piątek, 23 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Duże zainteresowanie "Dużą Rodziną”

  Edytuj ten wpis
Autor: Ewelina Burda

Bezpłatne szkolenia edukacyjne dla rodzin wielodzietnych organizują w październiku i listopadzie Urz
Bezpłatne szkolenia edukacyjne dla rodzin wielodzietnych organizują w październiku i listopadzie Urz

Rodziny wielodzietne z Białej Podlaskiej mają tańsze bilety autobusowe, wejściówki na basen czy do kina. Od stycznia tego roku, a więc od startu programu "Duża rodzina”, przystąpiło do niego trzy tys. osób.

Z myślą o rodzinach wielodzietnych w październiku i listopadzie Urząd Miasta i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej organizują bezpłatne warsztaty edukacyjne.

– Tematyka spotkań dotyczy problemów wychowawczych, ale również kwestii prawnych oraz zdrowotnych – mówi Beata Domańska z MOPS-u.

Podczas piątkowych warsztatów Anna Humin, psycholog z bialskiej poradni, poruszyła problem relacji pomiędzy rodzeństwem w rodzinach wielodzietnych. Barbara Komoszyńska, matka dziewięciorga dzieci przyznaje, że w jej rodzinie każdy ma swoje codzienne zadania do wykonania. – Starsze aktywnie włączają się w opiekę nad młodszymi. Zresztą, nigdy nie mieliśmy niani. Nawet w okresie gdy pracowałam dawaliśmy radę.

Anna Kaliszuk naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta informuje, że zainteresowanie kartą "Dużej Rodziny” wzrosło po 1 września tego roku, kiedy Zarząd Komunikacji Miejskiej wprowadził nowe stawki cen biletów.

– Cena 30 zł za całoroczny bilet dla rodzin wielodzietnych zachęca. Nie mamy limitu miejsc uczestników programu –zaznacza Kaliszuk.

Trzeba jednak spełnić odpowiednia kryteria: karty otrzymać mogą rodziny które mają na utrzymaniu troje lub więcej dzieci w wieku do 18 roku życia lub 25, w przypadku, gdy dziecko uczy się lub studiuje.

Najpierw jednak, należy złożyć wniosek, który dostępny jest m.in. na stronie internetowej Urzędu Miasta. Do tej pory, do UM zgłosiło się ponad 550 rodzin "trzy +”. Urzędnicy twierdzą jednak, że uprawnionych jest aż 700 takich rodzin.

Katarzyna Moćka, mama pięciorga dzieci korzysta z bezpłatnych szkoleń i innych ulg w ramach programu Duża Rodzina.

– Dzieci jeżdżą do szkoły autobusem, a bilet całoroczny w cenie 30 zł to bardzo korzystne rozwiązanie –zauważa pani Katarzyna. Z kolei Kinga Pastryk, mama czworga dzieci, dodaje, że jej rodzina korzysta z 50-procentowych zniżek na wejściówki na basen. – Miejsca w których możemy liczyć na zniżki są oznakowane specjalnym logo programu. Wiem, że lista firm które oferują ulgi jest długa - przyznaje pani Kinga.

Jak podaje Anna Kaliszuk z Wydziału Spraw Społecznych, uczestnictwo w projekcie zadeklarowało 70 przedsiębiorców z różnych branż. Wśród nich jest Barbara Chwesiuk, właścicielka firmy odzieżowej Bialcon. – Uważam, że moralnym obowiązkiem ludzi biznesu jest pomoc innym. Bardzo się cieszę, że mogę uczestniczyć w takim przedsięwzięciu – zaznacza.

Lista uczestników programu "Duża Rodzina” jest nadal otwarta – zarówno dla rodzin wielodzietnych, jak i przedsiębiorców, którzy chcą zaoferować zniżki.

Szkolenia

Bezpłatne szkolenia edukacyjnie odbywają się w sali konferencyjnej nr 238 w Urzędzie Miasta:

- 29 października, godz. 10-13, debata z udziałem psychologów i doradców zawodowych odnośnie problematyki samobójstw wśród młodzieży, przyszłości zawodowej młodych oraz problemów małżeńskich,

- 8 listopada, godz. 9.30-12.30, spotkanie z adwokatem Urszulą Chorąży, która udzieli porad prawnych, Ewą Tymoszuk, Miejskim Rzecznikiem Konsumenta, która poprowadzi szkolenie "ABC Konsumenta”,

- 15 listopada, godz. 9.30-12.30 – "Zdrowie jest najważniejsze”, prelekcja dr Anatola Kierdaszuka oraz szkolenia pt. "Jak wyrobić w dziecku prawidłowe nawyki żywieniowe”, które poprowadzi dietetyk Monika Miłosz.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!