poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Błąd na pamiątkowej tablicy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 listopada 2008, 18:19

Marszałek Piłsudski na bialskim dworcu był 10, a nie 3 września 1920 roku - przekonuje bialski historyk i regionalista.

W błąd wprowadza napis na pamiątkowej tablicy na ścianie budynku dworca w Białej Podlaskiej.

- Napis na tablicy głosi, że marszałek Józef Piłsudski był tutaj 3 września 1920 roku. Udekorował wówczas dowódcę i żołnierzy 34 Pułku Piechoty orderem Virtuti Militari. Ale to nieprawda - mówi dr Szczepan Kalinowski, historyk i regionalista z Białej Podlaskiej.

Błąd na tablicy Kalinowski odkrył przypadkiem. - Podczas przekazywania do redakcji "Karty” zdjęć z 1920 roku, natrafiłem na te dokumentujące wizytę marszałka Piłsudskiego na bialskim dworcu. Na odwrocie fotografii była data 10 września. Udało mi się ustalić, że właśnie tego dnia marszałek był na naradzie wojennej w Brześciu. Wracając do stolicy, zatrzymał się na dworcu w Białej Podlaskiej - mówi dr Kalinowski.

Pamiątkową tablicę zawieszono w 1936 roku, w pierwszą rocznicę śmierci marszałka. Skąd wziął się błąd?

- 3 września 1920 r. Piłsudski był w Chełmie na przeglądzie 9 Podlaskiej Dywizji Piechoty. Pewnie po wielu latach połączono te wydarzenia. Podobny błąd pojawił się też w przedwojennej "Monografii powiatu bialskiego” Bolesława Górnego - tłumaczy Kalinowski.

- Oryginalna tablica w czasach PRL nie mogła wisieć na dworcu. A potem gdzieś zaginęła. My powiesiliśmy nową, odwzorowaną z fotografii, którą pokazał nam regionalista Jerzy Staszewski - mówi Tadeusz Mikinnik, honorowy komendant podlaskiego Marszu Szlakiem Legionów.

Kalinowski przyznaje, że zmiana błędnej daty na historycznej tablicy nie ma już sensu. Ale od wielu miesięcy zabiega, by na bialskim ratuszu pojawiła się tablica upamiętniająca nadanie w 1920 r. Józefowi Piłsudskiemu Honorowego Obywatela Miasta Biała Podlaska.

Rudolf Somerlik, dyrektor gabinetu bialskiego prezydenta, informuje, że pojawi się ona za dwa lata. - Niepodległościowy Związek Żołnierzy AK proponował postawić pomnik marszałka, ale zaproponowaliśmy tablicę. Dr Kalinowski będzie mieć wpływ na treść napisu na niej - obiecuje Somerlik.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!