wtorek, 20 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem. Budowa ruszy jeszcze w tym roku

Dodano: 20 czerwca 2017, 17:35
Autor: Ewelina Burda

Prezes Anna Chwałek podczas Rotariańskiego Wyścigu Kaczek
Prezes Anna Chwałek podczas Rotariańskiego Wyścigu Kaczek (fot. Ewelina Burda)

Stowarzyszenie Wspólny Świat jeszcze w tym roku chce ruszyć z budową pierwszego etapu Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem. I wszelkimi sposobami zbiera pieniądze na wkład własny do inwestycji.

– Obecnie to nasz główny cel. Posuwamy się do przodu. Złożyliśmy wnioski o dofinansowanie budowy centrum w ramach RPO woj. lubelskiego i projektów transgranicznych. Wnioski przeszły ocenę formalną. Za kilka miesięcy spodziewamy się oceny merytorycznej. Jeszcze w tym roku chcielibyśmy ruszyć z budową pierwszego etapu – mówi Anna Chwałek, prezes stowarzyszenia.

Inwestycja szacowana jest na ok. 20 mln zł. Pierwszy etap budowy to 7 mln zł. – W tym pierwszym budynku znalazłby się ośrodek diagnostyki i terapii oraz przedszkole. W kolejnym szkoła podstawowa, środowiskowy dom wsparcia dla osób z zaburzeniami. Oprócz tego, w centrum funkcjonowałaby szkoła przysposabiająca do pracy i obiekt do stałego zamieszkania dla dorosłych osób z autyzmem – wymienia prezes.

Obecnie stowarzyszenie Wspólny Świat zajmuje lokale przy ulicy Pokoju i Warszawskiej. Znajdują się tam: ośrodek terapii i diagnostyki, przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum. W sumie to 200 podopiecznych.

– Jeszcze jakoś się upychamy, wynajęliśmy dodatkowo dwie sale przy ulicy Warszawskiej, ale na kolejnych piętrach, więc to nie jest do końca dobre rozwiązanie. Obecnie mamy rekord jeżeli chodzi o liczbę dzieci w przedszkolu – nie ukrywa Anna Chwałek. – Cieszy nas jednak to, że przybywa nam osób które nas wspierają. Ostatnio radiowa Dwójka zorganizowała akcję charytatywną. Dzięki licytacji udało się zebrać 48 tys. zł – dodaje szefowa stowarzyszenia.

Ale pieniądze potrzebne są też na bieżące funkcjonowanie placówki. – Musimy zapewnić wkład własny do projektu PFRON, który pomaga naszym dzieciom bezpośrednio poprzez realizację zajęć terapeutycznych. Taki wkład to 80 tys. zł w skali roku. Pieniądze pozyskujemy głównie z darowizn i „jednego procentu” – dodaje Chwałek.

Kilka dni temu pani prezes została powołana do składu Krajowej Rady Konsultacyjnej do Spraw Osób Niepełnosprawnych przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. – Liczę, że to organ nie tylko opiniotwórczy, ale też sprawczy i dzięki niemu zostaną wypracowane systemowe rozwiązania dotyczące osób niepełnosprawnych ze sprzężeniami, głęboko upośledzonych. Ciągle mamy lukę systemową jeżeli chodzi o wspieranie osób najbardziej zaburzonych, a do nich należą osoby z autyzmem – precyzuje prezes.

Ostatnio, po raz kolejny stowarzyszenie wsparli członkowie bialskiego klubu Rotary. Pieniądze ze sprzedaży kaczek, które popłynęły w ramach wyścigu, przekażą właśnie Wspólnemu Światu.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (23 czerwca 2017 o 16:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Podróżuję sporo po świecie, a sam jestem zaszczepiony przeciw kilkunastu chorobom i nigdy nie miałem żadnych problemów. Natomiast na świecie spotkałem się z osobami, które się nie szczepiły. Choćby na żółtaczkę. Niektórzy opowiadali mi o tym jak ledwo przeżyły, tylko ze względu na szczęście i dobrych lekarzy. A wystarczyło się tylko wcześniej zaszczepić. Jak ktoś mówi, że szczepionki są złem, to niech wyjedzie na wschód i zobaczy jak to jest żyć w kraju, gdzie ludzie nie szczepią. Daleko jechać nie trzeba, wystarczy Rosja czy Ukraina. Ludzie tam chorują na choroby, które u nas zostały wytępione dawno. Jak bardzo ślepym trzeba być wierząc, że szczepionki są złem? To jest wręcz nieprawdopodobne. Na zachodnie już dawno osoby bez szczepień płacą więcej za ubezpieczenie na życie i nie są przyjmowane do wielu zakładów pracy, bo to właśnie takie osoby stanowią zagrożenie dla innych.
Rozwiń
Gość
Gość (22 czerwca 2017 o 15:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
NIE PRZEZ SZCZEPIONKI -PRZEZ ZANIECZYSZCZONE ŚRODOWISKO. NIE OBAWIAĆ SIĘ SZCZEPIONEK;OBAWIAC SIĘ ZANIECZYSZCZONE POWIETRZA,DYMU PAPIEROSÓW EGO...ITD
Rozwiń
Gość
Gość (21 czerwca 2017 o 08:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brawo! Popieram inicjatywę! Gratuluję wytrwałości w dążeniu do pomagania innym.
Rozwiń
Gość
Gość (21 czerwca 2017 o 05:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
TO PRZEZ SZCZEPIONKI NIESTETY I TO NAJGORSZE SĄ TE POTRÓJNE NA ODRĘ CZERWONKĘ I RÓŻYCZKĘ
Rozwiń
Czytaj wiesz wiecej
Czytaj wiesz wiecej (20 czerwca 2017 o 18:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przecież powszechnie już wiadomo że azbest u dzieci wywołują szczepionki wystarczy poszukać w internecie!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!