środa, 21 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Ile nam zostało z otwartego i tolerancyjnego kraju? "Przyjadą, wyrżną nas, pomordują i przejmą miasto"

Dodano: 29 maja 2016, 09:32
Autor: Ewelina Burda

Granica słoweńsko-austriacka. Rzeka uchodźców kieruje się do Europy Zachodniej. Fot. Jacek Szydłowski<br />
Granica słoweńsko-austriacka. Rzeka uchodźców kieruje się do Europy Zachodniej. Fot. Jacek Szydłowski

Uchodźcy? Są jakieś obawy. Bo to jest temat tak nagłośniony i tak wałkowany, że ludzie już nie odróżniają swoich obaw od tych, które gdzieś tam usłyszeli. I opowiadają, że tu przyjadą, wyrżną nas, pomordują i przejmą miasto szturmem.

Cztery miejscowości, gdzie działają ośrodki dla cudzoziemców. Sześć miesięcy badań. Ponad 60 wywiadów z „lokalnymi liderami”. Tak powstał raport „Uchodźcy, witajcie (stąd)”* autorstwa Gawła Walczaka z Fundacji Polskie Forum Migracyjne.

Cel? – Zdefiniowanie konkretnych propozycji dotyczących przyjmowania uchodźców w Polsce, ważnych dla lokalnych społeczności sąsiadujących z ośrodkami dla cudzoziemców. Z uczestnikami rozmawiałem o szansach, jakie tworzy sąsiedztwo z takim ośrodkiem, ale też o trudnościach, z jakimi się mierzą – opowiada Gaweł Walczak.

Do udziału zaprosił ponad 55 lokalnych liderów – artystów, dziennikarzy, księży, właścicieli restauracji, członków Rad Osiedlowych czy działaczy społecznych. To mieszkańcy Białej Podlaskiej, Góry Kalwarii, Podkowy Leśnej oraz Warszawy – miejsc, gdzie działają ośrodki dla cudzoziemców. Przypomnijmy, że bialski ośrodek ma charakter recepcyjny i istnieje od 2009 roku.

Raport powstał na podstawie indywidualnych wywiadów, a następnie warsztatów z mieszkańcami tych miejscowości. – Rozmawialiśmy z kobietami oraz mężczyznami reprezentującymi różne kategorie wiekowe. Najmłodszy miał 16 lat, najstarszy ponad 80. Byli to zarówno uczniowie, jak i emeryci, osoby bezrobotne i czynne zawodowo – precyzuje autor raportu.

Artykuł premium
lub wykup pełny dostęp do portalu:
Prenumerata
30 dni
koszt: 10,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 30 dni
Prenumerata
90 dni
koszt: 25,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 90 dni
Prenumerata
180 dni
koszt: 40,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 180 dni
Prenumerata
360 dni
koszt: 70,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 360 dni
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(47) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (30 maja 2016 o 09:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zapraszam do przeczytania książki Dubaj. Prawdziwe oblicze Pałkiewicza. Jest tam konkluzja o tym jak Europejskie elyty poprawne politycznie świadomie ( lub może nie świadomie) wpuszczając muzułmanów do Europy wpuszczają Konia Trojańskiego.
Rozwiń
Gość
Gość (30 maja 2016 o 08:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ateny: Pakistańczycy zaatakowali Polaka tasakiem! O zdarzeniu napisał na Twitterze ojciec poszkodowanego: "Dziś w nocy w Atenach Pakistańczycy skatowali mojego syna . Teraz go operują . Boże chroń Polskę od swołoczy muzułmańskiej". Jak wynika z dalszych opisów na Twitterze, ataku dokonano na tle rabunkowym." - wykop.pl
Rozwiń
Gość
Gość (30 maja 2016 o 07:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Uchodźcy przed wojną. Widać jak w krajach skonfliktowanych rządzą tamtejsze elity, które doprowadzają do tego, że ludzie uciekają z własnych krajów. I nie ma na to rady.... słowem - rządzący wojują, a ludzie uciekają. Kto na tym zyskuje? Nikt. Przez kilku debili co wojną chcą zdobyć trony i władze....
Rozwiń
gotraja
gotraja (30 maja 2016 o 00:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[Koran każe zabijać pogan. Bóg pozwala chrześcijanom żyć, tylko po to aby mogli np. płacić na muzułmanom specjalny podatek dżizję. Dlaczego uchodźcy nie jadą do Arabii ? Bo w koranie jest napisane, że podróżując nie powinni jeść chleba innego muzułmanina, tylko chleb niewiernego. Dlatego powinni się zatrzymać w domu chrześcijanina, by go obiadać z chleba. Chrześcijanin ma obowiązek nakarmić muzułmana i jeszcze dać mu pieniądze. Dlatego uchodźcy przybywający do Europy chcą tylko tego co im się prawnie według koranu należy, a chrześcijanin nie robi żadnej łaski i żadnego dobrego uczynku wzlędem uchodźcy a jedynie spełnia swój zas..ny obowiązek. Bóg nam pozwala żyć tylko dla przyjemności muzułmanów. Oni tak to widzą. Nie ma co oczekiwać od nich żadnej wdzięczności za gościnę. Co najwyżej możemy spodziewać się pogardy.....] I tego nie wie Angela? Niemcy mają swoje metody. Wyznawcy Koranu są ludźmi, nie zwierzętami. Wzmocnią RFN solidnie, pod każdym względem. Jeśli w przyszłości przejmą władzę nad światem, to dokonją tego współnie z RFN.
Rozwiń
.
. (29 maja 2016 o 22:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Koran każe zabijać pogan. Bóg pozwala chrześcijanom żyć, tylko po to aby mogli np. płacić na muzułmanom specjalny podatek dżizję. Dlaczego uchodźcy nie jadą do Arabii ? Bo w koranie jest napisane, że podróżując nie powinni jeść chleba innego muzułmanina, tylko chleb niewiernego. Dlatego powinni się zatrzymać w domu chrześcijanina, by go obiadać z chleba. Chrześcijanin ma obowiązek nakarmić muzułmana i jeszcze dać mu pieniądze. Dlatego uchodźcy przybywający do Europy chcą tylko tego co im się prawnie według koranu należy, a chrześcijanin nie robi żadnej łaski i żadnego dobrego uczynku wzlędem uchodźcy a jedynie spełnia swój zas..ny obowiązek. Bóg nam pozwala żyć tylko dla przyjemności muzułmanów. Oni tak to widzą. Nie ma co oczekiwać od nich żadnej wdzięczności za gościnę. Co najwyżej możemy spodziewać się pogardy.....
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (47)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!