poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Do cargo jeden krok

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 maja 2002, 21:59

-- Uwiarygodnia mnie wydane już 60 milionów dolarów -- mówił wczoraj Vahap Toy (na pierwszym planie)
-- Uwiarygodnia mnie wydane już 60 milionów dolarów -- mówił wczoraj Vahap Toy (na pierwszym planie)

Czy w Białej Podlaskiej powstanie olbrzymi port cargo? Pierwszy krok zrobiła bialska Rada Miejska. Wczoraj przyjęła plan zagospodarowania przestrzennego miasta pod nazwą "Lotnisko”. Teraz wszystko leży w rękach ministra środowiska

nych, tylko jeden radny Edward Burta (LPR) wstrzymał się od głosu. - Mam wątpliwości jeśli chodzi o wiarygodność inwestora i zabezpieczenie inwestycji - mówił radny Burta.
Vahap Toy, prezes turecko-polskiej spółki Epit & Korporacja Rozwoju Wschód-Zachód twierdzi, że jego jako inwestora uwiarygodnia wydanie do tej pory 60 milionów dolarów amerykańskich na prace przygotowawcze. Podkreśla, iż suma ta byłaby o połowę mniejsza, gdyby nie bariery biurokratyczne, które zmitrężyły czas i pieniądze.
- Nadal mówi się o naszej wiarygodności i zabezpieczeniach - mówi Toy. - Niektórzy członkowie rządu próbują tej inwestycji przeszkodzić. Jestem zszokowany, że minister Nikolski nie przyjechał na sesję do Białej Podlaskiej, aby wyjaśnić przyczyny opóźnień. Na razie na Podlasie władze przyjeżdżają tylko na polowania. Będę działał tak, że sprowadzę tutaj wszystkich członków rządu. Zobaczą oni, że to miejsce będzie ważnym centrum gospodarczym kraju. Z pewnością zrealizuję tę inwestycję. W tej chwili jesteśmy wspierani przez różne legalne siły z całego świata.
- Przyjęcie planu jest ważnym etapem dla budowy portu cargo - mówił podczas wczorajszej sesji Andrzej Czapski, prezydent Białej Podlaskiej.
Prezes E & K będzie teraz czekać na decyzje administracyjne dotyczące drugiej części całej inwestycji, realizowanej w mieście i gminie Biała Podlaska. Chodzi o tzw. odlesienie ok. 800 ha lasów w bialskiej gminie. A na to nie chce się zgodzić minister środowiska Stanisław Żelichowski. Dopiero w momencie uzyskania pozwolenia na budowę lotniska i następnie strefy gospodarczej ruszą prace budowlane.
- Przygotowany projekt może być realizowany już na przełomie czerwca i lipca - twierdzi Toy.
Niestety, ten termin nie jest realny, gdyż jeszcze minister środowiska nie wydał pozytywnej decyzji dla gminy Biała Podlaska, która dopiero wtedy będzie mogła przygotować podobny plan przestrzennego zagospodarowania strefy gospodarczej. - Ze strony gminy zostały spełnione wszystkie warunki do inwestycji. Wnioski przygotowano w sposób profesjonalny. Brakuje zgody ministra. Liczę, że uczyni to wkrótce - mówi Wiesław Panasiuk, wójt gminy Biała Podlaska.

Plany Toya

Łączny koszt bialskich inwestycji lotniskowych i infrastrukturalnych
w strefie gospodarczej, realizowanych w systemie BOT (buduj, eksploatuj i przekaż) szacowany jest na ponad 2,3 mld dolarów. Wraz z projektami powiązanymi z lotniskiem i strefą, obejmującymi budowę autostrady i szybkiej kolei na odcinku Warszawa-
Terespol, łączny koszt planowanego kompleksu wynosi
ok. 5,7 mld dolarów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!