wtorek, 20 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Był tylko jeden kandydat na wójta a i tak przegrał. Radni wybrali sami

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 grudnia 2014, 21:00
Autor: Ewelina Burda

O fotel wójta gminy Sosnówka (powiat bialski) starał się tylko jeden kandydat - dotychczasowy wójt . Mimo to wybory przegrał, a rada gminy wybrała na to stanowisko kogoś innego.

Nawet gdy kandydat na wójta nie ma żadnego kontrkandydata, o jego wyborze decyduje głosowanie. 16 listopada Bruczuk wybory przegrał. Dostał 606 głosów "za” i 716 "przeciw”. To precedens w skali województwa lubelskiego. Gminą Sosnówka Krzysztof Bruczuk rządził nieprzerwanie przez cztery kadencje. Co przesądziło o porażce? - W internecie pojawiła się negatywna kampania na mój temat. Na bieżąco prostowałem te liczne pomówienia, ale chyba nie wszystko udało się zdementować - mówi Krzysztof Bruczuk. W sprawie internetowych pomówień Bruczuk złożył zawiadomienie na prokuraturę. Od 1 grudnia Sosnówka ma nowego wójta. Został nim Marek Korpysz, kiedyś dyrektor, a obecnie nauczyciel Zespołu Szkól Centrum Kształcenia Rolniczego im. A. Zamoyskiego w Jabłoniu. Wójta wybrała 15-osobowa rada gminy, w której ludowcy mają większość. Kandydaturę Korpysza zgłosili radni PSL. "Za” głosowało 8 radnych PSL, "przeciw” było 7 radnych z KWW Sosnówka 2014, komitetu z którego wywodzi się Krzysztof Bruczuk. Była to pierwsza sesja nowej rady, na której wybrano też przewodniczącego i wiceprzewodniczącego. Zdaniem byłego już wójta, głosowanie mogło zostać przeprowadzone niezgodnie z ustawą. Chodzi o to, że kandydaci na przewodniczącego i wiceprzewodniczącego w gminie Sosnówka wzięli udział w głosowaniu. Tymczasem, zgodnie z art. 25a ustawy o samorządzie gminnym radny nie może brać udziału w głosowaniu w radzie ani w komisji, jeżeli dotyczy ono jego interesu prawnego. Nie zawsze jednak udział radnego w głosowaniu będzie naruszeniem prawa. Orzecznictwo w tej sprawie jest rozbieżne.

Kolejną wątpliwość budzi fakt, że nowo wybrany w wójt złożył ślubowanie, mimo że w porządku obrad takiego punktu nie było. We wtorek nowy wójt zasiadł już w swoim gabinecie. - Były pewne zastrzeżenia co do głosowania, ale zostały już wyjaśnione - przekonuje Marek Korpysz. Jaki ma pomysł na Sosnówkę? - Przede wszystkim rozwój gminy, a także kontynuacja już rozpoczętych inwestycji - mówi. Obiecuje też poprawę infrastruktury drogowej, tak by ułatwić mieszkańcom dojazdy do pracy. Na pytanie dlaczego nie ubiegał się o fotel wójta wcześniej, Korpysz nie odpowiada wprost. - Teraz ludzie tak zdecydowali, więc się zgodziłem - mówi. Smaczku całej sytuacji dodaje fakt, że w październiku na powiatowej konwencji wyborczej PSL, ludowcy poparli kandydaturę Krzysztofa Bruczuka na wójta Sosnówki. - Nie ma żadnego zgrzytu - zapewnia poseł PSL Franciszek Stefaniuk. - Jeżeli miejscowi ludowcy zgłosili kandydaturę Marka Korpysza, to my ją popieramy. Gmina Sosnówka należy do partnerskiego projektu pięciu gmin Dolina Zielawy. Niedawno na terenie jednej z nich otwarto największą w Lubelskiem farmę fotowoltaiczną.
  Edytuj ten wpis
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!