środa, 21 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Czytając "Potop", modlisz się za dusze. Pod Łukowem powstała biblioteka za zmarłych

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 listopada 2009, 10:59

Ksiądz Rafał Jarosiewicz z parafii Przemieniania Pańskiego zorganizował bibliotekę i ogłosił: Każda przeczytana strona to modlitwa za zmarłych.

We wsi Biardy pod Łukowem jest kaplica. Ksiądz Rafał Jarosiewicz przywiózł tam książki i utworzył parafialna biblioteczkę. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie forma zachęty do czytelnictwa. Powiedział parafianom, że każda przeczytana strona wypożyczonej książki jest modlitwą za zmarłych.

– Wpisuje się to w nauczanie Kościoła. Pisze o tym między innymi św. Franciszek Salezy i św. Józef Pelczar. "Ratując dusze cierpiące wykonujemy akt wiary w życie pośmiertne (...) w tym akcie mieszczą się wszystkie uczynki miłosierdzia” – cytuje ks. Rafał Jarosiewicz.

Adam Dołęga, sołtys wsi Bilardy, jest zaskoczony pomysłem księdza, ale pomagał przygotować regały na książki. – Kilkanaście lat temu zbudowaliśmy we wsi okazałą kaplicę z małą zakrystią i salą katechetyczną. Co niedziela odprawiane są tu nabożeństwa. Przy okazji ludzie będą mogli wypożyczać książki – mówi sołtys.

– Pomysł "Biblioteki dla zmarłych” konsultowałem z jednym z profesorów uniwersyteckich. Dał mi zielone światło. Mój proboszcz też zaakceptował tę ideę. Dzięki czytaniu książek w intencji zmarłych, ucieszą się dusze czyśćcowe – dodaje ksiądz Jarosiewicz, który przyznaje, że jeszcze nie słyszał o podobnym pomyśle.

Bibliotekę prowadzi wolontariuszka pani Ewa Przeździak, która jako pierwsza przeczytała już jedną z przywiezionych przez księdza książek. Wybrała "(Nie) wiarygodne zmartwychwstanie”, której autorami są Josh i Sean McDowell. – Przeczytałam z zainteresowaniem i przekazałam dziewczętom grającym na organach – mówi pani Ewa z Biard.

Pod opieką ma kilkadziesiąt książek. Są nie tylko książki religijne, ale też literatura piękna i książeczki dla najmłodszych. Organizatorzy biblioteki liczą, że księgozbiór się będzie się powiększał, wzbogacony o dary.

– Będę próbowała namówić ludzi do wypożyczania, bo intencja jest zbożna. Niewiele osób na wsi cokolwiek czyta. Ja lubię literaturę. Pewnie przekażę do naszej biblioteki niektóre swoje prywatne książki – zapowiada Przeździak.

Ksiądz Jarosiewicz, twórca "Biblioteki dla zmarłych”, znany jest z niekonwencjonalnych pomysłów. W kwietniu razem ze swoimi uczniami z łukowskiej szkoły, prezentował 900 stronicowy rachunek telefoniczny za SMS-y wysyłane z fragmentami Biblii i myślami świętych.

Jest autorem dwóch książek, pieniądze z ich sprzedaży przeznaczył na budowę studni w Burkina Faso. Współpracował z hip-hopowymi zespołami Full Power Spirit i Stworzeni do Walki S.D.W. Prowadził rekolekcje i kursy ewangelizacyjne w Polsce i zagranicą. W swojej parafii w Łukowie postawił regały i otworzył "Dobrą szafę”. Wierni mogą tam zostawiać i brać bezpłatnie czasopisma chrześcijańskie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!