niedziela, 25 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Hełm na wieży nie runie. Latarenkę będzie można zwiedzać?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 lutego 2012, 19:43

Szacunkowa wartość projektu ratowania zabytku wynosi około 550 tys. zł. Pieniądze zostaną w tym roku
Szacunkowa wartość projektu ratowania zabytku wynosi około 550 tys. zł. Pieniądze zostaną w tym roku

Konserwator od dawna zalecał remont zwieńczenia wieży wjazdowej, która jest jednym z najważniejszych zabytków miasta. Ale nie było na to pieniędzy. Teraz są. Hełm wieży bramnej się nie zawali.

Jednym z najważniejszych obiektów zabytkowych Białej Podlaskiej jest zbudowana w XVII wieku wieża wjazdowa zwana wartowniczą. Ma sześć kondygnacji zakończonych latarenką i galeryjką.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego przyznał 300 tys. zł na ratowanie wieży. Pieniądze pochodzą z programu "Dziedzictwo kulturowe, priorytet ochrona zabytków”.

To ważne, bo od kilku lat o ratowanie zwieńczenia wieży występował Jan Maraśkiewicz, kierownik bialskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Wydawał on nawet decyzje nakazujące podjęcie działań ratowniczych.

– Obawiałem się, że wskutek pogarszającego się stanu technicznego dojdzie do katastrofy budowlanej. Miasto mogło stracić symbol, jakim jest wzniesiona przez Katarzynę Radziwiłłową z Sobieskich wieża, która wówczas górowała nad miastem, bo była jak na XVII wiek rekordowo wysoka – mówi konserwator, który cieszy się, że Muzeum Południowego Podlasia dostanie pieniądze na remont.

– Ekspertyza techniczna konstrukcji budynku wieży wykonana na zalecenia wojewódzkiego konserwatora zabytków potwierdziła zły stan techniczny wieży bramnej oraz konieczność natychmiastowego wykonania prac remontowych uwzględniających przede wszystkim zabezpieczenie hełmu wieży – potwierdza Anna Leszczyńska, kierownik referatu kultury i sportu Urzędu Miasta.

Szacunkowa wartość projektu ratowania zabytku wynosi około 550 tys. zł. Pieniądze zostaną w tym roku wydane na remont i konserwację hełmu wieży oraz na remont elewacji.

– Cieszę się, że te prace zbiegają się z rewitalizacją Parku Radziwiłłowskiego. W zeszłym roku z dotacji konserwatorskich odnowiliśmy elewacje kapliczki i wieżyczki w parku. Ładnie wygląda odnowiona biblioteka i części oficyny zachodniej – dodaje Leszczyńska.

Planowany remont to szansa na udostępnienie zabytkowej latarenki zwiedzającym. – Trzeba zabiegać o to, by ludzie mogli tam wchodzić. Po zakończeniu prac, kiedy poprawione będą schody, będzie można ze szczytu wieży podziwiać panoramę miasta – uważa Szczepan Kalinowski, bialski regionalista, który od ponad 30 lat jest przewodnikiem wycieczek.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!