środa, 21 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Centrum logistyczne na całą Europę powstanie w Małaszewiczach?

Dodano: 5 maja 2015, 20:08
Autor: Ewelina Burda

Czy Chińczycy zainwestują w budowę centrum logistycznego w Małaszewiczach? Władze województwa prowadzą w tej sprawie rozmowy z prowincją Henan – zamieszkiwaną przez 105 mln ludzi, uchodzącą za jeden z najważniejszych w Chinach ośrodków życia gospodarczo.

W kwietniu Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego, przewodniczył misji gospodarczej do Henan, z którą Lubelszczyzna współpracuje od 10 lat.

– Małaszewicze to w naszym regionie największa brama wjazdowa do Unii Europejskiej. I to w tym miejscu możemy pokusić się o budowę centrum logistycznego na całą Europę. Przy udziale kapitału chińskiego, wspólnie z PKP Cargo – podkreśla marszałek.

W oddalonych o 10 km od granicy polsko-białoruskiej Małaszewiczach znajduje się jeden z największych w Polsce i Europie suchych portów przeładunkowych PKP. – To dobrze uzbrojone miejsce, z dużym potencjałem – przekonuje starosta bialski Tadeusz Łazowski.

Istniejące od 2013 roku połączenie kolejowe cargo Zhengzhou (stolica prowincji Henan)–Hamburg na swojej trasie ma Małaszewicze. Pociąg zatrzymuje się celem zmiany rozstawu kół.

– W tamtą stronę odprawiamy tylko jeden pociąg tygodniowo, a do Europy przyjeżdżają trzy z Chin. Tymczasem Chińczycy chcą, żeby wymiana towarowa była coraz większa – zapewnia marszałek. Jego zdaniem, Małaszewicze mogłyby pełnić taką rolę, jaką dzisiaj odgrywa Hamburg jako stacja docelowa.

– Centrum logistyczne dałoby miejsca pracy – mówi Sosnowski. Chiny z kolei stawiają na transport drogą kolejową, bo jest szybszy niż drogą morską. Zajmuje 15 dni, a jednocześnie jest tańszy niż transport lotniczy.

W czerwcu przedstawiciele prowincji Henan przyjadą do Polski, być może również do Małaszewicz.

Gość
handek
Gość
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (19 czerwca 2015 o 11:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Są środki, to czemu nie, zobaczcie - jartom.com/centrum-logistyczne-na-sprzedaz Tak dużego potencjału inwestycyjnego na rynku nie było od wielu lat i nawet się nie zanosi, aby rzeczywiście miało się coś ruszyć. Po prostu taka rynkowa sytuacja.
Rozwiń
handek
handek (12 czerwca 2015 o 11:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Może i powstaje. Pod Warszawą w Grójcu jest przecież do przejęcia idealna nieruchomość - centrum logiczne, JARTOM ma ją w bazie. Zatem zakładam, że bardziej prawdopodobne jest przejmowanie tych istniejących, niż inwestowanie w nowe.

Rozwiń
Gość
Gość (6 maja 2015 o 08:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przewieźli swoje zadki na ciekawą wycieczkę. Takie bzdurne opowieści na wschodzie słyszymy od ponad 20 lat.
Rozwiń
Gość
Gość (6 maja 2015 o 07:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I do tego bialskie lotnisko do przewozu towarów i zacznie żyć ta ziemia !!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!