wtorek, 20 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Burmistrz Łukowa: Radni nie mogą opierać wiedzy na Wikipedii

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 czerwca 2012, 17:51

Wpinka NSZ (Topory / Wikipedia)
Wpinka NSZ (Topory / Wikipedia)

Rada Miasta zajmie się sprawą nadania jednemu z rond w mieście imienia Narodowych Sił Zbrojnych. Burmistrz zorganizuje radnym konsultację historyczną. – Nie mogą opierać wiedzy na Wikipedii – uważa Dariusz Szustek.

Chodzi o rondo u zbiegu ul. Wojska Polskiego i Ławieckiej. Pomysł wyszedł od studenta historii, Kamila Suleja. W czwartek Rada Miasta miała się zająć uchwałą w tej sprawie. Ale decyzja nie zapadła. Jeden z radnych zgłosił wniosek o zdjęcie tego punktu z porządku obrad.

– Argumentował, że Narodowe Siły Zbrojne w porównaniu z Armią Krajową czy Batalionami Chłopskimi nie są tak klarowną organizacją, a NSZ do dnia dzisiejszego wzbudza wiele kontrowersji – relacjonuje Sulej. – Zaznaczył, że Brygada Świętokrzyska oficjalnie współpracowała z Niemcami.

W dalszej dyskusji pojawiły się głosy, że argumenty i opinie, którymi radni kierują się w tej sprawie, tak naprawdę pochodzą z Wikipedii. To internetowa encyklopedia tworzona przez użytkowników. – Projekt uchwały został zdjęty z obrad. Decyzję tę poparło 14 radnych, dwóch wstrzymało się od głosu, a dwóch głosowało za pozostawieniem uchwały – przekazuje Sulej. – Burmistrz miasta Łuków, Dariusz Szustek, zobowiązał się do zorganizowania sesji naukowej, w które uczestniczyć będą radni w celu zapoznania się z historią NSZ. Spotkanie ma mieć charakter otwarty.

– Sesja naukowa to może za duże słowo – koryguje Szustek. – Chcę zorganizować spotkanie dla radnych, żeby zaczerpnęli wiedzy. Zwłaszcza ci nieprzekonani.

– Myślę, że spotkanie z dr. Mariuszem Bechtą, naukowcem, który zajmuje się problematyką tego okresu, ma dostęp do wielu źródeł i wiele godzin spędził w czytelniach, da radnym rzetelną wiedzę i pomoże podjąć dobrą decyzję – mówi burmistrz.

Data spotkania z dr. Bechtą nie jest jeszcze znana, ale wiadomo, że nie tylko radni będą mogli na nie przyjść. – To będzie spotkanie otwarte, prawdopodobnie w sali konferencyjnej – zdradza burmistrz.
Okazuje się jednak, że już teraz pomysł nie ma zbyt wielu przeciwników. – Radni, którzy głosowali za zdjęciem tego punktu z czwartkowych obrad, zrobili to w celu przeanalizowania zagadnienia, a nie dlatego, że są przeciwni tej nazwie. Wśród nich są tacy, którzy ją popierają, ale wyszli naprzeciw nieprzekonanym – tłumaczy Szustek.

Skąd jednak tyle zamieszania wokół pomysłu? – Wiem, że taka nazwa funkcjonuje już w Lublinie, ale nie chcemy, żeby przez czyjeś wątpliwości projekt upadł albo budził potem niepotrzebne kontrowersje – odpowiada Szustek.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!