czwartek, 22 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Nawet 20 kilometrów dowożone są niektóre dzieci uczęszczające do Zespołu Szkół Podstawowych w Sosnowicy. Prawie 200 dzieci dojeżdża do tej placówki oświatowej szkolnymi środkami transportu - autosanem i osobowym żukiem. Ponad 20 uczniów w godzinach porannych korzysta jeszcze z PKS. Zespół Szkół Podstawowych w Sosnowicy to jedyna placówka oświatowa w pełni tego słowa znaczeniu w tej jednej największych pod względem powierzchni gminie (ponad 17 tys. ha) Lubelszczyzny. W jego skład wchodzą: przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum. Łącznie uczęszcza do nich około 300 dziewcząt i chłopców. Ponadto ZSP ma 3 filie, znajdujące się w Orzechowie Nowym, Pieszowoli i Zienkach. Uczy się w nich łącznie prawie 100 dzieci.
Do sosnowickiego zespołu dowożeni są uczniowie aż z 11 wsi. Około 20 km szkolnym autobusem dojeżdża 15 dzieci z Lejna i Zamłyńca. Najwięcej uczniów dowożonych jest z Orzechowa Nowego i Starego. Rocznie przedsięwzięcie to kosztuje około 150 tys. zł.
Od dłuższego czasu szkoła w Sosnowicy ma trudne warunki lokalowe. Chcąc je poprawić jesienią 2000 r. przystąpiono do rozbudowy o kolejne skrzydło. Mające około 400 mkw. powierzchni użytkowej, obecnie znajduje się ono w stanie surowym zamkniętym. Dotychczas na realizację tej inwestycji wydatkowano około 250 tys. zł. Na roboty wykończeniowe i wyposażenie 6 znajdujących się w tym skrzydle sal lekcyjnych potrzeba jeszcze ponad 150 tys. zł. Niestety, samorząd gminny nie ma możliwości wyasygnowania ze swojego budżetu żadnych środków finansowych na ten cel, czeka więc na dotacje z budżetu państwa. Od jej otrzymania zależy, kiedy ruszą znów prace budowlane.
Żadna szkoła w gm. Sosnowica nie ma także z prawdziwego zdarzenia kuchni, w której można byłoby przygotowywać gorące posiłki dla 280 uczniów objętych dożywianiem. Otrzymują oni więc tylko kanapki oraz gorące mleko lub herbatę. Koszty z tym związane w wysokości niespełna 30 tys. zł rocznie ponosi lubelski Oddział Terenowy Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!