piątek, 23 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Dni kultury studenckiej 2012 w Białej Podlaskiej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 czerwca 2011, 16:47

Juwenalia AWF (Marek Pietrzela)
Juwenalia AWF (Marek Pietrzela)

W Białej Podlaskiej studiuje prawie 7 tys. młodych ludzi. Władze uczelni i studenci oczekują, że władze miasta wykażą zainteresowanie wielotysięczną grupą nie tylko podczas juwenaliów.

Prof. Józef Bergier, prorektor bialskiej PSW, proponuje, aby zorganizowano spotkanie władz miasta i obu uczelni oraz przedstawicieli samorządów studenckich, żeby omówić kwestie potrzeb kulturalnych i sportowych środowisk uczelnianych. Dlaczego takie spotkanie jest potrzebne? – Miasta wschodniej Polski są mało atrakcyjne dla wielu studentów – uważa prof. Bergier.

– Nie inaczej jest w Białej. Żeby to zmienić, trzeba zainteresować młodych ludzi nie tylko ofertą dydaktyczną, ale też bogatszą ofertą kulturalną i sportową. Warto stworzyć warunki, aby młodzi ludzie zechcieli u nas studiować nie tylko na licencjackich kierunkach, ale też na magisterskich.

Dr hab. prof. AWF Jerzy Sadowski, dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu, dodaje, że miasto musi być przyjazne dla studentów.

– Powinno stworzyć szeroką gamę możliwości kulturalnego spędzenia czasu. Dobrze, że renomę zyskują bialskie festiwale jazzowe i bluesowe. Warto, by w materiałach promocyjnych miasta pojawiło się więcej akcentów o możliwości zdobywania wiedzy i o mieście przyjaznym studentom – postuluje.

Studenci też mają swoje postulaty. Maria Wereszczuk z II roku studiów magisterskich turystyki i rekreacji AWF podkreśla, że przydałoby się w ciągu roku więcej koncertów gwiazd. – Potrzeba nam też jakiegoś kąpieliska w mieście, ścieżek rowerowych i stanicy wodnej.

Julia Gawako, przewodnicząca samorządu studenckiego AWF oczekuje pomocy władz miasta przy organizacji wspólnych juwenaliów bialskich uczelni. – Wtedy można byłoby zapewnić gwiazdę dużego formatu. Chcieliśmy zrobić wspólną imprezę z Państwową Szkołą Wyższą. Wyciągaliśmy rękę ale nie było odzewu.

Magdalena Us z samorządu studenckiego PSW wyjaśnia, że o oddzielnych juwenaliach zadecydowało głosowanie całej rady samorządu. – Miasto powinno bardziej nas docenić. Przydałaby się integracja życia studenckiego w Białej Podlaskiej. Koncerty plenerowe są przeważnie tylko w maju i w czerwcu.

Co na to miasto? Renata Szwed, dyrektor gabinetu bialskiego prezydenta dziwi się, dlaczego obie uczelnie nie połączą sił i nie zorganizują kilkudniowego festynu studenckiego.

– Wspólne działania sprzyjałaby przyciągnięciu gwiazd dużego formatu. Dodaje, że prezydent Andrzej Czapski jest otwarty na rozmowy z władzami uczelni.

– Zaznaczyć jednak należy, że działania miasta w tej kwestii powinny być wspomagane przez środowiska studenckie. Liczymy na aktywność uczelni, czyli aranżowanie kół zainteresowań oraz działalność stowarzyszeń studenckich – podkreśla Szwed.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!