niedziela, 18 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Biblioteka w Radzyniu Podlaskim ma nową szefową

Dodano: 21 maja 2015, 16:21
Autor: Ewelina Burda

fot.UM Radzyń Podl.
fot.UM Radzyń Podl.

Miejska Biblioteka Publiczna w Radzyniu Podlaskim ma nowego dyrektora. Decyzją burmistrza została nim Grażyna Kratiuk, wieloletnia kierowniczka Filii Biblioteki Pedagogicznej.

Nowa szefowa jest magistrem bibliotekoznawstwa i informacji naukowej, skończyła także studia podyplomowe z zarządzania placówkami oświatowymi i kulturalnymi.

- Kandydaturę Grażyny Kratiuk na dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radzyniu pozytywnie zaopiniował zarząd oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Białej Podlaskiej – mówi rzecznik burmistrza miasta Anna Wasak.

Kratiuk od początku swojej kariery zawodowej była związana z Bibioteką Pedagogiczną. Jednak w 2014 roku radzyński oddział został zlikwidowany.

- Zbiory miały zostać przeniesione do Miejskiej Biblioteki Publicznej, ale ok. 10 tys. woluminów się nie zmieściło- zaznacza Wasak. Do miejskiej biblioteki przeszli też pracownicy zlikwidowanej placówki. Wówczas Grażyna Kratiuk nie skorzystała z tej propozycji.

Jaki plan pracy ma nowa dyrektor? W czwartek Grażyna Kratiuk nie znalazła dla nas czasu na rozmowę telefoniczną, bo już zajęta była pracą. Lokalnym mediom powiedziała jednak, że „w pierwszej kolejności zamierza wywiązać się z zalecenień pokontrolnych, zakończonego niedawno w bibliotece audytu”.

Dotychczasowa dyrektor miejskiej biblioteki Halina Pieńkus została odwołana ze stanowiska 8 maja. - Powodem odwołania jest naruszenie przez dyrektor przepisów prawa w związku z zajmowanym przez nią stanowiskiem, wykazane w raporcie z kontroli z 30 marca – tłumaczy burmistrz Jerzy Rębek (PiS). Co konkretnie wykazała kontrola? Główny zarzut to brak dostatecznego nadzoru nad prowadzeniem księgowości.

– Radzyński Ośrodek Kultury oraz bibliotekę obsługiwała jedna księgowa, pracownik Radzyńskiego Ośrodka Kultury. Jednak jej zatrudnienie w bibliotece było nieformalne, ponieważ nie miała umowy z dyrektorem tej placówki. Odbywało się to jakby na zasadzie umowy towarzyskiej, przyjacielskiej. Takiej formy umów polskie ustawodawstwo nie przewiduje. Księgowa nie miała prawa prowadzić księgowości w bibliotece – dodaje burmistrz.

Analogiczna sytuacja dotyczyła kasjera, który był zatrudniony w ośrodku kultury, a obsługiwał też bibliotekę. Zdaniem nowej władzy robił to „bezprawnie, ponieważ nie była z nim podpisana jakakolwiek umowa”. W pokontrolnym raporcie czytamy też, że od wielu lat w Miejskiej Bibliotece Publicznej nie przeprowadzano też inwentaryzacji mienia.

Halina Pieńkus została w bibliotece na stanowisku bibliotekarza. Natomiast nowa pani dyrektor będzie kierować placówką przez kolejne pięć lat.

Zmiany na kierowniczym stanowisku szykują się też w Przedszkolu Miejskim w Radzyniu Podlaskim. 12 maja rezygnację z funkcji dyrektora złożyła Anna Koczkodaj. Burmistrz rezygnację przyjął. - Anna Koczkodaj przestanie pełnić funkcję dyrektora z dniem 31 sierpnia. Decyzja o sposobie wyłonienia nowego dyrektora zapadnie w późniejszym czasie - zapowiada rzecznik burmistrza.

W tej placówce także przeprowadzono najpierw kontrolę, a później audyt. W pokontrolnym raporcie czytamy m.in. o „nieprowadzeniu i nierzetelnym prowadzeniu ksiąg rachunkowych i nierzetelnym sporządzaniu sprawozdania finansowego, co jest naruszeniem dyscypliny finansów publicznych”. - Audytor poddał w wątpliwość możliwość skutecznego usunięcia tych nieprawidłowości przez obecnie pełniącego funkcję dyrektora przedszkola- dodaje na koniec Anna Wasak.

Gość
Gość
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (22 maja 2015 o 11:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jaka kontrola...jaki audyt...nikogo takiego w bibliotece nie było...jak wygląda audytor?
Rozwiń
Gość
Gość (21 maja 2015 o 17:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Super!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!