wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Doradca prezydenta dostał mieszkanie bez kolejki. 300 rodzin nadal czeka

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 marca 2015, 14:15
Autor: Ewelina Burda

Piotr Tutak, nowy doradca prezydenta Białej Podlaskiej, w ekspresowym tempie dostał przydział na jedno z nowo wybudowanych mieszkań komunalnych. A w kolejce do miejskiego lokum czeka około 300 rodzin.

- Umowa (najmu - red.) na podstawie "skierowania prezydenta miasta” została zawarta w styczniu na czas nieoznaczony - potwierdza Mieczysław Ruta, prezes Zakładu Gospodarki Lokalowej.

Tutak jest doradcą prezydenta Dariusza Stefaniuka (PiS) od zaledwie ponad miesiąca. Nominacja zbiegła się z przyznaniem mu 40-metrowego komunalnego mieszkania przy ul. Moniuszki w Białej Podlaskiej. Urzędu przyznaje, że jest to "mieszkanie o podwyższonym standardzie”. - Standard tego lokalu jest typowy jak we wszystkich nowych oddawanych przez naszą spółkę do użytkowania. Czyli jest to stan wykończony, gotowy do zamieszkania, wyposażony we wszystkie niezbędne instalacje oraz kuchenkę gazową - mówi prezes Ruta.

"Sytuacja przejściowa"

Dlaczego Tutak tak szybko dostał lokal, kiedy w kolejce po mieszkania komunalne w Białej Podlaskiej czeka ok. 300 rodzin? Mieszkania przy ul. Moniuszki zostały wybudowane w ramach projektu unijnego. Zostały tu jeszcze cztery wolne lokale.

- Są to mieszkania, które przeznaczymy na wynajem. Jednak do czasu uregulowania zasad wynajmu, by zrekompensować koszty utrzymania, jedno z nich wynajęto panu Piotrowi Tutakowi. Prezydent zaznacza, że jest to sytuacja przejściowa - podkreśla jego rzecznik Michał Trantau. Czynsz za to mieszkanie wynosi 900 zł plus media.

Zasady są inne

Czy miasto w dowolny sposób może wynajmować lokale komunalne? Nie do końca. Zasady ustalone przez Radę Miasta mówią jasno, że pierwszeństwo wynajmu mają m.in. osoby, które na skutek pożaru lub innej klęski żywiołowej straciły swój dom, osoby z budynków, które przeznaczone są do rozbiórki lub mają zły stan techniczny, a także osoby pełnoletnie opuszczające dom dziecka.

To Wydział Gospodarki Komunalnej UM przyjmuje wnioski osób ubiegających się o wynajem. A listę osób oczekujących na przydział opracowuje Społeczna Komisja Mieszkaniowa. - Obecnie na mieszkania z ZGL oczekuje w naszym mieście ok. 300 rodzin - precyzuje Roman Siekierka, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej UM. W uchwale z 2001 roku nie ma wzmianki o sytuacji, gdy "to prezydent kieruje skierowanie” w sprawie umowy najmu do ZGL.

Kim jest P. Tutak

Piotr Tutak doradcą prezydenta Białej Podlaskiej został w styczniu. Wcześniej pracował m.in. z premierami Jerzym Buzkiem, Kazimierzem Marcinkiewiczem i Jarosławem Kaczyńskim. Od rzecznika usłyszeliśmy, że doradca osobiście nie będzie wypowiadał się na temat najmu mieszkania komunalnego.
  Edytuj ten wpis
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!