poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

"Droga przypomina ser szwajcarski". Gmina Kodeń apeluje o natychmiastową przebudowę

Dodano: 26 maja 2016, 15:15
Autor: Ewelina Burda

Zły stan nawierzchni. Setki dziur i kolein. Tak władze gminy Kodeń opisują 3,5-kilometrowy odcinek drogi nr 816. Proszą Zarząd Dróg Wojewódzkich o natychmiastową przebudowę.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

– Droga 816 niemal na całej swojej długości w naszej gminie wymaga interwencji. Nawierzchnia na trasie Kodeń-Sławatycze jest w najgorszym stanie. Setki dziur i kolein powodują, że można się tam poruszać z maksymalną prędkością 30 km/h – mówi Jerzy Troć, wójt gminy Kodeń. – Pobocze drogi kruszeje i rozsypuje się, co z kolei powoduje ciągłe zmniejszanie szerokości drogi – dodaje wójt.

Zdaniem wójta, zły stan nawierzchni „zwiększa liczbę awarii i uszkodzeń zawieszenia samochodów”.

– Droga przypomina ser szwajcarski i jest po prostu niebezpieczna – podkreśla Mariusz Zańko, sekretarz gminy Kodeń.

W ciągu dwóch tygodni władze gminy zebrały tysiąc podpisów mieszkańców, które dołączyły do pisma w tej sprawie do Zarządu Dróg Wojewódzkich. – Doraźne łatanie dziur nie jest rozwiązaniem. Bo wzdłuż drogi wyznaczono szlak rowerowy Green Velo. Widzimy wzmożony ruch turystyczny. A ścieżka rowerowa nie ma oddzielnego traktu, tylko biegnie drogą wojewódzką. Dodatkowo, stanowi to zagrożenie dla rowerzystów – uważa sekretarz gminy.

W piśmie do ZDW gmina podnosi jeszcze jeden argument. – W tym roku do Kodnia, podczas Światowych Dni Młodzieży, ma przybyć ok. 15 tys. pielgrzymów z całego świata. Trudno będzie oprzeć się poczuciu wstydu za stan drogi – nie ukrywa Jerzy Troć. Zdaniem sekretarza gminy, wystarczy nakładka asfaltowa za ok. 2 mln zł.

Tymczasem, Zarządowi Dróg Wojewódzkich brakuje środków na przebudowę drogi. – Niedawno głębsze ubytki zostały masą bitumiczną wyremontowane na całej trasie – mówi Andrzej Gwozda, dyrektor ZDW w Lublinie. – Na ten moment, nie mamy środków ani dokumentacji na przebudowę drogi. Poza tym, położenie nakładki mija się z celem. Na tym odcinku jest ograniczenie do 8 ton. Najpierw więc drogę trzeba wzmocnić – tłumaczy Gwozda. – Przed lipcowymi Światowymi Dniami Młodzieży spróbujemy coś zrobić w ramach remontów cząstkowych – zapowiada dyrektor ZDW.

Z kolei Beata Górka rzecznik marszałka woj. lubelskiego zapowiada, że remont 3,5-kilometrowego odcinka drogi jest brany pod uwagę, ale nie teraz. – Wiemy że to odcinek który najpilniej wymaga przebudowy. W tym budżecie nie mamy ani środków, ani projektu na gruntowną przebudowę drogi. To co mogliśmy, to zrobiliśmy. Do końca czerwca potrwają jeszcze doraźne naprawy drogi – zaznacza Beata Górka.

Użytkownik niezarejestrowany
jon
Willy
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (3 lipca 2016 o 10:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czyżby sekretarz miał dość dojeżdżania po tej drodze z Włodawy, zawieszenie w samochodzie mu się psuje?
Rozwiń
jon
jon (27 maja 2016 o 10:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Podnieść podatek prywatnym przedsiębiorcom i znajdą się pieniądze na remont drogi.
Rozwiń
Willy
Willy (27 maja 2016 o 00:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Faktycznie droga wojewódzka z Terespola do Sławatycz ma fatalną nawierzchnię, jedną z najgorszych w powiecie. Chyba tylko droga z Tucznej do Slawatycz jej jeszcze dorównuje. Samemu wolę omijać te drogi jeżdżąc alternatywnymi, wolę nie stracić zawieszenia.
Rozwiń
Gość
Gość (26 maja 2016 o 19:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
200 tys. pielgrzymów rocznie to mało? Co roku jest ich więcej. W czasie największego święta Kodeń jest zakorkowany, nie ma gdzie auta wcisnąć. Najlepiej jest oceniać nie mając zielonego pojęcia o zagadnieniu i bezmyślnie nakręcać rozmowę podważając fakty (wyprzedzam Twoje kolejne komentarze)
Rozwiń
Gość
Gość (26 maja 2016 o 17:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Jedno z najwiekszych sanktuariów w Polsce"... ha ha ha. To chyba cytat z XIX wiecznych przewodników. Prawda jest niestety taka, że Kodeń jest mała wsią gdzieś pod ruska granica gdzie tak naprawde malo kto zaglada.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!