sobota, 24 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Geolog, zawód z przyszłością. PSW rekrutuje na inżynierię geologiczną

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 lipca 2013, 18:40
Autor: IZI

Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II rozpoczyna nabór na nowy kierunek – inżynierię geologiczną. Uczelnia zapewnia, że to zawód z dużymi perspektywami.

– W tej chwili startujemy z rekrutacją. Są miejsca i można się zapisać – mówi prof. Jerzy Nitychoruk, dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych i Technicznych.

To na tym wydziale jesienią ruszą inżynierskie, stacjonarne studia dla przyszłych geologów. Uczelnia nie określiła jeszcze, jakie będą limity przyjęć.

Wiadomo za to, że studia będą kształciły w zakresie trzech specjalności: geologii inżynierskiej, hydrogeologii oraz poszukiwania i eksploatacji złóż. Przyszli absolwenci powinni znaleźć pracę np. w firmach, które prowadzą rozpoznanie geologiczne na potrzeby eksploatacji złóż ropy, gazu i węgla kamiennego.

Dodatkowo uczelnia przekonuje, że z punktu widzenia gospodarki, geologia jest jedną z ważniejszych dziedzin nauki. Obecnie nabiera szczególnego znaczenia w związku z poszukiwaniami gazu łupkowego. Jego zasoby trzeba udokumentować i przygotować do eksploatacji. Duże inwestycje wymagają dokumentacji geologiczno-inżynierskiej lub geotechnicznej.

Tłumaczy, że specjaliści-geolodzy mogą znaleźć zatrudnienie m.in. w specjalistycznych krajowych i zagranicznych firmach górniczych, laboratoriach badawczych i ośrodkach naukowych. W przyszłej pracy mogą też zajmować się wydawaniem pozwoleń na eksploatację kopalin, składowanie odpadów oraz na wykonywanie prac inżynieryjnych pod duże inwestycje.

Studenci nowego kierunku będą korzystać m.in. z Centrum Badań nad Innowacjami i z laboratoriów Naukowo-Badawczych Instytutu Budownictwa i Informatyki. W przyszłości posłużą im także laboratoria budowanego właśnie Regionanego Centrum Badań środowiska, rolnictwa i technologii innowacyjnych EKO-AGRO-TECH

Na razie PSW oferuje na nowym kierunku studia pierwszego stopnia, ale niewykluczone, że z czasem poszerzy ofertę.

– Będziemy dalej prowadzili działania zmierzające do uruchomienia studiów uzupełniających. Myślę, że to może nastąpić w perspektywie dwóch, trzech lat – mówi Dorota Karwacka z Sekcji Promocji i Kształcenia Ustawicznego PSW.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!