środa, 21 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Gimbusy znów nie przyjadą

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 lutego 2006, 19:32

Już po raz szósty wójt Radzynia składa do kuratora prośbę o przyznanie gminie autobusu dla uczniów. I boi się, że znów zobaczy figę.

– Prosimy co roku, a gimbusa, jak nie było, tak nie ma – mówi Mirosław Kałuski, wójt gminy Radzyń Podlaski. – A najgorsze jest to, że kuratorium nie raczy nawet nam odpowiedzieć, dlaczego odmawia. Choć zdarzyło się, że dostaliśmy kiedyś odpowiedź, ale była tak lakoniczna, że nic z niej nie wynikało. I dalej nie wiemy, jakie kryteria trzeba spełnić, żeby dostać autobus.
Wiesława Błaszczak, dyrektor wydziału ekonomicznego Kuratorium Oświaty w Lublinie odrzuca te zarzuty. – Gminy doskonale wiedzą, jakie kryteria muszą spełnić – tłumaczy. – A jest ich masa. Bierzemy pod uwagę chociażby liczbę uczniów dowożonych do szkół i ilość kilometrów, jakie muszą pokonać. Nie bez znaczenia jest także dochodowość gminy.
Błaszczak potwierdza jednak, że informacje o tym, która gmina otrzymała gimbusa, nie są umieszczane na stronach internetowych KO. Szczęśliwcy dowiadują się o tym bezpośrednio z ust kierownictwa kuratorium. Pozostali nie muszą wiedzieć.
Nie ma gimbusa, więc wójt nadal korzysta z usług radzyńskiego PKS. Codziennie gmina musi dowieźć do szkoły i odstawić do domu ponad 600 uczniów. To najwięcej w powiecie! Potrzeba na to ośmiu autokarów. W ubiegłym roku wójt wydał na ich wynajem 270 tys. zł. To poważnie obciąża budżet gminy. Korzystanie z własnego taboru, choćby z jednego, dwóch pojazdów, znacznie obniżyłoby koszty. I to mimo konieczności zatrudnienia własnego kierowcy. Bo jeden własny gimbus, to co najmniej dwa wynajęte wozy mniej.
Jednak wszystko wskazuje na to, że i tym razem prośba wójta Kałuskiego o autobus nie doczeka się szczęśliwego zakończenia. Bowiem kuratorium nie wie jeszcze, czy Ministerstwo Edukacji i Nauki zakupi w tym roku gimbusy. Nie wie nawet, czy MEiN w ogóle planuje taki zakup.
Jak dowiedzieliśmy się od Jolanty Kasprzak, rzecznika KO, od 1999 roku do dziś do uczniów na Lubelszczyźnie trafiło 81 gimbusów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!