środa, 24 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Chiny z Białą Podlaską? Rozmowy o bliskiej współpracy

Dodano: 11 lipca 2016, 07:19
Autor: Ewelina Burda

Władze Białej Podlaskiej podpisały porozumienie z delegacją z Chin (fot. UM Biała Podlaska)
Władze Białej Podlaskiej podpisały porozumienie z delegacją z Chin (fot. UM Biała Podlaska)

Biała Podlaska, wykorzystując potencjał lotniska, może odegrać ważną rolę we współpracy polsko-chińskiej.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Wszystko w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku, czyli poszerzenia gospodarczej ekspansji Chin. Władze miasta uczestniczyły w rozmowach z chińską delegacją na Pomorzu. Dlaczego tam? Na bialskim lotnisku tworzy się podstrefa, która będzie częścią Pomorskiej Specjalnej Strefy ekonomicznej.

– 1 lipca w Bałtyckim Porcie Nowych Technologii w Gdyni, którym zarządza Pomorska Specjalna Strefa, przedstawiciele China & Poland Investment Development, Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz miasta Biała Podlaska podpisali porozumienie ramowe o współpracy strategicznej – mówi Stanisław Dunajski, rzecznik prasowy PSSE.

– Porozumienie dotyczy partnerstwa przy wspólnej organizacji i realizacji projektów gospodarczych o charakterze przemysłowym i inwestycyjnym. W szczególności w obszarze infrastruktury, centrów logistycznych, eksportu polskich towarów i żywności do Chin oraz wzajemnej promocji przedsiębiorców z Chin i Polski – podkreśla rzecznik. – Strefa chce stać się strategicznym centrum współpracy polsko-chińskiej w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku, a podpisanie porozumienia jest kolejnym krokiem nowego zarządu PSSE w kierunku współpracy inwestycyjnej oraz rozwoju gospodarczego Polski – dodaje Dunajski.

Biała Podlaska podchodzi jednak ostrożnie do tego tematu. – Cały czas dążymy do uruchomienia specjalnej podstrefy ekonomicznej.  Rozmawiamy na ten temat z wieloma potencjalnymi inwestorami, w tym z  Chińczykami – potwierdza Michał Trantau, rzecznik prezydenta miasta. – Naszym marzeniem jest wykorzystanie położenia Białej  Podlaskiej. Nasze miasto znajduje się na trasie Jedwabnego Szlaku.  Liczymy, że wszystko uda się sfinalizować pozytywnie. Negocjacje wymagają ciszy, więc na razie będziemy oszczędni w słowach – zaznacza rzecznik.

Wiadomo już że swój potencjał na Nowym Jedwabnym Szlaku wykorzystują przygraniczne Małaszewicze. A to dzięki grupie PKP Cargo, która już rozbudowuje tu centrum logistyczne. W pierwszym etapie inwestycji ma powstać nowa hala do obsługi ładunków za ok. 25 mln zł.

Użytkownik niezarejestrowany
anty
Użytkownik niezarejestrowany
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (12 lipca 2016 o 21:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pierwsza sprawa jak się robi interesy to nie normalne jest karanie firm cłami !.
Rozwiń
anty
anty (12 lipca 2016 o 20:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pomorska Specjalna Strefa ekonomiczna. Czy to nie ta strefa do której ostatnio weszło CBA?
Rozwiń
Gość
Gość (11 lipca 2016 o 08:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Lublin już dawno powinien był prowadzić rozmowy z Chińczykami. Lotnisko, obwodnica, strefa ekonomiczna... Po co to wszystko? Warto jeszcze zakręcić się koło Iranu - zdejmują z niego sankcje gospodarcze. Będzie z niego bardzo chłonny na wszelkie towary rynek, dodatkowo z bardzo tanią ropą.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!