sobota, 24 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Czemierniki: Stracił posadę wójta za kłamstwo lustracyjne. A teraz zostanie zastępcą

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 stycznia 2015, 18:30
Autor: Ewelina Burda

Jest kłamcą lustracyjnym, ale zostanie zastępcą wójta w gminie Czemierniki. Chodzi o byłego wójta tej gminy Kazimierza Sobieszka.

Wójt Sobieszek oświadczenie lustracyjne złożył w 2008 r. Twierdził w nim, że nie pracował ani nie współpracował z organami bezpieczeństwa PRL.

Zakwestionowało to biuro lustracyjne IPN. Sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Lublinie. Ten w grudniu 2012 roku orzekł, że wójt Czemiernik w czasie odbywania zasadniczej służby wojskowej był tajnym współpracownikiem kontrwywiadu wojskowego PRL o pseudonimie "Anna”. Konsekwencją orzeczenia była utrata stanowiska i trzyletni zakaz startu w wyborach do Sejmu, Senatu, Europarlamentu oraz do samorządu terytorialnego. Wójt przez dwa lata się odwoływał.

Bezskutecznie. Sobieszek wystąpił nawet do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ale ten, w kwietniu 2014 r. oddalił jego skargę kasacyjną. Procedura odwoławcza się wyczerpała. Fotel wójta zajęła przewodnicząca rady Krystyna Dobrowolska.

Teraz pani wójt zamierza powołać na swojego zastępcę… Kazimierza Sobieszka. - Jeszcze nie podpisałam z nim umowy, ale przymierzam się do tego. Najprawdopodobniej do 20 stycznia będzie powołany na swoje stanowisko - mówi Krystyna Dobrowolska. - Przez prawie 16 lat był wójtem tej gminy, pochodzi stąd, dobrze zna wszystkie sprawy.

Ale ma też lustracyjne kłamstwo na koncie. - Stało się, jak się stało. Każdy może popełnić błąd. Ale nie można człowieka całkowicie przekreślić - uważa pani wójt. Dobrowolska powołuje się też na ustawę lustracyjną. - Nie widzimy przeszkód, bo w zapisach ustawy nie ma wzmianki o stanowisku zastępcy wójta - przekonuje. Do tej pory, w gminie nie było takiej funkcji. - To nowość w naszej gminie, ale nie na terenie powiatu radzyńskiego - tłumaczy się Dobrowolska. - Jeżeli będzie zastępca wójta, to nie będziemy powoływać sekretarza - dodaje.

Kazimierz Sobieszek zapowiada, że przyjmie propozycję od pani wójt. - W gminie chcą wykorzystać moje doświadczenie. Znam specyfikę tego terenu - podkreśla. - Analizowaliśmy zapisy ustawy lustracyjnej i przeszkód, abym pełnił tę funkcję publiczną nie ma.

Opinie nie są jednak jednoznaczne: - Zarządzenie wójta o powołaniu na stanowisko zastępcy wójta osoby skazanej za kłamstwo lustracyjne w mojej opinii budziłoby bardzo poważne wątpliwości prawne. Co prawda, zastępca wójta nie jest organem, ani osobą wchodzącą w skład organu jednostki samorządu terytorialnego, ale może być za to uznany za osobę zajmującą kierownicze stanowisko w urzędach organów władzy publicznej. Sprawa nie jest jednak oczywista, a organ nadzoru, wojewoda, do którego trafi ewentualne zarządzenie wójta gminy Czemierniki, będzie musiał tę sprawę rozstrzygnąć - mówi Dr Przemysław Czarnek z katedry prawa konstytucyjnego KUL w Lublinie.
  Edytuj ten wpis
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!