sobota, 20 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Bieda tłumi macierzyństwo

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 grudnia 2001, 13:14
Autor: Beata Malczuk

Iwona Borzemój uspokaja tęskniącego za mamą pacjenta. Chłopiec przyjechał z Łukowa, waży nieco ponad
Iwona Borzemój uspokaja tęskniącego za mamą pacjenta. Chłopiec przyjechał z Łukowa, waży nieco ponad

Utrzymuje się spadek liczby urodzeń zapoczątkowany pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Rocznie w bialskim szpitalu przychodzi na świat zaledwie od 1300 do 1500 noworodków.

Jeszcze niedawno rodziło się ich w ciągu 12 miesięcy 2,5 tysiąca. - Kiedyś powszechny był sąd, że w rodzinach, do których zagląda bieda rodzi się dużo dzieci. Teraz jest odwrotnie, pogarsza się status materialny Polaków, a potomków wcale im nie przybywa - wyjaśnia Riad Haidar, pediatra. Jest jednak pozytywna strona zjawiska. Zanika problem niechcianych i pozostawianych na pastwę losu noworodków.
W ciągu dwóch ostatnich lat tylko dwójka dzieci trafiła do adopcji po tym, jak zaraz po porodzie wyrzekły się ich matki. A jeszcze w połowie ubiegłej dekady Rumunki wcale nierzadko pozostawiały przychówek w szpitalu. - Raz jedna po pół roku wróciła po dziecko. Przypuszczam, że potrzebne jej było do żebrania na ulicy. Niedawno mieliśmy matkę z Białej Podlaskiej. Urodziła trzecie dziecko nie ze swoim mężem. Przez trzy dni nie chciała widzieć maleństwa, karmiliśmy je butelką - opowiada doktor Haidar.
Wszystko skończyło się dobrze, kobieta dała się przekonać i zabrała niemowlę do domu. Zdaniem lekarza, to ciężka sytuacja ekonomiczna utwierdzała załamaną matkę w przekonaniu, że nie podoła obowiązkom.
- Obawiamy się, że ubóstwo popchnie kobiety do złych postępków. Tak to już jest w przypadku biedy, która odbiera rozum i jest marnym doradcą - mówią lekarze.
Podkreślają jednak, że w nawet w najcięższych czasach kobiety muszą rodzić, bo w przeciwnym razie za kilka lat odbije się to niekorzystnie na społeczeństwie. Bieda biedą, ale są jeszcze inne przyczyny spadku urodzeń. - Młodzi ludzie po studiach nie znajdują pracy, nie myślą więc o zakładaniu rodzin i powiększaniu ich - wnioskuje lekarz pediatra Riad Haidar.
Według jego obserwacji, kobiety często nie decydują się na zajście w ciążę z obawy przed utratą pracy, którą z wielkim trudem zdobyły. Koniec końców polskie społeczeństwo starzeje się i jest coraz mniej zdrowe. Na 100 noworodków 9 to wcześniaki, niektóre z powikłaniami i schorzeniami. To niedobre symptomy. Lekarze jednak są dobrej myśli.
- Mamy nowoczesny sprzęt i swietną kadrę. Dzięki temu śmiertelność nowo narodzonych dzieci jest u nas zerowa - mówią pediatrzy z oddziału neonatologii.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!