wtorek, 21 listopada 2017 r.

Biała Podlaska

Był tylko jeden kandydat na wójta a i tak przegrał. Radni wybrali sami

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 grudnia 2014, 21:00
Autor: Ewelina Burda

O fotel wójta gminy Sosnówka (powiat bialski) starał się tylko jeden kandydat - dotychczasowy wójt . Mimo to wybory przegrał, a rada gminy wybrała na to stanowisko kogoś innego.

Nawet gdy kandydat na wójta nie ma żadnego kontrkandydata, o jego wyborze decyduje głosowanie. 16 listopada Bruczuk wybory przegrał. Dostał 606 głosów "za” i 716 "przeciw”. To precedens w skali województwa lubelskiego. Gminą Sosnówka Krzysztof Bruczuk rządził nieprzerwanie przez cztery kadencje. Co przesądziło o porażce? - W internecie pojawiła się negatywna kampania na mój temat. Na bieżąco prostowałem te liczne pomówienia, ale chyba nie wszystko udało się zdementować - mówi Krzysztof Bruczuk. W sprawie internetowych pomówień Bruczuk złożył zawiadomienie na prokuraturę. Od 1 grudnia Sosnówka ma nowego wójta. Został nim Marek Korpysz, kiedyś dyrektor, a obecnie nauczyciel Zespołu Szkól Centrum Kształcenia Rolniczego im. A. Zamoyskiego w Jabłoniu. Wójta wybrała 15-osobowa rada gminy, w której ludowcy mają większość. Kandydaturę Korpysza zgłosili radni PSL. "Za” głosowało 8 radnych PSL, "przeciw” było 7 radnych z KWW Sosnówka 2014, komitetu z którego wywodzi się Krzysztof Bruczuk. Była to pierwsza sesja nowej rady, na której wybrano też przewodniczącego i wiceprzewodniczącego. Zdaniem byłego już wójta, głosowanie mogło zostać przeprowadzone niezgodnie z ustawą. Chodzi o to, że kandydaci na przewodniczącego i wiceprzewodniczącego w gminie Sosnówka wzięli udział w głosowaniu. Tymczasem, zgodnie z art. 25a ustawy o samorządzie gminnym radny nie może brać udziału w głosowaniu w radzie ani w komisji, jeżeli dotyczy ono jego interesu prawnego. Nie zawsze jednak udział radnego w głosowaniu będzie naruszeniem prawa. Orzecznictwo w tej sprawie jest rozbieżne.

Kolejną wątpliwość budzi fakt, że nowo wybrany w wójt złożył ślubowanie, mimo że w porządku obrad takiego punktu nie było. We wtorek nowy wójt zasiadł już w swoim gabinecie. - Były pewne zastrzeżenia co do głosowania, ale zostały już wyjaśnione - przekonuje Marek Korpysz. Jaki ma pomysł na Sosnówkę? - Przede wszystkim rozwój gminy, a także kontynuacja już rozpoczętych inwestycji - mówi. Obiecuje też poprawę infrastruktury drogowej, tak by ułatwić mieszkańcom dojazdy do pracy. Na pytanie dlaczego nie ubiegał się o fotel wójta wcześniej, Korpysz nie odpowiada wprost. - Teraz ludzie tak zdecydowali, więc się zgodziłem - mówi. Smaczku całej sytuacji dodaje fakt, że w październiku na powiatowej konwencji wyborczej PSL, ludowcy poparli kandydaturę Krzysztofa Bruczuka na wójta Sosnówki. - Nie ma żadnego zgrzytu - zapewnia poseł PSL Franciszek Stefaniuk. - Jeżeli miejscowi ludowcy zgłosili kandydaturę Marka Korpysza, to my ją popieramy. Gmina Sosnówka należy do partnerskiego projektu pięciu gmin Dolina Zielawy. Niedawno na terenie jednej z nich otwarto największą w Lubelskiem farmę fotowoltaiczną.
  Edytuj ten wpis
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!