czwartek, 22 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Do budynków dworców PKP wprowadzą się biblioteki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 sierpnia 2011, 16:32

Po remoncie do budynku dworca PKP w Białej Podlaskiej wprowadzi się między innymi Zarząd Komunikacji
Po remoncie do budynku dworca PKP w Białej Podlaskiej wprowadzi się między innymi Zarząd Komunikacji

Po remontach do budynków dworców PKP w Białej Podlaskiej i w Międzyrzecu Podlaskim wprowadzą się miejskie biblioteki, urzędy i biura.

Przebudowa obu dworców ma się zacząć w ostatnim kwartale tego roku.

– Trwa przygotowywanie dokumentacji projektowej – mówi Bartosz Chabior z krakowskiego Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A.

Kolej zaproponowała samorządom zagospodarowanie części pomieszczeń. Pomysły obu miast uwzględni w projekcie przebudowy.

- Moglibyśmy dostać część pomieszczeń na piętrze. Tam zaproponowałem przeniesienie Zarządu Komunikacji Miejskiej, który mieści się teraz przy pl. Wolności – mówi Waldemar Godlewski, zastępca prezydenta miasta Białej Podlaskiej.

Jak tłumaczy, miejska komunikacja ma w ciągu najbliższych miesięcy przejść gruntowną modernizację i dlatego zarząd potrzebuje nowoczesnej siedziby.

– Od stycznia lub od lutego, stojąc na przystanku będziemy wiedzieć, gdzie autobus się znajduje i ewentualnie, o ile się spóźni – mówi Godlewski. Elektroniczne tablice na przystankach to nie wszystko. W mieście ma się pojawić także 12 nowych autobusów.

ZKM będzie sąsiadował z innymi biurami. Magistrat rozważa przeniesienie tam części pracowników Urzędu Miasta albo MOPS-u.
Magistrat ma także pomysł na zagospodarowanie parteru.

– Na dole chcemy przeznaczyć jedno pomieszczenie na bibliotekę, urządzić świetlicę i czytelnię, nie tylko dla pasażerów, ale i dla mieszkańców – mówi Godlewski.

Podobny pomysł ma Międzyrzec Podlaski. – Na dole chcemy mieć filię biblioteki publicznej z czytelnią. Obok jest osiedle, na którym mieszka wiele starszych osób. Będą miały blisko – mówi Artur Grzyb, burmistrz miasta.

– Na górze dwa pomieszczenia chcemy przeznaczyć na biura dla organizacji pożytku publicznego – kontynuuje. – Mamy ich dużo, a niektóre potraciły ostatnio swoje siedziby. Które się tam wprowadzą? Zobaczymy, jak już będziemy mieli ten budynek.

Remont dworcowych budynków w obu miastach ma potrwać do ostatniego kwartału 2012 roku. Kolej odnowi elewacje, wymieni stolarkę okienną i drzwiową, a w Międzyrzecu wyremontuje również dach.

Ogólnodostępne sanitariaty i kasy biletowe będą przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przed budynkami kolej zbuduje parkingi dla samochodów i rowerów. Inwestycje w obu miastach będą kosztowały w sumie 3,5 mln zł, z czego prawie 2 mln kolej wyda na budynek w Białej Podlaskiej.

Oba miasta nie będą musiały dokładać się do remontu dworcowych pomieszczeń. – Nie będzie nas to kosztowało ani złotówki – mówi Godlewski. – Naszym kosztem będzie tylko umeblowanie pomieszczeń – uzupełnia Artur Grzyb.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!