wtorek, 20 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Centrum do walki z bezrobociem powstanie w Białej Podlaskiej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 listopada 2013, 20:54
Autor: Ewelina Burda

Przy ośrodku "Misericordia” Caritas powstanie Centrum Integracji Społecznej. Placówka pomoże wrócić na rynek pracy osobom długotrwale bezrobotnych.

– Takie placówki, dedykowane osobom, które z powodu braku pracy żyją na społecznym marginesie, z powodzeniem funkcjonują w innych miastach – mówi Andrzej Czapski, prezydent Białej Podlaskiej. I zapowiada: – Nasze centrum rozpocznie swoją działalność w styczniu 2014 r. Przez pierwszy rok działalności miasto będzie przyznawać CIS comiesięczne dotacje.

W Polsce funkcjonuje ponad siedemdziesiąt takich ośrodków. Pierwsze centrum powstało w Poznaniu przy Fundacji Pomocy Wzajemnej "Barka”. Placówka w Białej Podlaskiej powstanie na wzór siedleckiego Centrum Integracji Społecznej, które działa już od ośmiu lat.

– Co najmniej przez rok bezrobotni codziennie uczestniczą w zajęciach, warsztatach, spotkaniach ze specjalistami. Nabywają nowe umiejętności, zdobywają doświadczenie. Mamy kilka sekcji, m.in. krawiecką, kulinarną, budowlaną oraz florystyczną – mówi Andrzej Hojna kierownik CIS w Siedlcach. – Po pięciu latach przeprowadziliśmy badania. Wynika z nich, że ze 170 osób, które przewinęły się przez nasze centrum, ponad 90 usamodzielniło się i znalazło pracę – dodaje.

Biała Podlaska zmaga się z wysokim, bo ponad 16-procentowym bezrobociem. Z warsztatów będzie mogło skorzystać 30 osób.

– Uczestnicy będą otrzymywać tzw. świadczenia integracyjne z Powiatowego Urzędu Pracy – informuje Edward Tymoszyński, dyrektor PUP w Białej Podlaskiej. Wysokość takich świadczeń zbliżona jest do kwoty zasiłku dla bezrobotnych i wynosi ok. 500 zł.

– Chcemy przygotować ich do nowego zawodu, wprowadzić na rynek pracy. Damy tym ludziom wędkę, ale ryby będą musieli złowić sami – mówi ks. Jacek Guz, dyrektor bialskiego Caritasu.

Bezrobotni, którzy trafią do CIS oprócz zdobywania kwalifikacji zawodowych, dowiedzą się także jak napisać CV i jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą. Będą też spotkania z psychologami i doradcami zawodowymi.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!