierających haracz od podróżnych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!