piątek, 28 kwietnia 2017 r.

Biała Podlaska

Daleko do szkoły

Dodano: 13 marca 2002, 16:00

Nawet 20 kilometrów dowożone są niektóre dzieci uczęszczające do Zespołu Szkół Podstawowych w Sosnowicy. Prawie 200 dzieci dojeżdża do tej placówki oświatowej szkolnymi środkami transportu - autosanem i osobowym żukiem. Ponad 20 uczniów w godzinach porannych korzysta jeszcze z PKS. Zespół Szkół Podstawowych w Sosnowicy to jedyna placówka oświatowa w pełni tego słowa znaczeniu w tej jednej największych pod względem powierzchni gminie (ponad 17 tys. ha) Lubelszczyzny. W jego skład wchodzą: przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum. Łącznie uczęszcza do nich około 300 dziewcząt i chłopców. Ponadto ZSP ma 3 filie, znajdujące się w Orzechowie Nowym, Pieszowoli i Zienkach. Uczy się w nich łącznie prawie 100 dzieci.
Do sosnowickiego zespołu dowożeni są uczniowie aż z 11 wsi. Około 20 km szkolnym autobusem dojeżdża 15 dzieci z Lejna i Zamłyńca. Najwięcej uczniów dowożonych jest z Orzechowa Nowego i Starego. Rocznie przedsięwzięcie to kosztuje około 150 tys. zł.
Od dłuższego czasu szkoła w Sosnowicy ma trudne warunki lokalowe. Chcąc je poprawić jesienią 2000 r. przystąpiono do rozbudowy o kolejne skrzydło. Mające około 400 mkw. powierzchni użytkowej, obecnie znajduje się ono w stanie surowym zamkniętym. Dotychczas na realizację tej inwestycji wydatkowano około 250 tys. zł. Na roboty wykończeniowe i wyposażenie 6 znajdujących się w tym skrzydle sal lekcyjnych potrzeba jeszcze ponad 150 tys. zł. Niestety, samorząd gminny nie ma możliwości wyasygnowania ze swojego budżetu żadnych środków finansowych na ten cel, czeka więc na dotacje z budżetu państwa. Od jej otrzymania zależy, kiedy ruszą znów prace budowlane.
Żadna szkoła w gm. Sosnowica nie ma także z prawdziwego zdarzenia kuchni, w której można byłoby przygotowywać gorące posiłki dla 280 uczniów objętych dożywianiem. Otrzymują oni więc tylko kanapki oraz gorące mleko lub herbatę. Koszty z tym związane w wysokości niespełna 30 tys. zł rocznie ponosi lubelski Oddział Terenowy Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24