piątek, 26 maja 2017 r.

Biała Podlaska

Biurokracja kas chorych

Dodano: 17 lipca 2002, 16:21
Autor: Beata Malczuk

Studenci w czasie wakacji mają utrudniony dostęp do usług medycznych w miejscu zamieszkania. Wymaga się od nich deklaracji o przynależności. Kasa Chorych wyjaśnia, że to uzasadnione, gdy chodzi o leczenie stałe, a nie nagłe zachorowania.

- Do czerwca nie było problemów. Korzystałem z przychodni akademickiej w Lublinie, bo tam studiuję. Mieszkam na stałe w Białej Podlaskiej, gdzie też chodziłem do lekarza rodzinnego - mówi Jarosław. Nasz rozmówca twierdzi, że kilka dni temu, po wcześniejszej wizycie u lekarza w Białej Podlaskiej zatelefonowano z przychodni do domu jego rodziców z sugestią, aby zdecydował, w jakiej placówce chce być leczony. - Teraz nie wiem, co zrobić. Powiedziano mi, że jestem "zapisany” w przychodni akademickiej i ona dostaje na mnie pieniądze. To jeżeli zachoruję będąc w rodzinnym mieście, tylko płatna wizyta wchodzi w grę - zastanawia się student.
W jednej z bialskich placówek uświadomiono nam, że wszystko jest jak należy. To normalne, że przychodnie sprawdzają pacjentów. Jeżeli okazuje się, że ich nazwiska figurują w innym rejestrze, są wzywani do złożenia wyjaśnień. - Dopiero po wizycie, kiedy wprowadzamy dane pacjentów, okazuje się, że już się gdzieś zadeklarowali. Telefonujemy nawet po kilku dniach - przyznaje Barbara Malinowska z NZOZ nr 3 w Białej Podlaskiej. Z punktu widzenia zainteresowanych to jest kłopotliwa sprawa. - Chcę się leczyć tutaj przez okres wakacji, a więc muszę zgłosić się do przychodni w Lublinie, aby wydała mi zaświadczenie, że nie jestem jej pacjentem. W październiku przecież tam wracam - zapowiada Jarosław - moim zdaniem, cała ta biurokracja to paranoja - dodaje.
W bialskim oddziale LRKCh powiedziano nam, że pisemna deklaracja dotyczy tylko studentów spoza województwa. Jak poinformował Zbigniew Siwek, dyrektor wydziału medycznego, w obrębie jednej kasy chory wszędzie uzyska pomoc w nagłych przypadkach. Co innego stałe leczenie.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24