sobota, 24 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Co kryje dolina Tyśmienicy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 kwietnia 2008, 09:47

Naukowcy i regionaliści z południowego Podlasia chcą przeprowadzenia kompleksowych badań archeologicznych doliny rzeki Tyśmienicy.

- W Bełczącu odkryliśmy ślady centrum osadniczego. Znaleźliśmy tam narzędzia krzemienne i przedmioty z okresu brązu. Z kolei w Niewęgłoszu okazało się , że 8 tysięcy lat przed Chrystusem istniała tam osada. Chcieliśmy prowadzić tam wykopaliska wspólnie z Radzyńską Izbą Historyczną, ale nasz projekt został negatywnie oceniony przez komisję z ministerstwa. Nie dostaniemy więc dotacji i sami musimy częściowo sfinansować badania - mówi Mieczysław Bienia, bialski archeolog.

Bienia przyznaje, że szczególnie interesuje go teren w dolinie Tyśmienicy. Spodziewa się tu znaleźć kolejne groby z okresu przedrzymskiego. Razem z radzyńskimi regionalistami zabiega o kompleksowe badania archeologiczne na terenie gminy Czemierniki. O to samo walczy Marian Mazurek, historyk który opracowuje monografię gminy. Mazurek przekazał do Muzeum Południowego Podlasia krzemienny toporek, grot oszczepu i miecz Wikingów, który odkupił od jednego z rolników.

- Przez wiele lat trzymałem ten miecz w szkole. Pokazywałem go uczniom, mogli go dotknąć. Na kawałek zardzewiałego metalu patrzę inaczej niż inni - mówi Mazurek.
-- W dolinie Tyśmienicy osadnictwo kwitło przez wiele epok. Musimy zrobić wszystko, aby zostały tu przeprowadzone kompleksowe badania archeologiczne - dodaje historyk. I przyznaje, iż bardzo liczy na pomoc posła Tadeusza Sławeckiego. Poseł jest prezesem Czemiernickiego Towarzystwa Regionalnego.

- W przyszłym roku będziemy obchodzić jubileusz 500-lecia Czemiernik. Wydamy obszerną monografię. Trwają też prace nad planem rewitalizacji osady Czemierniki - mówi Sławecki.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!