środa, 21 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Celnikom wystarczą tylko dwa kwity

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 sierpnia 2001, 13:56

Chociaż już od czterech lat można korzystać z udogodnień Wspólnej Procedury Tranzytowej, do tej pory podlascy przedsiębiorcy tego w pełni nie doceniają. Przyczyn takiego stanu rzeczy celnicy dopatrują się w braku znajomości korzyści wynikających z jej stosowania

Drugim powodem jest fakt, że większość firm objętych zasięgiem działania Urzędu Celnego w Białej Podlaskiej prowadzi interesy z krajami nie objętymi konwencją o WPT. Stronami tej konwencji oprócz Polski są Austria, Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Luksemburg, Norwegia, Portugalia, RFN, Słowacja, Węgry, Wielka Brytania i Włochy.
- Wspólna procedura tranzytowa stosowana jest w transporcie drogowym oraz, w formie uproszczonej, kolejowym i lotniczym. W jej ramach towary są przewożone z urzędu wyjścia do urzędu przeznaczenia na podstawie jednego dokumentu celnego i jednego zabezpieczenia - z reguły gwarancji generalnej. Dokumenty te są ważne od rozpoczęcia do zakończenia przewozu towaru. Ogranicza to do minimum formalności w urzędach celnych tranzytowych i jest korzystne dla firm dokonujących obrotu towarowego z zagranicą - podkreśla Marta Pomorska pełniąca obowiązki rzecznika prasowego Urzędu Celnego w Białej Podlaskiej.
Mimo że do tej pory nikt nie występował o pozwolenie na skorzystanie z gwarancji generalnej, to wiele firm rozpoczyna bądź kończy stosowanie procedury uproszczonej w ramach WPT w bialskim Urzędzie Celnym. Można bowiem korzystać z niej na podstawie gwarancji zagranicznych przedkładając poświadczenie złożenia gwarancji z kraju objętego konwencją.
Od początku tego roku zakończono w regionie ponad 30 tysięcy operacji WPT i rozpoczęto blisko 7 tysięcy nowych. Ostatnio wprowadzone zmiany powinny zachęcić handlujących z państwami europejskimi do bliższego zapoznania się tym udogodnieniem. Nowy tekst konwencji można znaleźć w Internecie pod adresem: www.guc.gov.pl. Jak poinformowała nas M. Pomorska już wkrótce GUC wyda broszurę zawierającą pełny tekst konwencji.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!