piątek, 23 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Hipoterapia na Wiosennym Trakcie. Szlak dla niepełnosprawnych otwarty

Dodano: 17 czerwca 2015, 10:49
Autor: Ewelina Burda

W sobotę przy stajni Wiosenny Wiatr pod Białą Podlaską otwarto szlak konny dla niepełnosprawnych- pierwszy taki w Polsce wschodniej/ fot.E.Burda
W sobotę przy stajni Wiosenny Wiatr pod Białą Podlaską otwarto szlak konny dla niepełnosprawnych- pierwszy taki w Polsce wschodniej/ fot.E.Burda

Siedmiokilometrowy „Wiosenny Trakt” to pierwszy w Polsce wschodniej szlak konny dla niepełnosprawnych. Powstał przy stajni Wiosenny Wiatr pod Białą Podlaską.

Szlak posłuży m.in. do hipoterapii. – Zapewniamy konie, które są spokojne i nadają się do terapii oraz instruktorów – mówi Marta Dryżałowska, prezes działającego tu Stowarzyszenia Rozwoju Turystyki Konnej, Tradycji Jeździeckich i Hipoterapii.

Ścieżka prowadzi ze stajni do pobliskiego lasu. – Specjalnie z myślą o niepełnosprawnych powstały dwie rampy, które ułatwiają zejście z konia oraz podjazd osobom poruszającym się na wózku. Do tego w lesie jest tzw. Zielone Oko. To miejsce m.in. na grilla, a także ogrodzenie dla koni, która mogą tam odpocząć – precyzuje Dryżałowska.

Osobie niepełnosprawnej zawsze musi towarzyszyć instruktor. – Czasami nawet dwóch. Bo jeden pomocnik prowadzi konia, a druga osoba zabezpiecza – dodaje prezeska stowarzyszenia. W sobotę kilkadziesiąt osób m.in. ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zalutyniu (gm. Piszczac) testowało szlak. – Lubię jazdę konno, zwłaszcza kłusem i po lesie. Można się dotlenić – mówi Michał, podopieczny ośrodka w Zalutyniu.

Większość wychowanków, tak jak Michał, umie jeździć konno, bo placówka ma swoje trzy konie. – Dzieci, na co dzień mają hipoterapię, która daje duże efekty, zwłaszcza u osób z mózgowym porażeniem dziecięcym. A tych u nas nie brakuje. A poza tym hipoterapia daje szerokie możliwości, to nie tylko jazda konna, to również rehabilitacja, i samo obcowanie z koniem procentuje  – tłumaczy Urszula Niedźwiedź, prezes działającego przy ośrodku w Zalutyniu stowarzyszenia Żyć Godnie. – We współpracy ze stajnią Wiosenny Wiatr chcemy wytyczyć podobny szlak w pobliżu naszej placówki na terenie naszej gminy – dodaje Niedźwiedź. – Konie są przyjacielskie. W szkole pomagam przy siodłaniu, czyszczeniu koni – chwali się jeszcze Michał.

Otwarcie szlaku w Woskrzenicach Małych pod Białą Podlaską było możliwe dzięki wsparciu Fundacji Kronenberga, której fundatorem jest Citi Handlowy. – Sponsorowaliśmy dwie rampy z podjazdem, ogrodzenie dla koni w lesie. Do tego jeszcze oznakowanie szlaku oraz tablica informacyjna. Wcześniej uprzątnęliśmy też ten teren – podkreśla Łukasz Olesiejuk z ramienia Fundacji Kronenberga.

Skąd pomysł, by wesprzeć taki projekt? – Jeżdżę tu czasami konno. Wiem, że właściciele stajni angażują się w pomoc niepełnosprawnym. Wspólnie uznaliśmy, że to będzie wartościowe przedsięwzięcie – przekonuje Olesiejuk. W Polsce istnieje m.in. Łódzki Szlak Konny, który jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.  – Szlak dla niepełnosprawnych będzie naszą stałą ofertą  – zapewnia Marta Dryżałowska. Poza tym, wokół Wiosennego Wiatru funkcjonują też inne oznakowane szlaki konne. Właściciele stajni już planują otwarcie drugiego takiego traktu.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!