piątek, 23 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Ekologiczne zagrożenie Bugu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 listopada 2002, 15:12

Oczyszczalnia ścieków w Brześciu zagraża czystości Bugu oraz ujęciom wody pitnej dla Warszawy. Przepełnione osadami zbiorniki mogą w każdej chwili, w przypadku gwałtownych opadów spowodować poważne skażenie nie tylko górnego odcinka granicznej rzeki, ale także Zalewu Zegrzyńskiego.

Białoruś wystąpiła o pomoc Polski - przy wsparciu programu TACIS - w modernizacji brzeskiej oczyszczalni. Obecnie eksperci polskiego Ministerstwa Środowiska przygotowują opinię w tej sprawie.
Od dłuższego czasu problemem zajmuje się Mieczysław Burdzicki, główny specjalista do spraw współpracy międzynarodowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Powiedział nam, że licząca ponad dwadzieścia lat oczyszczalnia ścieków w Brześciu posiada stawy, w których osad nigdy nie był czyszczony, ciągle fermentuje i wtórnie zanieczyszcza obiekt. Stawy są położone pięć metrów ponad poziomem Bugu i w przypadku oberwania chmury lub długotrwałych opadów, woda może przelać się i porwać niebezpieczne osady do rzeki.
- Zagrożenie jest cały czas realne. Oczyszczalnia w Brześciu wymaga szybkiej modernizacji. Gdyby ścieki z lagun popłynęły do Bugu, doszłoby do silnego zanieczyszczenia nawet Zalewu Zegrzyńskiego i skażenia ujęć wody dla części Warszawy. Jest to bardzo groźne - podkreśla Mieczysław Burdzicki.
Natomiast Białorusini twierdzą, że nie mają pieniędzy na modernizację brzeskiej oczyszczalni. Unijny program TACIS zakłada międzynarodową pomoc dla Brześcia.
Duńska Agencja Ochrony Środowiska wystąpiła z ofertą partycypowania w modernizacji. Białorusini zwrócili się także do strony polskiej o pomoc w tym niezbędnym przedsięwzięciu.
Katarzyna Karpińska, p.o. dyrektora Biura Promocji i Informacji Ministerstwa Środowiska informuje Dziennik, że rozważane jest podjęcie decyzji strony polskiej w sprawie wsparcia realizacji duńsko-białoruskiego projektu dotyczącego oczyszczalni ścieków w Brześciu. - Wymaga to oceny zaproponowanych rozwiązań techniczno-technologicznych modernizacji oczyszczalni i zmniejszenia zanieczyszczenia wód granicznego odcinka oraz dolnego biegu rzeki Bug - wyjaśnia Katarzyna Karpińska.
Czy odpowiednio szybko nastąpią międzynarodowe działania? Podlascy ekolodzy obawiają się większego przyboru wód, podczas którego, jak mówią, zostałaby wypłukana z brzeskiej oczyszczalni cała tablica Mendelejewa.•
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!