środa, 26 kwietnia 2017 r.

Biała Podlaska

Dobijali łopatami, widłami i siekierami rannych żołnierzy polskich

Dodano: 16 listopada 2001, 15:11

Oddziałowa Komisja Badania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w Poznaniu prowadzi przy pomocy lubelskiego Instytutu Pamięci Narodowej śledztwo w sprawie zabójstwa jesienią 1939 r. w pobliżu Kobrynia gen. bryg. Stanisława Sołohuba-Dowoyno i innych polskich żołnierzy.

Reportaż z miejsca zbrodni przedstawiliśmy na łamach "Dziennika Lubelskiego” w 1994 roku. Opisaliśmy wówczas relacje świadków mordu na kilkunastu wojskowych Polakach, którzy we wrześniu 1939 roku ukrywali się w podkobryńskim dworze Rynkiewiczów. Wówczas to, gdy nadjechały sowieckie czołgi, oficerowie wyszli z krzewów bzu, aby poddać się do niewoli. Przybyła tam grupka miejscowych "aktywistów” m.in. ze wsi Buchowicze jednak żądała, aby Polaków rozstrzelać na miejscu. Kiedy jeden ze wspomnianej bandy wystrzelił z dubeltówki i przypadkowo trafił sowieckiego żołnierza siedzącego w czołgu, rozsierdzeni czerwonoarmiści zaczęli strzelać do polskich oficerów. Miejscowi bandyci dobili łopatami, widłami i siekierami wielu rannych Polaków oraz ściągnęli z ofiar ubrania i buty. Ciała zamordowanych zasypano ziemią. Po kilku latach zaorano mogiłę. Relację świadków tej zbrodni przedstawił także w telewizyjnej "Panoramie” red. Zbigniew Szepeluk.
Prowadzący obecnie śledztwo prokurator Mirosław Sławeta z Poznania powiedział nam, że trudno jest dotrzeć do świadków tamtych tragicznych zdarzeń, ponieważ zamieszkują za Bugiem. Zamierza zatem zwrócić się o pomoc w tej sprawie do polskiego Konsulatu Generalnego w Brześciu.
Nadmienił, iż Instytut Pamięci Narodowej poszukuje też informacji o wspomnianym mordzie oraz zabójstwach Mariana Kobyłeckiego, Józefa Kucharskiego, gen. bryg. Józefa Olszyny-Wilczyńskiego, Jana Lipskiego i leśniczego ze wsi Diatkowicze za Bugiem. Obecnie na terytorium Białorusi.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24