piątek, 19 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Gimbusy nie rozwiązują problemu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 marca 2003, 15:18
Autor: Beata Malczuk

Autobusy szkolne często garażowane są w remizach strażackich. Trzeba je więc pod tym kątem rozbudowywać. Zatrudnianie kierowcy, konserwacja pojazdu, remonty, to wszystko samorząd kosztuje, a przewoźnicy z zewnątrz nie zawsze proponują korzystne warunki

Jeden gimbus i autobusy PKS dowożą dzieci do szkół i z powrotem w gminie Łuków. Samorząd wykupuje za to w przedsiębiorstwie bilety miesięczne dla uczniów. - Prywatni przewoźnicy nie zgłosili się na przetarg, chociaż ich zachęcaliśmy. Musieliśmy więc przystać na usługi PKS. Miesięcznie dowożenie kosztuje nas około 30 tysięcy złotych - informuje Bogdan Więcek, dyrektor GZO.
- Dziwiliśmy się, że inni nie byli zainteresowani, ale teraz wiemy dlaczego. Jak ktoś ma jeden autobus, nie będzie mógł zapewnić w razie awarii pojazdu zastępczego. Z kolei duże zakłady są od nas oddalone i nie mają w pobliżu bazy - wyjaśnia wójt Kazimiera Goławska. Teraz, jeszcze zanim się ociepli, z dojazdów korzysta w całej gminie około 800 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Z własnego dowozu samorząd nie zrezygnuje mimo kosztów, bo gimbus służy też uczniom do wyjazdów na zajęcia i zawody.
Bialski PKS jest przekonany, że jego usługi są najkorzystniejsze dla samorządów. Ma jednak problem z tańszą konkurencją ze strony firm prywatnych. Nie wszystkie gminy decydują się na współpracę. Dla zachęty przedsiębiorstwo optymalnie dostosowuje się do potrzeb. - Tylko my naprawdę wiemy, ile kosztuje utrzymanie autobusów. Stać na to wyłącznie duże firmy. Poza tym, w razie awarii nie ma przestojów, podstawiamy sprawny wóz. Samorządy zdają sobie sprawę, że jeden gimbus nie załatwi sprawy - mówią pracownicy z działu przewozów osobowych.
Z usług PKS korzysta z konieczności, ale także z wyboru samorząd gminny w Radzyniu Podlaskim. - Od trzech lat odmawia się nam przekazania gimbusa, musimy zlecać usługi. PKS daje najkorzystniejsze ekonomicznie warunki. Kupujemy dla uczniów bilety miesięczne, które są w połowie refundowane - podkreśla Janusz Golec, zastępca wójta. Podkreśla, że autobus szkolny jest gminie potrzebny. Z garażowaniem nie będzie problemu, a nowy pojazd nie przysparza dodatkowych kosztów.•
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!