Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

16 czerwca 2018 r.
21:05

Gmina nie oszczędza na oświacie. 100-lecie szkoły w Sworach [ZDJĘCIA]

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 0 A A

Szkoła Podstawowa w Sworach to jedna z najstarszych szkół w gminie Biała Podlaska. W sobotę obchodzono tu 100–lecie jej istnienia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Obecnie do placówki uczęszcza 176 uczniów. W szkole pracuje 22 nauczycieli.– Z zachowanych dokumentów wynika że pierwsze wzmianki o szkole pojawiają się już w roku 1887, ale wówczas była to placówka zaborcy rosyjskiego i realizowała program rusyfikacji – mówi Gustaw Jakimiuk dyrektor Szkoły Podstawowej im. 1000–lecia Państwa Polskiego.

Później na terenie obecnego powiatu zaczęła funkcjonować Polska Macierz Szkolna. – W ten sposób  odradzało sie szkolnictwo polskie. Rok 1918, czyli odzyskanie niepodległości, uznajemy za symboliczną datę ukształtowania naszej placówki –dodaje dyrektor.

Na początku szkoła mieściła się w drewnianym budynku, a w 1964 roku rozpoczęto budowę nowej siedziby, która stoi tutaj do dzisiaj. Mieszkańcy w czynie społecznym przygotowali plac, zwozili materiały budowlane, żwir, zrobili wykopy pod fundamenty, wykonywali wszelkie prace pomocnicze. Koszty pokryte zostały ze Społecznego Funduszu Budowy Szkół, a w szczególności z dobrowolnych składek mieszkańców.

1 września 1966 roku szkoła zyskała nazwę 1000 – lecia Państwa Polskiego.– Obecnie możemy pochwalić się bardzo dobrą infrastrukturą, mamy dużą halę sportową, boiska, plac zabaw. Teren jest monitorowany – wymienia Jakimiuk, który dyrektorem jest od 8 lat. – A od września nasze przedszkole będzie pracować do godz. 16:30 – dodaje. Wójt Wiesław Panasiuk przyznaje że to jedna z najstarszych szkół w gminie.

– Przechodziła różne koleje losu, ale nieprzerwanie od 100 lat naucza. Zmieniła się nie do poznania, dzisiaj jest nowoczesna, powstał tu piękny kompleks. Nie mamy czego się wstydzić– podkreśla Panasiuk.– Klasy nie są przepełnione, kadra jest odpowiednio wykształcona. Nasze szkoły mają już swoją renomę i nie mamy tego problemu, że uczniowie uciekają nam do miasta – zaznacza wójt. Na przestrzeni ostatnich 20 lat gmina nie zlikwidowała żadnej szkoły. – A wręcz przeciwnie, mamy na przykład zamiar rozbudować szkołę w Grabanowie – przyznaje Wiesław Panasiuk, podkreślając że gmina nie żałuje pieniędzy na edukację młodego pokolenia. – W ostatnim roku, oprócz subwencji oświatowej z ministerstwa, do oświaty z budżetu gminy dołożyliśmy 4 mln zł.

Przypomnijmy że od września ruszy też gminne przedszkole w Rakowiskach.

Na sobotnie uroczystości z okazji 100–lecia placówki przybyli nauczyciele, uczniowie, absolwenci, a także mieszkańcy okolicznych miejscowości.  W szkole odsłonięto tablicę pamiątkową. – Należę do harcerstwa. Zbiórki i wyjazdy na obozy są najfajniejsze– przyznaje Karol Petruk uczeń szóstej klasy. – Przeprowadziłem się tutaj z Białej Podlaskiej, nawet bardziej mi się podoba w tej szkole niż w mieście – dodaje Karol.

Na miejscu można też było oglądać stare fotografie i archiwalne dokumenty.  – Mam dobre wspomnienia, do których wracam z sentymentem. Pamiętam tylko dobre rzeczy, teraz moje dzieci tutaj się uczą – zaznacza Patrycja Gromadzka, absolwentka. – Szkoła uczyła wychowania, był też nacisk na naukę. Mieliśmy dobre kontakty z nauczycielami, o wszystkim można było z nimi porozmawiać – dodaje pani Patrycja.

Niemniej jednak, władze gminy przyznają że niż demograficzny jest nieubłagany i co roku gmina odnotowuje ok. 30 uczniów mniej w gminnych szkołach.

Ciekawostki z historii szkoły

*W 1887 roku budynek szkoły był drewniany, podzielony na salę lekcyjną i pokój z kuchnią i spiżarnią dla nauczyciela. Budżet szkoły wynosił 422 rubli i pochodził od rządu carskiego. Ludność przeciwstawiała się uciskowi carskiemu i rusyfikacji. Większość gospodarzy nie posyłała swoich dzieci do szkoły, tylko organizowała tajne nauczanie w języku polskim.

*Od 1 września 1919 roku szkolnictwo objęły władze polskie i nauka trwała nieprzerwanie do momentu wybuchu II wojny światowej. Nauczane przedmioty to: religia, język polski, rachunki z geometrią, przyroda, geografia, historia, rysunki, roboty, śpiew, gry i gimnastyka.

*W 1938 roku w Sworach istniała szkoła powszechna II stopnia, do której uczęszczało 251 dzieci. Na terenie gminy było 6 szkół I stopnia w Makarówce, Cełujkach, Kownatach, Krośnie, Krzymowskich, Worońcu

* W 1964 roku rozpoczęto budowę nowej siedziby szkoły w Sworach. Mieszkańcy w tzw. czynach społecznych przygotowali plac, zwozili materiały budowlane, żwir, zrobili wykopy pod fundamenty, wykonywali wszelkie prace pomocnicze.

* Istotnym elementem wychowawczym lat osiemdziesiątych było wychowywanie poprzez różnorakie prace społeczne. Jesienią grupy uczniów brały udział w pracach polowych przy burakach cukrowych czy ziemniakach. Okres wiosenny to prace przy sadzeniu drzewek. Wszystkie te formy pracy były nagradzane pieniężnie, uczniowie wypracowywali fundusze na dofinansowanie do wycieczki, biletów na spektakl filmowy lub teatralny.

* 1 stycznia 1996 roku organem prowadzącym szkoły podstawowe zostały gminy.

* Od roku 2000 dzięki zaangażowaniu organu prowadzącego i sponsorów m.in. odnowiono budynek szkolny, wybudowano parking szkolny.

Pozostałe informacje

Polak wciąż bez wygranej na PGE Narodowym. Pięciu zawodników Orlen Oil Motoru na torze, tylko jeden w finale

Polak wciąż bez wygranej na PGE Narodowym. Pięciu zawodników Orlen Oil Motoru na torze, tylko jeden w finale

W sobotę w Warszawie odbyła się kolejna edycja Orlen FIM Speedway Grand Prix. Tłumnie zgromadzona na trybunach Stadionu Narodowego publiczność czekała na wygraną Polaka, ale musiała zadowolić się „jedynie” drugim miejscem Bartosza Zmarzlika. W sumie na torze zaprezentowało się aż pięciu zawodników mistrza Polski – Orlen Oil Motoru Lublin.

Wisła Grupa Azoty Puławy podniosła się z kolan w starciu z rezerwami Zagłębia Lubin

Wisła Grupa Azoty Puławy podniosła się z kolan w starciu z rezerwami Zagłębia Lubin

Po wyjazdowym zwycięstwie w Stężycy Wisła Grupa Azoty Puławy dopisała na swoje konto cenny punkt po meczu w Lubinie. Podopieczni trenera Mikołaja Raczyńskiego przegrywali w gościach z rezerwami Zagłębia dwoma golami, ale zdołali się podnieść i doprowadzić do remisu

Majówka w 30-tce
foto
galeria

Majówka w 30-tce

Klub 30, to jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie. W każdy weekend klub przeżywa oblężenie. Zobaczcie, jak szalał Lublin na ostatniej imprezie.

Czarni Połaniec wygrali w Radzyniu Podlaskim, Orlęta Spomlek coraz bliżej IV ligi

Czarni Połaniec wygrali w Radzyniu Podlaskim, Orlęta Spomlek coraz bliżej IV ligi

Przełamania w Radzyniu Podlaskim nie było. Orlęta Spomlek przegrały piąty mecz z rzędu. Tym razem biało-zieloni musieli uznać wyższość Czarnych Połaniec. Goście wygrali 3:0. Efekt? Drużyna Tomasza Złomańczuka jedną nogą jest już w IV lidze. Obecnie do bezpiecznej strefy tabeli traci osiem punktów, a do rozegrania zostało tylko pięć meczów.

Majówka w Pięknej Pszczole
foto
galeria

Majówka w Pięknej Pszczole

"Dzisiaj Cię znajdę" to wasz ulubiony cykl. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii z Pięknej Pszczoły. Zobaczcie, kto kogo znalazł. Tak się bawi Lublin!

Rodzinny piknik historyczny w skansenie
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinny piknik historyczny w skansenie

W sobotę rozpoczął się dwudniowy Piknik Militarny „Lubelszczyzna 44”, który został zorganizowany przez Stowarzyszenie Lubelska Grupa Poszukiwaczy w Muzeum Wsi Lubelskiej.

- 3 przy gruncie. Ostrzeżenie dla 10 powiatów!

- 3 przy gruncie. Ostrzeżenie dla 10 powiatów!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przestrzega przed kolejną nocą z przymrozkami w województwie lubelskim.

Lublinianka lepsza od Gromu Kąkolewnica, kolejny krok w kierunku utrzymania [zdjęcia]
galeria

Lublinianka lepsza od Gromu Kąkolewnica, kolejny krok w kierunku utrzymania [zdjęcia]

Tylko 12 punktów jesienią i już 25 wiosną. Lublinianka w rundzie rewanżowej spisuje się zdecydowanie lepiej. Kolejny krok w kierunku utrzymania drużyna Marcina Zająca zrobiła w sobotę, kiedy pokonała u siebie Grom Kąkolewnica 3:1.

Trwa święto miłośników militariów!
ZDJĘCIA/WIDEO
galeria
film

Trwa święto miłośników militariów!

Raj dla miłośników historii, pasjonatów strzelectwa i kolekcjonerów, wielbicieli survivalu oraz wszystkich ciekawskich. Na lubelskich targach, odbywa się zlot miłośników strzelectwa i survivalu "Militaria". Pasjonaci mogli odkryć najnowsze produkty firm specjalizujących się w odzieży militarnej, optyce, sprzęcie specjalistycznym, czy usługach szkoleniowych.

Ogniwo Wierzbica wygrało z Motorem II Lublin po golu z gatunku „stadiony świata”

Ogniwo Wierzbica wygrało z Motorem II Lublin po golu z gatunku „stadiony świata”

Dziewięć porażek z rzędu na rozpoczęcie rundy wiosennej, a do tego bilans bramkowy 2-35. Ogniwo Wierzbica w niespodziewanym momencie przełamało jednak fatalną passę. Najpierw drużyna Karola Bujaka zatrzymała lidera, z którym zremisowała w Lubartowie 0:0. A w sobotę beniaminek zgarnął trzy punkty po wyjazdowej wygranej z Motorem II Lublin 1:0.

Wielkie świętowanie członkostwa w Unii Europejskiej
ZDJĘCIA
galeria

Wielkie świętowanie członkostwa w Unii Europejskiej

W Lublinie odbył się wielki finał Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Gwiazdami lubelskich obchodów byli Afromental oraz Sound’n’Grace.

Fałszywe oregano zalało rynek. Tylko 2 proc. prawdziwego zioła?

Fałszywe oregano zalało rynek. Tylko 2 proc. prawdziwego zioła?

Ta aromatyczna przyprawa, zawierająca bogactwo witamin i służąca jako środek leczniczy jest ostatnio często podrabiana. Jak rozpoznać fałszywkę?

Szósty ligowy mecz u siebie w tym roku i pierwsza wygrana Avii Świdnik

Szósty ligowy mecz u siebie w tym roku i pierwsza wygrana Avii Świdnik

Czekali, czekali i wreszcie się doczekali. Avia w sobotę zgarnęła pierwszą w tym roku, pełną pulę na swoim boisku. Świdniczanie po dobrej pierwszej połowie i gorszej drugiej pokonali Wiślan Jaśkowice 2:1.

Najpiękniejsze minerały w sercu Lublina - Giełda Skarby Ziemi
ZDJĘCIA
galeria

Najpiękniejsze minerały w sercu Lublina - Giełda Skarby Ziemi

Kamienie szczęścia, miłości, kwarce, bursztyni i inne minerały - to wszystko przez weekend znajdziemy na Targach Lublin, gdzie odbywa się giełda minerałów.

Zwłoki dwóch dziewczynek w ognisku. Nowe fakty
Z KRAJU

Zwłoki dwóch dziewczynek w ognisku. Nowe fakty

Dziś, 11 maja br. prokurator postawił 40-letniej Monice B. zarzut podwójnego zabójstwa dwóch córeczek: 5-letniej Oliwii i 3-letniej Emilki. Jest w tej zbrodni coś niewyobrażalnego: Dzień wcześniej matka była z dziećmi wieczorem w kościele na majówce. Kochała swoje pociechy. Czy to ona je potem zabiła?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium