środa, 21 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Finał "drogi krzyżowej” przy restauracji

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 listopada 2013, 09:16
Autor: Ewelina Burda

Nowy krzyż mógł powstać dzięki ofiarności wiernych z parafii NNMP oraz przy wsparciu finansowym sena
Nowy krzyż mógł powstać dzięki ofiarności wiernych z parafii NNMP oraz przy wsparciu finansowym sena

Tuż przy wejściu do jednej z najstarszych miejskich restauracji stanął krzyż

Metalowy krzyż postawiono przed laty na pamiątkę cudownego ocalenia jednej z bialskich rodzin na początku II wojny światowej. W kwietniu br., w wyniku rozbudowy centrum handlowego, inwestor przeniósł krzyż w nowe miejsce, które nie spodobało się pobliskiej parafii. Przez kilka ostatnich miesięcy duchowni konsekwentnie dążyli do tego, aby znalazł się w pobliżu miejsca, z którego został usunięty. Dopięli swego: krzyż powrócił. Tyle że w nowej formie i stanął w bezpośrednim sąsiedztwie restauracji Stylowa, u zbiegu ul. Prostej i Brzeskiej.

– Parafia wystąpiła do Urzędu Miasta o usytuowania krzyża w tej konkretnej lokalizacji. Jest to grunt miejski, nie było żadnych przeciwwskazań do postawienia w tym miejscu postumentu z krzyżem – informuje Renata Szwed, dyrektor gabinetu prezydenta miasta. Takim sposobem, obiekt kultu religijnego stanął tuż przy jednej z najstarszych miejskich restauracji Stylowa.

– To najlepsza z możliwych lokalizacji – uważa ks. dziekan Marian Daniluk, proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Białej Podlaskiej.

– Krzyż nam nie przeszkadza. Nawet zaproponowaliśmy, że możemy się nim zaopiekować. Byłem jednak trochę zaskoczony, bo nikt z nami wcześniej nie rozmawiał o nowej lokalizacji krzyża – twierdzi Eugeniusz Mazur, prezes spółdzielni "Społem”, do której należy restauracja. – Myślę, że młode pary, które organizują w naszym lokalu przyjęcia weselne, będą składać tutaj kwiaty – dodaje prezes.

Nowy krzyż rzuca się w oczy. – Katolikom taki wielki znak C

hrystusowy nie będzie przeszkadzał, ale przecież do restauracji różni ludzie przychodzą – komentuje bialczanka Elżbieta Gajewska.
Inny mieszkaniec miasta, Grzegorz Jakubiukm zwraca uwagę na nowoczesną formę obiektu. – Polska jest krajem katolickim, dlatego takie znaki powinny stać nie tylko w kościele. Bryła trochę różni się od tradycyjnego krzyża, ale przecież oznacza to samo, co dwa tysiące lat temu. Mamy piękne domy, dlaczego krzyże miałyby być brzydkie – mówi.

Koncepcję artystyczną krzyża przygotował Jan Maraśkiewicz, bialski konserwator zabytków. – Całość wykonano z piaskowca. Materiał uszlachetnia obiekt, a kubiczna forma sprawia, że krzyż wpisuje się w kontekst przestrzenny. Mamy wrażenie, że stał tam od zawsze – tłumaczy Maraśkiewicz.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!