czwartek, 21 września 2017 r.

Biała Podlaska

Ekologiczne zagrożenie Bugu

Dodano: 14 listopada 2002, 15:12

Oczyszczalnia ścieków w Brześciu zagraża czystości Bugu oraz ujęciom wody pitnej dla Warszawy. Przepełnione osadami zbiorniki mogą w każdej chwili, w przypadku gwałtownych opadów spowodować poważne skażenie nie tylko górnego odcinka granicznej rzeki, ale także Zalewu Zegrzyńskiego.

Białoruś wystąpiła o pomoc Polski - przy wsparciu programu TACIS - w modernizacji brzeskiej oczyszczalni. Obecnie eksperci polskiego Ministerstwa Środowiska przygotowują opinię w tej sprawie.
Od dłuższego czasu problemem zajmuje się Mieczysław Burdzicki, główny specjalista do spraw współpracy międzynarodowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Powiedział nam, że licząca ponad dwadzieścia lat oczyszczalnia ścieków w Brześciu posiada stawy, w których osad nigdy nie był czyszczony, ciągle fermentuje i wtórnie zanieczyszcza obiekt. Stawy są położone pięć metrów ponad poziomem Bugu i w przypadku oberwania chmury lub długotrwałych opadów, woda może przelać się i porwać niebezpieczne osady do rzeki.
- Zagrożenie jest cały czas realne. Oczyszczalnia w Brześciu wymaga szybkiej modernizacji. Gdyby ścieki z lagun popłynęły do Bugu, doszłoby do silnego zanieczyszczenia nawet Zalewu Zegrzyńskiego i skażenia ujęć wody dla części Warszawy. Jest to bardzo groźne - podkreśla Mieczysław Burdzicki.
Natomiast Białorusini twierdzą, że nie mają pieniędzy na modernizację brzeskiej oczyszczalni. Unijny program TACIS zakłada międzynarodową pomoc dla Brześcia.
Duńska Agencja Ochrony Środowiska wystąpiła z ofertą partycypowania w modernizacji. Białorusini zwrócili się także do strony polskiej o pomoc w tym niezbędnym przedsięwzięciu.
Katarzyna Karpińska, p.o. dyrektora Biura Promocji i Informacji Ministerstwa Środowiska informuje Dziennik, że rozważane jest podjęcie decyzji strony polskiej w sprawie wsparcia realizacji duńsko-białoruskiego projektu dotyczącego oczyszczalni ścieków w Brześciu. - Wymaga to oceny zaproponowanych rozwiązań techniczno-technologicznych modernizacji oczyszczalni i zmniejszenia zanieczyszczenia wód granicznego odcinka oraz dolnego biegu rzeki Bug - wyjaśnia Katarzyna Karpińska.
Czy odpowiednio szybko nastąpią międzynarodowe działania? Podlascy ekolodzy obawiają się większego przyboru wód, podczas którego, jak mówią, zostałaby wypłukana z brzeskiej oczyszczalni cała tablica Mendelejewa.•
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

22-24 września
komentarze (0)0
polubienia (0)0
21-09-2017

22-24 września

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!