poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Lokalna gazeta ujawniła zeznania syna burmistrza. Musi się wynieść

Dodano: 18 listopada 2015, 20:55

Siedziba Wspólnoty
Siedziba Wspólnoty

Redakcja lokalnego tygodnika „Wspólnota” musi się wyprowadzić ze swojej obecnej siedziby. To kara za to, że jednym z artykułów ujawniała zeznania syna burmistrza Radzynia Podlaskiego. Chodzi o sprawę wyłudzenia pieniędzy z placówki SKOK Kasa Polska

10 listopada na łamach tygodnika ukazała się relacja z procesu Agnieszki K.-Cz. i Piotra Cz. Małżeństwo jest oskarżone o wyłudzenie ponad 270 tys. zł z radzyńskiej placówki SKOK Kasa Polska. 9 listopada jako świadek zeznawał Łukasz R., brat cioteczny Piotra Cz. i syn burmistrza miasta.

– Jako jedyny dziennikarz wysłuchałem zeznań Łukasza R. w sądzie. Później się z nim skontaktowałem, by poprosić o zgodę na ujawnienie jego nazwiska w artykule. Powiedziałem też, że „Wspólnota” zrelacjonuje rozprawę i jego zeznania. Usłyszałem wtedy, że może się to nam „nie opłacać” – opowiada Tomasz Nieśpiał, redaktor naczelny Wspólnoty Radzyńskiej.

Według śledczych, za część nielegalnie zdobytych pieniędzy Piotr Cz. miał kupić auto od swojego brata ciotecznego Łukasza R. W sądzie syn burmistrza zeznał, że do transakcji doszło, ale panowie nie spisali umowy. Przed sądem zapewniał, że nic nie wiedział jakoby pieniądze pochodziły z przestępstwa.

Łukasz R. jest właścicielem budynku, w którym od kilku lat mieści się siedziba pisma. 10 listopada, w dniu publikacji artykułu pt. „Syn burmistrza o oskarżonym o wyłudzenie: Ufam mu bezgranicznie”, redakcja dostała wypowiedzenie umowy najmu lokalu. Na wyprowadzkę ma trzy miesiące.

– Trudno mi oceniać postępowanie pana Łukasza R. – mówi Nieśpiał. – Uznaliśmy, że temat jest ważny, nie ulegliśmy presji. Wokół sprawy narosło wiele spekulacji, a jego zeznania wiele wnosiły.

– Nie udzielam na ten temat komentarza – stwierdza Łukasz R. Potwierdza jedynie, że wypowiedział redakcji umowę najmu.

– Mamy już namierzony nowy lokal, poradzimy sobie – mówi Mateusz Orzechowski, właściciel wydawnictwa. – Nie chowam urazy do właściciela, że wypowiedział nam lokal. Miał do tego prawo. Z drugiej jednak strony, popieram redaktora Tomasza Nieśpiała, że zdecydował o publikacji materiału. To jedna z ważniejszych spraw kryminalnych w ostatnim czasie w Radzyniu.

Zdaniem adwokata Artura Wdowczyka, doradcy Centrum Monitoringu Wolności Prasy, rozmowa redaktora naczelnego z Łukaszem R. była co najmniej „dyskusyjna”. – Na pewno mogliśmy tu mieć do czynienia z próbą wywierania presji na media w sprawie tego, co ma być publikowane, a co nie – komentuje Wdowczyk.

Czytaj więcej o: Radzyń Podlaski wspólnota gazeta
Gość
Gość
Gość
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (19 listopada 2015 o 14:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak nisko musiał upaść właściciel lokalu aby wymówić lokal Wspólnocie po publikacji takiego artykułu :) Na zdjęciu widać że w budynku są lokale do wynajęcia. Mam nadzieje że po budynku Wspólnoty nikt nie wynajmie lokalu to wtedy zrozumie właściciel jaki zrobił błąd. Dla mnie zachowanie właściciela budynku prostackie i burackie. Ktoś gdzie wprowadzi się Wspólnota zaciera już pewnie ręce.
Rozwiń
Gość
Gość (19 listopada 2015 o 09:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Twój komentarz zostanie za chwilę opublikowany" ha,ha,ha, qrwa
Rozwiń
Gość
Gość (19 listopada 2015 o 09:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale macie tempo ! Prawie 2 godziny temu dodałem komentarz i nadal 0 komentarzy !
Rozwiń
Gość
Gość (19 listopada 2015 o 09:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jan Bury z PSL zatrzymany w nocy przez CBA. Na wniosek katowickiej prokuratury A U NASZ ;-)
Rozwiń
Gość
Gość (19 listopada 2015 o 08:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
eh ...i nic więcej!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!