czwartek, 22 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Donos do Łukaszenki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 kwietnia 2002, 14:48

Interwencjom parlamentarnym i samorządowym w kilku resortach o przełamanie barier uniemożliwiających rozpoczęcie budowy portu cargo i strefy gospodarczej Biała Podlaska towarzyszą ataki w różnych mediach przeciwników turecko-polskiej spółki Epit & Korporacja Rozwoju Wschód Zachód.

Wiarygodność planów inwestora usiłowało podważyć w gazetach krajowych Biuro Studiów i Projektów Lotniskowych Polconsult. Doniosło, że duże samoloty startujące z bialskiego lotniska będą musiały korzystać z ...przestrzeni powietrznej Białorusi.
Zdumiony tymi zarzutami Ryszard Grabas, wiceprezes E & K powiedział, że nie ma żadnych takich zagrożeń. Jego firma odrzuciła koncepcję zagospodarowania bialskiego lotniska proponowaną przez Polconsult. - Do planowanych aż 240 operacji na lotnisku potrzeba długich pasów startowych. Wybudowane mają być dwa terminale pasażerskie, w tym jeden dla lotnictwa General Aviation. Powstanie haliport z 10 stanowiskami parkowania śmigłowców. Terminal główny umożliwi przepustowość powyżej 5 mln pasażerów rocznie, a terminal cargo obsługę ok. 200 tys. ton ładunków - zauważa R. Grabas.
Także wypowiedź Przemysława Szustakiewicza, rzecznika ministra środowiska: "Zamiast wskazać inwestorowi tereny należące do gminy, oni wolą zwrócić się do nas po państwowe” wywołała oburzenie w E & K oraz bialskiego wójta Wiesława Panasiuka.
- Na ok. 3000 ha potrzebnych pod całą inwestycję, strefa zajmie ok. 2300 ha. Z tego 300 ha nasza gmina uzyska od rolników. Zawarto już umowy przedwstępne kupna-sprzedaży. Występujemy z prośbą do ministra środowiska o wyłączenie z produkcji leśnej 800 hektarów. Wycinka może dotyczyć 220 - mówi Wiesław Panasiuk.
Zgodnie z zapowiedziami firma E & K złożyła w minionym tygodniu w resorcie skarbu państwa oraz u Lecha Nikolskiego, szefa gabinetu politycznego premiera, biznes plan z dodatkową dokumentacją. R. Grabas twierdzi, że ostatnio spotkał się z życzliwością Antoniego Stryczuli, prezesa Państwowej Agencji Inwestycji Zagranicznych, który powołał kilkuosobowy zespół do umożliwieniem wyjścia z impasu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!